Image
18.7.2014 0 Comments

Na výkonnejší Raspberry Pi si počkáme do roku 2017. Dovtedy skúšajte konkurenciu.

ITN_Raspberry Pi.jpg V týchto dňoch Nadácia Raspberry Pi začala distribúciu aktualizovanej verzie svojho miniatúrneho počítača. Raspberry Pi Model B+ stojí 35 dolárov a má viac portov USB a pinov GPIO ako jeho predchodca. Obsahuje aj niekoľko ďalších zlepšení, no nemá rýchlejší procesor ani viac pamäte.

Zariadenie je stále vybavené procesorom Broadcom BCM2835 a 512 MB pamäte RAM. Kedy sa dočkáme zlepšenia? Pravdepodobne až o tri roky.

Podľa zakladateľa projektu Ebena Uptona existujú plány na vydanie nového modelu s vyšším výkonom, ale stane sa tak až niekedy v roku 2017, teda asi 5 rokov po uvedení prvého počítača Raspberry Pi.

Nová generácia teda príde s odstupom, na aký sme zvyknutí skôr pri herných konzolách ako pri PC, kde výrobcovia uvádzajú nové a rýchlejšie počítače po 6 až 12 mesiacoch. Pritom procesor ARM11, ktorý poháňa model Raspberry Pi Model B+, je poddimenzovaný už vzhľadom na dnešné normy, vlastne sa pokladal za dosť pomalý už v roku 2012, keď sa objavil na trhu.

Isteže, Raspberry nie je superpočítač, ale malý, lacný a dostupný počítač pre študentov, pedagógov, domácich majstrov. Možno ho použiť ako stolový počítač s nízkou spotrebou alebo v úlohe mediálneho centra. Môžete sa na ňom učiť programovať alebo ho využiť ako „mozog" amatérsky zostrojeného robota, v systéme automatizácie domácnosti a pod.

Tajomstvom popularity tohto projektu v čase, keď je na trhu veľa alternatívnych počítačových zostáv s rýchlejšími procesormi a nízkymi cenovkami, je v širokej komunite, ktorá sa okolo Raspberry Pi vyvinula. Je to niečo ako Arduino pre jednoduché počítače s veľkou skupinou ľudí, ktorí píšu softvér pre Raspberry Pi, vyvíjajú skrinky a ďalšie periférne zariadenia, ktoré s ním spolupracujú. A takisto vytvárajú výučbové programy pre začínajúcich používateľov.

Eben Upton argumentuje, že častá aktualizácia hardvéru ukrojí používateľom z času a tí si tak nestihnú zvyknúť na existujúci model.

Napriek tomu 3 roky je dlhý čas, a ak používateľom viac záleží na výkone ako na podpore komunity, poohliadnu sa po konkurenčných projektoch, ako je Banana Pi, ECS Liva, HummingBoard a ďalšie.

Zdroj: liliputing.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá