Image
18.7.2014 0 Comments

Na výkonnejší Raspberry Pi si počkáme do roku 2017. Dovtedy skúšajte konkurenciu.

ITN_Raspberry Pi.jpg V týchto dňoch Nadácia Raspberry Pi začala distribúciu aktualizovanej verzie svojho miniatúrneho počítača. Raspberry Pi Model B+ stojí 35 dolárov a má viac portov USB a pinov GPIO ako jeho predchodca. Obsahuje aj niekoľko ďalších zlepšení, no nemá rýchlejší procesor ani viac pamäte.

Zariadenie je stále vybavené procesorom Broadcom BCM2835 a 512 MB pamäte RAM. Kedy sa dočkáme zlepšenia? Pravdepodobne až o tri roky.

Podľa zakladateľa projektu Ebena Uptona existujú plány na vydanie nového modelu s vyšším výkonom, ale stane sa tak až niekedy v roku 2017, teda asi 5 rokov po uvedení prvého počítača Raspberry Pi.

Nová generácia teda príde s odstupom, na aký sme zvyknutí skôr pri herných konzolách ako pri PC, kde výrobcovia uvádzajú nové a rýchlejšie počítače po 6 až 12 mesiacoch. Pritom procesor ARM11, ktorý poháňa model Raspberry Pi Model B+, je poddimenzovaný už vzhľadom na dnešné normy, vlastne sa pokladal za dosť pomalý už v roku 2012, keď sa objavil na trhu.

Isteže, Raspberry nie je superpočítač, ale malý, lacný a dostupný počítač pre študentov, pedagógov, domácich majstrov. Možno ho použiť ako stolový počítač s nízkou spotrebou alebo v úlohe mediálneho centra. Môžete sa na ňom učiť programovať alebo ho využiť ako „mozog" amatérsky zostrojeného robota, v systéme automatizácie domácnosti a pod.

Tajomstvom popularity tohto projektu v čase, keď je na trhu veľa alternatívnych počítačových zostáv s rýchlejšími procesormi a nízkymi cenovkami, je v širokej komunite, ktorá sa okolo Raspberry Pi vyvinula. Je to niečo ako Arduino pre jednoduché počítače s veľkou skupinou ľudí, ktorí píšu softvér pre Raspberry Pi, vyvíjajú skrinky a ďalšie periférne zariadenia, ktoré s ním spolupracujú. A takisto vytvárajú výučbové programy pre začínajúcich používateľov.

Eben Upton argumentuje, že častá aktualizácia hardvéru ukrojí používateľom z času a tí si tak nestihnú zvyknúť na existujúci model.

Napriek tomu 3 roky je dlhý čas, a ak používateľom viac záleží na výkone ako na podpore komunity, poohliadnu sa po konkurenčných projektoch, ako je Banana Pi, ECS Liva, HummingBoard a ďalšie.

Zdroj: liliputing.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá