Image
12.2.2013 0 Comments

Najdôležitejšie príspevky Facebooku svetu otvoreného kódu

facebook-logo.jpeg Facebook je nový vzor vďaka svojmu agresívnemu prispievaniu svojimi projektmi s otvoreným kódom.

Po dlhý čas bol Google miláčikom open source komunity. Žiadna spoločnosť tejto veľkosti a vplyvu nebola takým priateľom otvoreného kódu. Ale časy sa menia. Novým favoritom je Facebook. Spomeňme jeho najväčšie a najdôležitejšie príspevky.

Cassandra je jeden z pôvodných veľkých hráčov vo svete Big Data a databáz NoSQL. Pôvodne bol jej kód otvorený Facebookom v roku 2008 a odvtedy ho používajú stovky veľkých firiem a organizácií. Pravdepodobne najväčší príspevok firmy Facebook.

Phabricator je zmes webových aplikácií, ktoré uľahčujú vývojárom komunikáciu o softvérových projektoch. Obsahuje aplikácie na sledovanie chýb, prezeranie a recenzie zdrojového kódu a vôbec skvelú súpravu nástrojov pre tímy vyvíjajúce softvér. Stále je aktívne aktualizovaný Facebookom, ale aj množstvom ďalších spoločností.

PHP bolo dlho univerzálnym jazykom internetu, ale odvtedy z dôvodu bezpečnosti, výkonu či funkcionality sa veľká časť vývoja odohráva vo vhodnejších jazykoch. Upgrade kódu vždy znamenal veľkú časovú investíciu a úsilie. HipHop je bezplatný a jednouchý nástroj, ktorý konvertuje kód PHP do C++.

Primer je nástroj na optimalizáciu JavaScriptu, ktorý uľahčí prácu pre všetkých, ktorí to s JavaScriptom myslí vážne. XHP je ďalší nástroj pre programátorov, je to extenzia PHP umožňujúca používať fragmenty dokumentov v XML ako výrazy PHP.

Corona je výsledok pokusu Facebooku o prepracovanie Hadoopu smerom k väčšej škálovateľnosti, efektívnosti a dostupnosti pomocou zmeny algoritmov plánovania úloh. Ako otvorený kód bola uvoľnená v novembri minulého roka.

Tornado je otvorená verzia webového servera, ktorý poháňa FriendFeed a je navrhnutý tak, aby zvládal veľké objemy simultánnych pripojení, čo je podľa jeho vývojárov ideálne na služby WWW poskytované v reálnom čase. Ide o plnohodnotný server WWW určený na big data, na ktoré už Apache a ďalšie servery nestačia.

Apache Hive je ďalší príspevok Facebooku, ktorý teraz používa množstvo vývojárov zo sveta veľkých dát. Beží na vlastnom programovacom jazyku HiveQL a podporuje veľké dátové súbory v súborových systémoch kompatibilných s Hadoopom. Hive sa stal životne dôležitou časťou jeho ekosystému.

Open Compute Project sa snaží o otvorenie architektúry dátových centier Facebooku. Od začiatku projektu sa k Facebooku pridalo množstvo veľkých mien vrátane spoločností HP, AMD, Fidelity, Salesforce.com, VMware a Canonical. Ciele projektu sú veľmi vysoké, ale takisto sa môže stať korunným klenotom aktivít Facebook v oblasti otvoreného kódu.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá