Image
12.2.2013 0 Comments

Najdôležitejšie príspevky Facebooku svetu otvoreného kódu

facebook-logo.jpeg Facebook je nový vzor vďaka svojmu agresívnemu prispievaniu svojimi projektmi s otvoreným kódom.

Po dlhý čas bol Google miláčikom open source komunity. Žiadna spoločnosť tejto veľkosti a vplyvu nebola takým priateľom otvoreného kódu. Ale časy sa menia. Novým favoritom je Facebook. Spomeňme jeho najväčšie a najdôležitejšie príspevky.

Cassandra je jeden z pôvodných veľkých hráčov vo svete Big Data a databáz NoSQL. Pôvodne bol jej kód otvorený Facebookom v roku 2008 a odvtedy ho používajú stovky veľkých firiem a organizácií. Pravdepodobne najväčší príspevok firmy Facebook.

Phabricator je zmes webových aplikácií, ktoré uľahčujú vývojárom komunikáciu o softvérových projektoch. Obsahuje aplikácie na sledovanie chýb, prezeranie a recenzie zdrojového kódu a vôbec skvelú súpravu nástrojov pre tímy vyvíjajúce softvér. Stále je aktívne aktualizovaný Facebookom, ale aj množstvom ďalších spoločností.

PHP bolo dlho univerzálnym jazykom internetu, ale odvtedy z dôvodu bezpečnosti, výkonu či funkcionality sa veľká časť vývoja odohráva vo vhodnejších jazykoch. Upgrade kódu vždy znamenal veľkú časovú investíciu a úsilie. HipHop je bezplatný a jednouchý nástroj, ktorý konvertuje kód PHP do C++.

Primer je nástroj na optimalizáciu JavaScriptu, ktorý uľahčí prácu pre všetkých, ktorí to s JavaScriptom myslí vážne. XHP je ďalší nástroj pre programátorov, je to extenzia PHP umožňujúca používať fragmenty dokumentov v XML ako výrazy PHP.

Corona je výsledok pokusu Facebooku o prepracovanie Hadoopu smerom k väčšej škálovateľnosti, efektívnosti a dostupnosti pomocou zmeny algoritmov plánovania úloh. Ako otvorený kód bola uvoľnená v novembri minulého roka.

Tornado je otvorená verzia webového servera, ktorý poháňa FriendFeed a je navrhnutý tak, aby zvládal veľké objemy simultánnych pripojení, čo je podľa jeho vývojárov ideálne na služby WWW poskytované v reálnom čase. Ide o plnohodnotný server WWW určený na big data, na ktoré už Apache a ďalšie servery nestačia.

Apache Hive je ďalší príspevok Facebooku, ktorý teraz používa množstvo vývojárov zo sveta veľkých dát. Beží na vlastnom programovacom jazyku HiveQL a podporuje veľké dátové súbory v súborových systémoch kompatibilných s Hadoopom. Hive sa stal životne dôležitou časťou jeho ekosystému.

Open Compute Project sa snaží o otvorenie architektúry dátových centier Facebooku. Od začiatku projektu sa k Facebooku pridalo množstvo veľkých mien vrátane spoločností HP, AMD, Fidelity, Salesforce.com, VMware a Canonical. Ciele projektu sú veľmi vysoké, ale takisto sa môže stať korunným klenotom aktivít Facebook v oblasti otvoreného kódu.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá