Image
6.2.2012 0 Comments

Na verejnosť unikli informácie o Windows Phone 8

windows_phone8.jpg Microsoft v pripravovanom mobilnom systéme pravdepodobne plánuje integráciu mnohých existujúcich technológií. Jadro však bude určite prevzaté z Windows 8.

Do pestrej palety nových funkcií pripravovaného mobilného systému Windows Phone 8 patrí silná integrácia s Windows 8, podpora SkyDrive a NFC a variabilná veľkosť displeja mobilných telefónov. Už niekoľko mesiacov prebiehajú diskusie o tom, čo bude tento operačný systém s kódovým označením Apollo obsahovať. Na serveri PocketNow sa objavili informácie z inštruktážneho videa určeného pre zamestnancov Nokie. Rovnako ako všetky podobné zaručené správy aj túto treba brať s istou rezervou. No väčšinu zo zverejnených informácií potvrdil na svojom blogu Paul Thurrott, ktorý má prístup k informáciám z Microsoftu.

Termín uvedenia tohto systému zatiaľ ešte nie je známy, podľa Thurrotta by mal tesne nasledovať Windows 8, ktorý podľa rovnakých zdrojov môžeme čakať tento rok v októbri. Do jesene by malo byť na trhovisku mobilných aplikácií Windows Phone Marketplace k dispozícii 100-tisíc aplikácií, teda zhruba dvojnásobok oproti stavu zo začiatku tohto roka.

Podobne ako v prípade Applu, kde mobilný systém vychádza zo systému pre osobné počítače, aj Windows Phone 8 využije časť kódu Windows 8 vrátane jadra, sieťovej vrstvy, zabezpečenia a podpory multimédií. Windows Phone 7 ešte využíva jadro Windows CE, ktorému teda pravdepodobne zvonia do hrobu.

Počíta sa aj s podporou viacerých jadier v jednom procesore, inteligentné telefóny s Windows teda budú môcť mať procesor vybavený dvoma alebo štyrmi jadrami. O podpore duálnych procesorov sa zmieňuje tak Nokia, ako aj oficiálni predstavitelia Microsoftu. Vzhľadom na konkurenciu ide o očakávaný krok.

Ďalšia hardvérová záležitosť je rozlíšenie displeja. Nový OS by mal štandardne podporovať štyri rôzne rozlíšenia. Výrobcovia mobilných telefónov budú vďaka tomu môcť ponúknuť aj lacnejšie modely s horšími parametrami. Ide teda o prístup, ktorý už využíva Android.

Prebiehajú aj debaty o možnosti podpory štandardného formátu pamäťových kariet microSD. Windows Phone 7 musí karty naformátovať na proprietárny formát, ktorý potom nie je nikde inde použiteľný. Karty navyše nemožno vynímať, ide teda v podstate skôr o rozšírenie úložnej kapacity než o výmenné médium.

WP 8 by mal takisto podporovať komunikačný protokol NFC, ktorý umožňuje bezkontaktné platby obdobne ako rozbiehajúci sa projekt Google Wallet. Podpora NFC by mohla ponúknuť aj rýchle zdieľanie dát medzi počítačom, tabletom a mobilom.

Na príklade Windows 8 možno sledovať snahu Microsoftu o integráciu všetkých svojich existujúcich webových a cloudových služieb, napríklad SkyDrive. Rovnaké smerovanie sa dá očakávať aj pri Windows Phone 8, najmä podpora SkyDrive (túto službu môžete už teraz využívať v smartfónoch s inými systémami) a synchronizácia dát do cloudového úložiska. Počíta sa aj s integráciou klienta Skype priamo do systému, čo ponúkne používateľom možnosť telefonovať pomocou Skypu ako z bežného telefónu. Otázka je, do akej miery sa tento prístup bude páčiť mobilným operátorom.

Podnikoví používatelia môžu počítať s podporou Exchange ActiveSync, šifrovaním disku 128-bitovým algoritmom BitLocker alebo zabezpečeným zavádzaním systému.

Ak sa tieto predpovede vyplnia, bude pôjde z hľadiska Microsoftu o skok k lepšiemu. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že sa WP 8 hlavne silne inšpiruje u konkurencie, ktorá si už cestu k používateľom prerazila. Ak bude všetko fungovať tak, ako má, mohla by však silná dvojica Microsoft a Nokia (s HTC v chrbte) poriadne zamiešať karty na trhu inteligentných telefónov.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá