Image
21.1.2015 0 Comments

Najobľúbenejší programovací jazyk je JavaScript, najrýchlejšie rastúci je Swift

swift.jpg Najnovší rebríček obľúbenosti programovacích jazykov, vypracovaný webom Redmonk, ukazuje, že vývojári sú čoraz otvorenejší smerom k novým programovacím jazykom Swift a Go, ktoré umožňujú programovať pre cloud a mobilné zariadenia.

Rebríček ukazuje posun k mobilným aplikáciám, cloudu a big data. To samo osebe nie je prekvapujúce, skôr prekvapí miera razantnosti tohto posunu.

Redmonk pri analýze toho, akým programovacím jazykom dávajú vývojári prednosť, využíva populárne úložisko kódu GitHub a Stack Overflow, lokalitu, kde mnoho vývojárov diskutuje o programovaní. Každých šesť mesiacov potom Stephen O'Grady, analytik a spoluzakladateľ Redmonku, uverejňuje výsledky.

Tu je posledný zoznam tých najpopulárnejších:

1. JavaScript
2. Java
3. PHP
4. Python
5. C#
5. C++
5. Ruby
8. CSS
9. C
10. Objective-C
11. Perl
11. Shell
13. R
14. Scala
15. Haskell
16. Matlab
17. Go
17. Visual Basic
19. Clojure
20. Groovy

redmonk_programming_languages_ranking.png

Rebríčky Redmonku vo všeobecnosti vykazujú pretrvávajúcu stagnáciu. Už stabilne sa na prvých miestach držia JavaScript, Java, PHP a Python. O'Grady však upozorňuje na raketových nástup nových programovacích jazykov. „Skokanom" posledného obdobia je Swift, programovací jazyk, ktorý Apple predstavil na minuloročnej konferencii WWDC. Ten si oproti predchádzajúcemu rebríčku polepšil o 46 miest a skončil na 21. mieste a dá sa predpokladať, že čoskoro sa dostane medzi 20 najobľúbenejších jazykov.

Pozíciu si zlepšil aj jazyk Go, ktorý má podporu Googlu. Ide o jednoduchý, ale mocný nástroj na vývoj pre cloud. Ten skončil na 17. mieste, hoci pred šiestimi mesiacmi ešte nebol v prvej dvadsiatke a pred dvoma rokmi mu patrilo až 28. miesto.

Zdroj: readwrite.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá