Image
29.9.2014 0 Comments

Najlepšie mobilné aplikácie

Amazon Appstore

amazon.png

Hoci Amazon na Slovensku ešte oficiálne nefunguje, jeho mobilný obchod môžeme používať už dnes. Je zaujímavý najmä z toho dôvodu, že Amazon každý deň rozdáva jednu bezplatnú aplikáciu a z času na čas prekvapí časovo obmedzenou ponukou, keď rozdáva aplikácie v hodnote viac ako 100 dolárov. Vďaka tomu sme si bezplatne stiahli napr. ôsmu edíciu oxfordského slovníka, ktorá sa v Google Play predáva za takmer 30 eur. Aplikácie fungujú bez problémov na akomkoľvek Androide. Menšia výnimka sú hry, ktoré nemajú zabudované služby Googlu.

Ak teda hľadáte spoľahlivý a overený zdroj bezplatných a legálnych aplikácií, inštaláciu Amazon Appstore odporúčame. Nezabudnite však aplikáciu z času na čas kontrolovať, aby ste nezmeškali výhodné ponuky.

amazon_android.png

AppSales

appsales.png

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Ak chcete pri nakupovaní aplikácií pre Android ušetriť, nainštalujte si aplikáciu AppSales. Pravidelne upozorňuje na aktuálne zľavy v obchode a takisto umožňuje vytvoriť vlastný zoznam. Počet položiek v bezplatnej verzii je obmedzený, s prémiovou verziou môžete sledovať až 100 aplikácií.

Aplikáciu chválime za intuitívne používanie a prehľadné informácie. V obchode Google Play si môžete pri každej aplikácii zobraziť históriu vývoja cien za posledných 60 dní, prípadne si ju pridať medzi sledované položky. Stačí ťuknúť na ponuku zdieľať a vybrať AppSales. Vďaka tomu je táto utilita naozaj užitočná a pohodlná na používanie. Aplikácie aj naďalej prehliadate priamo v obchode, do AppSales sa prepnete iba v prípade, že si chcete skontrolovať zoznam aktuálnych zliav.

AppSales chválime aj z toho dôvodu, že na internete sme nenašli podobne prehľadnú webovú stránku, ktorá by ponúkala tento typ informácií. Dodajme, že majiteľom zariadení s iOS odporúčame portál a aplikáciu AppShopper.com. AppSales je adekvátna alternatíva pre Android, ale iba vo forme mobilnej aplikácie.

appsales_android.png

Call Blacklist

call.png

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Táto aplikácia je postavená na výbornom nápade. Ide o databázu telefónnych čísel, ktoré by mali byť na čiernej listine, tvorenú komunitou. V praxi to znamená, že vás aplikácia upozorní na všetky call centrá a iné telefónne čísla, z ktorých sa neoplatí prijať hovory, pretože na druhej strane linky sedí človek, ktorý vás iba pripraví o pár minút drahocenného času.

Vlastne toto by aplikácia mala robiť. Jej užitočnosť je však priamoúmerná aktivite ostatných používateľov, ktorí budú nahlasovať telefónne čísla na čiernu listinu a pridávať užitočné komentáre. Aplikácia neponúka možnosť listovania v zozname všetkých nahlásených čísel - v databáze sa dá iba vyhľadávať zadaním konkrétneho čísla. Z toho dôvodu sme nemohli skontrolovať, koľko čísel relevantných pre Slovensko je už v databáze uložených. Služba je totiž určená pre celý svet. Predpokladáme však, že aj medzi Slovákmi sa uchytí a stane sa naozaj užitočným pomocníkom.

Aplikácia zobrazuje zoznam posledných volaných čísel, čo zjednodušuje vyhľadávanie, resp. pridávanie čísla do databázy. V prípade potreby ho však môžete vyhľadať/zadať aj manuálne. Poteší aj funkcia, ktorá vás na prichádzajúci hovor z čiernej listiny upozorní mimo aplikácie a aj v prípade, že nie ste pripojení do internetu.

call_android.png

iZip

izip.PNG

Operačný systém iOS v určitých veciach naoko zaostáva za Androidom. Problémom je napr. správa súborov v telefóne, pretože aplikácie majú prístup iba k svojim dátam. To môže v niektorých prípadoch spôsobovať komplikácie. Na druhej strane však treba podotknúť, že aplikácie dokážu medzi sebou čiastočne komunikovať a posielať si určitý typ súborov. To je užitočné napr. v prípade, že vám do e-mailu príde skomprimovaný súbor a chcete si pozrieť jeho obsah. Riešením je aplikácia iZip, ktorá dokáže rozbaliť skomprimované súbory formátov ZIP, RAR, 7Z, TAR, GZIP a ďalších. Okrem toho funguje aj ako prehliadač dokumentov či obrázkov.

Na aplikácii oceňujeme najmä to, že je dobre integrovaná do rozhrania systému a dokáže priamo komunikovať s e-mailovým klientom - či už používate zabudovaného klienta, alebo aplikáciu tretej strany. V praxi to znamená, že si skomprimovanú prílohu pošlete z e-mailu priamo do aplikácie iZip, kde si ju rozbalíte a pozriete jej obsah. Takisto možno komprimovať súbory a pridávať ich ako prílohu do e-mailov, ktoré rozposielate. V tomto prípade to však funguje iba so zabudovaným klientom.

Aplikáciu chválime aj za podporu cloudových úložísk Dropbox, Box a Google Drive. K svojim súborom pristupujete priamo cez iZip. Výborné je aj to, že aplikácia podporuje zaheslované archívy a je k dispozícii zadarmo.

izip_ios.png

RoomScan

room.PNG

Toto je pomerne zaujímavý nástroj, ktorý vám zmeria dĺžky stien a vytvorí nákres izby, resp. celého bytu. Meranie prebieha veľmi jednoducho - iPhone priložíte na stenu, počkáte, kým aplikácia zapípa, a pokračujete ďalej. Na čo najpresnejší výsledok je vhodné prikladať telefón na steny pri rohoch. Používanie je pohodlné aj z toho hľadiska, že aplikácia pri prvom zapnutí vysvetlí, ako správne merať, a dáva užitočné tipy aj počas merania.

Namerané hodnoty sú relatívne presné, môže sa však objaviť odchýlka asi do 10 cm. Preto odporúčame, aby ste si steny zmerali aj pomocou metra, ak potrebujete úplne presné údaje. Vytvorený nákres izby možno dodatočne upravovať a meniť namerané rozmery.

RoomScan môžete používať bezplatne, k dispozícii je aj prémiová verzia. No ak chcete vyskúšať technológiu v praxi, postačí vám aj základná verzia zadarmo. Aplikácia je zaujímavá práve tým, ako funguje a čo dokáže vytvoriť.

room_ios.png

Soundwave

soundwave.PNG

Soundwave je mobilná sociálna sieť, zameraná na zdieľanie a spoznávanie hudby. Ak teda nechcete spamovať svojich facebookových kamarátov hudbou a videoklipmi z YouTubu, Soundwave je ideálna platforma pre vás. S jedným drobným problémom - nevyužíva ju toľko ľudí ako Facebook. Počet používateľov zo Slovenska je veľmi nízky, a ak chcete byť súčasťou slovenskej hudobnej komunity, odporúčame skôr službu Last.fm. Soundwave sa nám však z hľadiska riešenia a spracovania mobilnej aplikácie páči.

Soundwave združuje údaje z ostatných služieb, ako je YouTube, Deezer, Spotify atď., na jednom mieste. Vytvára históriu počúvanej hudby a združuje používateľov na základe obľúbenej hudby. Ak napr. dáte nejakej pesničke „like", môžete si pozrieť aj zoznam ďalších používateľov, ktorým sa páči. Následne sa môžete preklikať medzi viacerými profilmi a možno nájdete novú zaujímavú hudbu. Súčasťou je aj súkromný čet, cez ktorý sa dajú posielať odporúčania s novými pesničkami atď.

Aplikácia dobre funguje a chválime aj jej pekný dizajn. Problémom však ostáva nedostatok používateľov. Veľa našincov v nej nenájdete.

soundwave_ios.pngsoundwave_android.png

Spotreba

spotreba.jpeg

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Spotreba je mobilná aplikácia portálu spotreba.sk, ktorý je určený vodičom. Tí si môžu značiť údaje o cene a litroch natankovaného paliva a ďalšie náklady súvisiace s prevádzkou automobilu. Nechýba ani sekcia venovaná jazdám, v ktorej si poznačíte stav tachometra na začiatku a konci cesty, ako aj čas, dátum a miesto odchodu a príchodu. Krása aplikácie spočíva v podrobných štatistikách, ktoré dokáže aplikácia na základe zadaných údajov vygenerovať. K dispozícii je napr. graf rýchlosti posledného záznamu, graf vývoja ceny paliva, najazdené vzdialenosti, spotreba, tankovanie alebo súhrnná štatistika. Inak povedané, všetky tieto údaje, ktoré by ste si manuálne zapisovali do knihy jázd a potom samostatne preratúvali, vám aplikácia vygeneruje automaticky.

Príjemný bonus je databáza čerpacích staníc. Na rozdiel od aplikácie Slovnaft, ktorú sme spomínali v predchádzajúcom vydaní, vás Spotreba na žiadanú stanicu aj naviguje a neobmedzuje sa iba na jednu značku. Určí vašu lokalitu a súradnice GPS pošle do navigácie, či už ide o Apple, alebo Google Mapy.

Aplikáciu odporúčame všetkým vodičom, ktorí si chcú značiť spomenuté údaje. Spotreba je prehľadná, dobre navrhnutá a užitočná aplikácia na oboch platformách - iOS aj Android. Dáta si môžete uložiť do cloudu a zosynchronizovať na inom zariadení. Popravde, aplikácia vás bez vytvorenia, resp. prihlásenia do používateľského účtu nepustí ďalej, čo môže niekomu prekážať.

spotreba_android.pngspotreba_ios.png

Student Diary

student.png

Ide o slovenskú aplikáciu, ktorú ocenia študenti. Student Diary neexceluje z hľadiska dizajnu ani funkcionality, ale ide o užitočnú pomôcku, ktorá chce nahradiť klasické diáre. Student Diary je rozdelený do štyroch častí. Sekcia úlohy supluje klasický pripomienkovač - vytvoríte si úlohu, ktorú musíte splniť, a môžete si nastaviť pripomienku. V sekcii predmety si vytvoríte rozvrh hodín. Ten sa dá zobraziť týždenne alebo podľa konkrétneho dňa. Nechýbajú ani poznámky a sviatky, kde sa zobrazujú prázdninové dni, ale aj meniny.

Svojím používateľským rozhraním aplikácia neohúri. Zápisy definované používateľom sa ukladajú pod seba. Páčil sa nám rozvrh hodín aj pripomienky. V prípade poznámok by sme privítali krátky náhľad - aplikácia zobrazuje iba predmet poznámky. V neposlednom rade pridávanie sviatkov vyžaduje manuálne hľadanie konkrétneho mena, resp. sviatku, čo nie je najpohodlnejšie. Nechýba ani klasické vyhľadávanie, ktoré filtruje jednotlivé sekcie (treba ich definovať) podľa dátumu alebo textového hesla.

Aplikácia neoslní, ale študentom ju môžeme odporúčať najmä z dôvodu, že kombinuje viacero základných funkcií a na svoj účel je dobre použiteľná.

student_android.png

Zlaté stránky

stranky.PNG

Zlaté stránky do vrecka - to prináša nová mobilná aplikácia dostupná pre iOS a Android. Verzia pre Windows Phone by mala pribudnúť v budúcnosti. Aplikácia je databázou firiem na Slovensku a oproti tlačenej forme ponúka komfortné a rýchle vyhľadanie a možnosť nosiť Zlaté stránky stále so sebou. Na hľadanie v databáze však budete potrebovať pripojenie do internetu.

Hlavný prínos aplikácie je v tom, že vám poradí, ak hľadáte konkrétnu firmu vo svojom okolí. Okrem hotelov, reštaurácií, taxislužieb a autoservisov nájdete napr. okolité kaderníctva, kvetinárstva, veterinárov, ale aj úrady, čo sa môže často hodiť. Stačí zadať kľúčové slovo alebo si vybrať niektorú z uložených kategórií. Je pravda, že mnohé z firiem nájdete napr. aj pomocou aplikácie Google Mapy, ale výsledky sa líšia a Zlaté stránky môžu poskytnúť viac výsledkov vyhľadávania.

Zlaté stránky poskytujú kontaktné informácie - minimálne telefónne číslo a v niektorých prípadoch aj e-mail. Okrem toho môžu informovať o otváracích hodinách a ďalších detailoch. Firmu si môžete uložiť medzi telefónne kontakty, prípadne sa nechať navigovať pomocou externej aplikácie. Používatelia môžu jednotlivé spoločnosti aj hodnotiť, no pretože je aplikácia nová, zatiaľ veľa záznamov neobsahuje.

Z pohľadu používateľa poteší najmä spomenutá jednoduchosť vyhľadávania. Výsledky sa zobrazia v poradí od najbližšieho k vašej aktuálnej polohe. Prípadne môžete polohu manuálne zadefinovať. Privítali by sme však možnosť filtrovať výsledky aj podľa abecedy a časom na základe používateľských hodnotení. Hoci aplikácia podporuje hodnotenie firiem vo forme hviezdičiek, nie každú firmu takýmto spôsobom ohodnotíte. Privítali by sme preto určitú štandardizáciu naprieč celou aplikáciou. História hľadaní poteší. Zlaté stránky v mobile sú užitočná databáza, a hoci väčšinu údajov získate priamo z Google Máp, nie každú firmu na Googli nájdete. Aj preto sa oplatí mať aplikáciu nainštalovanú v telefóne.

stranky_android.pngstranky_ios.png


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá