Image
18.7.2014 0 Comments

Na výkonnejší Raspberry Pi si počkáme do roku 2017. Dovtedy skúšajte konkurenciu.

ITN_Raspberry Pi.jpg V týchto dňoch Nadácia Raspberry Pi začala distribúciu aktualizovanej verzie svojho miniatúrneho počítača. Raspberry Pi Model B+ stojí 35 dolárov a má viac portov USB a pinov GPIO ako jeho predchodca. Obsahuje aj niekoľko ďalších zlepšení, no nemá rýchlejší procesor ani viac pamäte.

Zariadenie je stále vybavené procesorom Broadcom BCM2835 a 512 MB pamäte RAM. Kedy sa dočkáme zlepšenia? Pravdepodobne až o tri roky.

Podľa zakladateľa projektu Ebena Uptona existujú plány na vydanie nového modelu s vyšším výkonom, ale stane sa tak až niekedy v roku 2017, teda asi 5 rokov po uvedení prvého počítača Raspberry Pi.

Nová generácia teda príde s odstupom, na aký sme zvyknutí skôr pri herných konzolách ako pri PC, kde výrobcovia uvádzajú nové a rýchlejšie počítače po 6 až 12 mesiacoch. Pritom procesor ARM11, ktorý poháňa model Raspberry Pi Model B+, je poddimenzovaný už vzhľadom na dnešné normy, vlastne sa pokladal za dosť pomalý už v roku 2012, keď sa objavil na trhu.

Isteže, Raspberry nie je superpočítač, ale malý, lacný a dostupný počítač pre študentov, pedagógov, domácich majstrov. Možno ho použiť ako stolový počítač s nízkou spotrebou alebo v úlohe mediálneho centra. Môžete sa na ňom učiť programovať alebo ho využiť ako „mozog" amatérsky zostrojeného robota, v systéme automatizácie domácnosti a pod.

Tajomstvom popularity tohto projektu v čase, keď je na trhu veľa alternatívnych počítačových zostáv s rýchlejšími procesormi a nízkymi cenovkami, je v širokej komunite, ktorá sa okolo Raspberry Pi vyvinula. Je to niečo ako Arduino pre jednoduché počítače s veľkou skupinou ľudí, ktorí píšu softvér pre Raspberry Pi, vyvíjajú skrinky a ďalšie periférne zariadenia, ktoré s ním spolupracujú. A takisto vytvárajú výučbové programy pre začínajúcich používateľov.

Eben Upton argumentuje, že častá aktualizácia hardvéru ukrojí používateľom z času a tí si tak nestihnú zvyknúť na existujúci model.

Napriek tomu 3 roky je dlhý čas, a ak používateľom viac záleží na výkone ako na podpore komunity, poohliadnu sa po konkurenčných projektoch, ako je Banana Pi, ECS Liva, HummingBoard a ďalšie.

Zdroj: liliputing.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá