Image
12.6.2015 0 Comments

Náhrada za LED: Inovatívne lampy CSYS s pätinovou spotrebou vydržia až 37 rokov

csys_light.jpg Syn britského vynálezcu sira Jamesa Dysona vytvoril inovatívne LED svietidlo, ktoré má podľa jeho vyjadrenia životnosť takmer 40 rokov.

Lampa CSYS Jakea Dysona sa bude dodávať v troch rôznych formách a používa technológiu „tepelnej trubice" (Heat Pipe), ktorá odvádza prostredníctvom hliníkových chladičov z LED diódy teplo spôsobujúce v priebehu času stratu jej svietivosti a zníženie efektivity.

Vynálezca začal pracovať na novom type LED osvetlenia v roku 2006. Bežné LED svetlá nie sú chránené proti účinkom tepla a neraz sú vystavené teplotám až do 130 °C, čo má za následok postupné poškodenie fosforového povlaku a stratu kvality.

Na vyriešenie tohto problému Dyson navrhol lampu CSYS s unikátnou technológiou na odvod tepla z LED. „Ak je LED dióda prevádzkovaná pri teplote 55 °C, zachová si kvalitu a účinnosť 37 rokov," uvádza sa na Dysonovom webe.


Dyson našiel aj spôsob, ako nasmerovať svetlo lampy tam, kde to používateľ potrebuje. Konštrukciu tvorí základňa zo zinku a rameno, ktoré sa dá posúvať horizontálne aj vertikálne, ale aj otáčať okolo osi o 360°. Zatiaľ čo bežné lampy sa spoliehajú pri zachovaní pozície na pružiny a napínanie, nová konštrukcia využíva gravitáciu.

jake_dyson.jpg

Zvislý pohyb ramena zabezpečuje kladkový systém s protizávažím, inšpirovaný stavebným žeriavom, zatiaľ čo o horizontálny posun sa starajú valivé ložiská. Lampa je navyše dotyková, takže používateľ môže dotykom prsta stlmiť či zosilniť svetlo. Okrem toho lampa CSYS si pri opätovnom rozsvietení pamätá poslednú nastavenú úroveň osvetlenia.

Inovatívne LED svetlá spotrebujú len pätinu energie v porovnaní s bežnými halogénovými žiarovkami, takže podľa Dysona by mohli používateľom za 37 rokov ušetriť 1200 libier (1640 eur).

Unikátnosť technológie a konštrukcie sa premietla aj do ceny. Závesná lampa CSYS stojí 399 libier (545 eur) a stolová vyjde na 599 libier (818 eur).

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá