Image
12.6.2015 0 Comments

Náhrada za LED: Inovatívne lampy CSYS s pätinovou spotrebou vydržia až 37 rokov

csys_light.jpg Syn britského vynálezcu sira Jamesa Dysona vytvoril inovatívne LED svietidlo, ktoré má podľa jeho vyjadrenia životnosť takmer 40 rokov.

Lampa CSYS Jakea Dysona sa bude dodávať v troch rôznych formách a používa technológiu „tepelnej trubice" (Heat Pipe), ktorá odvádza prostredníctvom hliníkových chladičov z LED diódy teplo spôsobujúce v priebehu času stratu jej svietivosti a zníženie efektivity.

Vynálezca začal pracovať na novom type LED osvetlenia v roku 2006. Bežné LED svetlá nie sú chránené proti účinkom tepla a neraz sú vystavené teplotám až do 130 °C, čo má za následok postupné poškodenie fosforového povlaku a stratu kvality.

Na vyriešenie tohto problému Dyson navrhol lampu CSYS s unikátnou technológiou na odvod tepla z LED. „Ak je LED dióda prevádzkovaná pri teplote 55 °C, zachová si kvalitu a účinnosť 37 rokov," uvádza sa na Dysonovom webe.


Dyson našiel aj spôsob, ako nasmerovať svetlo lampy tam, kde to používateľ potrebuje. Konštrukciu tvorí základňa zo zinku a rameno, ktoré sa dá posúvať horizontálne aj vertikálne, ale aj otáčať okolo osi o 360°. Zatiaľ čo bežné lampy sa spoliehajú pri zachovaní pozície na pružiny a napínanie, nová konštrukcia využíva gravitáciu.

jake_dyson.jpg

Zvislý pohyb ramena zabezpečuje kladkový systém s protizávažím, inšpirovaný stavebným žeriavom, zatiaľ čo o horizontálny posun sa starajú valivé ložiská. Lampa je navyše dotyková, takže používateľ môže dotykom prsta stlmiť či zosilniť svetlo. Okrem toho lampa CSYS si pri opätovnom rozsvietení pamätá poslednú nastavenú úroveň osvetlenia.

Inovatívne LED svetlá spotrebujú len pätinu energie v porovnaní s bežnými halogénovými žiarovkami, takže podľa Dysona by mohli používateľom za 37 rokov ušetriť 1200 libier (1640 eur).

Unikátnosť technológie a konštrukcie sa premietla aj do ceny. Závesná lampa CSYS stojí 399 libier (545 eur) a stolová vyjde na 599 libier (818 eur).

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá