Image
16.8.2016 0 Comments

Nad superinteligentnými strojmi by mal mať kontrolu celý svet. Inak bude problém

Demis Hassabis, šéf výskumného laboratória DeepMind,  vlastneného Googlom, si myslí, že „svet“ by mal mať kontrolu nad supernteligentnými strojmi, ktoré sú schopné samy sa učiť.

Niekoľko technologických obrov v súčasnosti vyvíja umelú inteligenciu za zatvorenými dverami a zdá sa, že našli nové spôsoby, ako zlepšiť svoje produkty a služby, ale „recept“ držia v tajnosti. Takéto systémy umelej inteligencie sú schopné učiť sa a myslieť, sú však naprogramované tak, aby sa učili istým spôsobom a tvorcovia ich do určitej miery mohli ovládať. No Hassabis tvrdí, že verejnosť by mala mať väčšie slovo, pokiaľ ide o vývoj umelej inteligencie, pretože táto technológia má potenciál meniť svet – či už k lepšiemu, alebo horšiemu.

rozhovore pre Bloomberg sa Hassabis vyjadril, že umelá inteligencia sa musí použiť v prospech všetkých, a to transparentným spôsobom. Jej prínosy by mal pocítiť každý. Využiť by sa mala na riešenie najrôznejších naliehavých problémov – od zmien klímy až po zdravé starnutie.

Nad vývojom umelej inteligencie DeepMind má v súčasnosti kontrolu Alphabet, materská spoločnosť Googlu, po tom, čo vyhľadávací gigant v roku 2014 kúpil laboratóriá. Spoluzakladatelia DeepMind súhlasili s predajom pod podmienkou, že Google vytvorí radu na riešenie etických problémov súvisiacich s umelou inteligenciou. Jej úlohou malo byť sledovanie a kontrola technologického pokroku v DeepMind, pretože sami pripustili, že technológia, ktorú vyvíjajú, by mohla mať negatívny dosah na svet, keby sa nepoužívala správnym spôsobom.

Spoluzakladateľ DeepMind Mustafa Süleyman vlani povedal, že chce, aby boli mená osôb tvoriacich radu Googlu pre etiku umelej inteligencie zverejnené, no zatiaľ je zloženie rady stále záhadou a neexistujú ani náznaky, že by sa to malo zmeniť.

DeepMind publikuje veľa svojich prelomových výskumov na webe a v porovnaní s inými technologickými spoločnosťami je pomerne otvorený. Je však zrejmé, že pracuje aj na mnohých projektoch, ktoré neboli zverejnené.

Zdroj: http://uk.businessinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá