Image
21.1.2015 0 Comments

Najobľúbenejší programovací jazyk je JavaScript, najrýchlejšie rastúci je Swift

swift.jpg Najnovší rebríček obľúbenosti programovacích jazykov, vypracovaný webom Redmonk, ukazuje, že vývojári sú čoraz otvorenejší smerom k novým programovacím jazykom Swift a Go, ktoré umožňujú programovať pre cloud a mobilné zariadenia.

Rebríček ukazuje posun k mobilným aplikáciám, cloudu a big data. To samo osebe nie je prekvapujúce, skôr prekvapí miera razantnosti tohto posunu.

Redmonk pri analýze toho, akým programovacím jazykom dávajú vývojári prednosť, využíva populárne úložisko kódu GitHub a Stack Overflow, lokalitu, kde mnoho vývojárov diskutuje o programovaní. Každých šesť mesiacov potom Stephen O'Grady, analytik a spoluzakladateľ Redmonku, uverejňuje výsledky.

Tu je posledný zoznam tých najpopulárnejších:

1. JavaScript
2. Java
3. PHP
4. Python
5. C#
5. C++
5. Ruby
8. CSS
9. C
10. Objective-C
11. Perl
11. Shell
13. R
14. Scala
15. Haskell
16. Matlab
17. Go
17. Visual Basic
19. Clojure
20. Groovy

redmonk_programming_languages_ranking.png

Rebríčky Redmonku vo všeobecnosti vykazujú pretrvávajúcu stagnáciu. Už stabilne sa na prvých miestach držia JavaScript, Java, PHP a Python. O'Grady však upozorňuje na raketových nástup nových programovacích jazykov. „Skokanom" posledného obdobia je Swift, programovací jazyk, ktorý Apple predstavil na minuloročnej konferencii WWDC. Ten si oproti predchádzajúcemu rebríčku polepšil o 46 miest a skončil na 21. mieste a dá sa predpokladať, že čoskoro sa dostane medzi 20 najobľúbenejších jazykov.

Pozíciu si zlepšil aj jazyk Go, ktorý má podporu Googlu. Ide o jednoduchý, ale mocný nástroj na vývoj pre cloud. Ten skončil na 17. mieste, hoci pred šiestimi mesiacmi ešte nebol v prvej dvadsiatke a pred dvoma rokmi mu patrilo až 28. miesto.

Zdroj: readwrite.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá