Image
6.2.2012 0 Comments

Na verejnosť unikli informácie o Windows Phone 8

windows_phone8.jpg Microsoft v pripravovanom mobilnom systéme pravdepodobne plánuje integráciu mnohých existujúcich technológií. Jadro však bude určite prevzaté z Windows 8.

Do pestrej palety nových funkcií pripravovaného mobilného systému Windows Phone 8 patrí silná integrácia s Windows 8, podpora SkyDrive a NFC a variabilná veľkosť displeja mobilných telefónov. Už niekoľko mesiacov prebiehajú diskusie o tom, čo bude tento operačný systém s kódovým označením Apollo obsahovať. Na serveri PocketNow sa objavili informácie z inštruktážneho videa určeného pre zamestnancov Nokie. Rovnako ako všetky podobné zaručené správy aj túto treba brať s istou rezervou. No väčšinu zo zverejnených informácií potvrdil na svojom blogu Paul Thurrott, ktorý má prístup k informáciám z Microsoftu.

Termín uvedenia tohto systému zatiaľ ešte nie je známy, podľa Thurrotta by mal tesne nasledovať Windows 8, ktorý podľa rovnakých zdrojov môžeme čakať tento rok v októbri. Do jesene by malo byť na trhovisku mobilných aplikácií Windows Phone Marketplace k dispozícii 100-tisíc aplikácií, teda zhruba dvojnásobok oproti stavu zo začiatku tohto roka.

Podobne ako v prípade Applu, kde mobilný systém vychádza zo systému pre osobné počítače, aj Windows Phone 8 využije časť kódu Windows 8 vrátane jadra, sieťovej vrstvy, zabezpečenia a podpory multimédií. Windows Phone 7 ešte využíva jadro Windows CE, ktorému teda pravdepodobne zvonia do hrobu.

Počíta sa aj s podporou viacerých jadier v jednom procesore, inteligentné telefóny s Windows teda budú môcť mať procesor vybavený dvoma alebo štyrmi jadrami. O podpore duálnych procesorov sa zmieňuje tak Nokia, ako aj oficiálni predstavitelia Microsoftu. Vzhľadom na konkurenciu ide o očakávaný krok.

Ďalšia hardvérová záležitosť je rozlíšenie displeja. Nový OS by mal štandardne podporovať štyri rôzne rozlíšenia. Výrobcovia mobilných telefónov budú vďaka tomu môcť ponúknuť aj lacnejšie modely s horšími parametrami. Ide teda o prístup, ktorý už využíva Android.

Prebiehajú aj debaty o možnosti podpory štandardného formátu pamäťových kariet microSD. Windows Phone 7 musí karty naformátovať na proprietárny formát, ktorý potom nie je nikde inde použiteľný. Karty navyše nemožno vynímať, ide teda v podstate skôr o rozšírenie úložnej kapacity než o výmenné médium.

WP 8 by mal takisto podporovať komunikačný protokol NFC, ktorý umožňuje bezkontaktné platby obdobne ako rozbiehajúci sa projekt Google Wallet. Podpora NFC by mohla ponúknuť aj rýchle zdieľanie dát medzi počítačom, tabletom a mobilom.

Na príklade Windows 8 možno sledovať snahu Microsoftu o integráciu všetkých svojich existujúcich webových a cloudových služieb, napríklad SkyDrive. Rovnaké smerovanie sa dá očakávať aj pri Windows Phone 8, najmä podpora SkyDrive (túto službu môžete už teraz využívať v smartfónoch s inými systémami) a synchronizácia dát do cloudového úložiska. Počíta sa aj s integráciou klienta Skype priamo do systému, čo ponúkne používateľom možnosť telefonovať pomocou Skypu ako z bežného telefónu. Otázka je, do akej miery sa tento prístup bude páčiť mobilným operátorom.

Podnikoví používatelia môžu počítať s podporou Exchange ActiveSync, šifrovaním disku 128-bitovým algoritmom BitLocker alebo zabezpečeným zavádzaním systému.

Ak sa tieto predpovede vyplnia, bude pôjde z hľadiska Microsoftu o skok k lepšiemu. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že sa WP 8 hlavne silne inšpiruje u konkurencie, ktorá si už cestu k používateľom prerazila. Ak bude všetko fungovať tak, ako má, mohla by však silná dvojica Microsoft a Nokia (s HTC v chrbte) poriadne zamiešať karty na trhu inteligentných telefónov.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá