Image
12.6.2015 0 Comments

Náhrada za LED: Inovatívne lampy CSYS s pätinovou spotrebou vydržia až 37 rokov

csys_light.jpg Syn britského vynálezcu sira Jamesa Dysona vytvoril inovatívne LED svietidlo, ktoré má podľa jeho vyjadrenia životnosť takmer 40 rokov.

Lampa CSYS Jakea Dysona sa bude dodávať v troch rôznych formách a používa technológiu „tepelnej trubice" (Heat Pipe), ktorá odvádza prostredníctvom hliníkových chladičov z LED diódy teplo spôsobujúce v priebehu času stratu jej svietivosti a zníženie efektivity.

Vynálezca začal pracovať na novom type LED osvetlenia v roku 2006. Bežné LED svetlá nie sú chránené proti účinkom tepla a neraz sú vystavené teplotám až do 130 °C, čo má za následok postupné poškodenie fosforového povlaku a stratu kvality.

Na vyriešenie tohto problému Dyson navrhol lampu CSYS s unikátnou technológiou na odvod tepla z LED. „Ak je LED dióda prevádzkovaná pri teplote 55 °C, zachová si kvalitu a účinnosť 37 rokov," uvádza sa na Dysonovom webe.


Dyson našiel aj spôsob, ako nasmerovať svetlo lampy tam, kde to používateľ potrebuje. Konštrukciu tvorí základňa zo zinku a rameno, ktoré sa dá posúvať horizontálne aj vertikálne, ale aj otáčať okolo osi o 360°. Zatiaľ čo bežné lampy sa spoliehajú pri zachovaní pozície na pružiny a napínanie, nová konštrukcia využíva gravitáciu.

jake_dyson.jpg

Zvislý pohyb ramena zabezpečuje kladkový systém s protizávažím, inšpirovaný stavebným žeriavom, zatiaľ čo o horizontálny posun sa starajú valivé ložiská. Lampa je navyše dotyková, takže používateľ môže dotykom prsta stlmiť či zosilniť svetlo. Okrem toho lampa CSYS si pri opätovnom rozsvietení pamätá poslednú nastavenú úroveň osvetlenia.

Inovatívne LED svetlá spotrebujú len pätinu energie v porovnaní s bežnými halogénovými žiarovkami, takže podľa Dysona by mohli používateľom za 37 rokov ušetriť 1200 libier (1640 eur).

Unikátnosť technológie a konštrukcie sa premietla aj do ceny. Závesná lampa CSYS stojí 399 libier (545 eur) a stolová vyjde na 599 libier (818 eur).

Zdroj: dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá