Image
30.3.2015 0 Comments

Na trh mieria nové čipy 3D NAND, kapacita flashových úložísk dramaticky vzrastie

3d_nand_chip2.jpg Smartfóny, tablety a počítače získajú už čoskoro vďaka nový 3D flashovým čipom od Intelu a Micronu oveľa väčšiu kapacitu. Novinka umožňuje vyrábať SSD vo veľkosti žuvačky s kapacitou cez 3,5 terabajtu (TB) a štandardné 2,5-palcové SSD s kapacitou cez 10 TB.

Vďaka čipom3D NAND, ktoré sa začali predávať v týchto dňoch, sa podľa Briana Shirleyho zo spoločnosti Micron už čoskoro môžeme tešiť na disky SSD s kapacitou cez 10 TB. Pri highendových tabletoch alebo ľahkých laptopoch by sme sa mohli dočkať diskov SSD s kapacitou nad 3,5 TB.

V smartfónoch nové čipy výrobcom umožnia zdvojnásobiť alebo strojnásobiť kapacitu disku bez toho, aby im vzrástli náklady. V súčasnosti je maximálna kapacita disku pri telefónoch 128 GB.

Fashové čipy by podľa Shirleyho mali takisto zvýšiť výkonnosť a spoľahlivosť telefónov, počítačov a serverov. SSD sú rýchlejšie a úspornejšie než klasické pevné disky, ale ich kapacita v súčasnosti dosahuje maximálne 4 TB.

Spoločnosť SanDisk nedávno oznámila plány na začatie výroby 8 TB SSD. SSD s najvyššou kapacitou sa typicky objavujú v highendových desktopoch či serveroch.
SSD sú v porovnaní s pevnými diskami relatívne drahé, ale ich ceny každoročne o štvrtinu klesajú. A technológia 3D NAND umožní výrobcom predávať disky s väčšou kapacitou za rovnakú cenu.

Micron začne ponúkať SSD s veľkou kapacitou založené na nových čipoch od druhej polovice tohto roka. Intel svoje plány na vydanie diskov zatiaľ nešpecifikoval.
Nové flashové čipy sa veľmi líšia od štandardných NAND flashových čipov, pri ktorých sú jednotlivé články na ukladanie dát skladané vedľa seba. Naopak, pri technológii 3D NAND sú články skladané vertikálne na seba, vďaka čomu sa znižuje vzdialenosť, na ktorú články musia navzájom komunikovať, a tak sa dáta prenášajú rýchlejšie.

Nová technológia používa vertikálne navrstvenie buniek v 32 vrstvách, čím dosahuje 256 Gb v dvojúrovňovom (MLC) a 384 Gb v trojúrovňovom (TLC) stave - tieto čipy potom možno integrovať do štandardného pamäťového riešenia.

Pretože sa táto kapacita dosahuje vertikálnym vrstvením buniek, môžu byť ich rozmery aj podstatne väčšie. To by malo viesť k vyššiemu výkonu i životnosti, takže by sa riešenia TLC mohli používať aj v dátových centrách.

Kľúčové produktové črty 3D NAND podľa Intelu a Micronu:

• Veľká kapacita - vďaka tomu sa zmestí 3/4 TB do jednej jednotky vo veľkosti končeka prsta.
• Znížená cena na GB - prvá generácia 3D NAND je navrhovaná tak, aby ponúkla vyššiu nákladovú efektivitu než dvojrozmerné NAND.
• Rýchlosť - veľká pásmová šírka čítania/zápisu, I/O rýchlosti a náhodného čítania.
• Ekologická šetrnosť - nové režimy spánku umožňujú prevádzku v nízkoenergetickom móde, keď sa odpojí prísun energie neaktívnym čipom NAND (aj keď ostatné zostanú aktívne). To výrazne zníži spotrebu energie v pohotovostnom režime.
• Inteligentná technológia - inovatívne funkcie zlepšujú latentnosť a zvyšujú trvanlivosť oproti predchádzajúcim generáciám. Takisto uľahčujú systémovú integráciu.

Aktualizované: Aj Toshiba oznámila, že pripravuje 48-vrstvové pamäte 3D NAND flash, a to v spolupráci so SanDiskom. Stavia ich na technológii BICS (Bit Cost Scaling) a dovoľuje vytvárať až prvky s kapacitou až 128 GB (16 GB) na jeden čip.
Aj Samsung pracuje na 32-vrstvových čipoch3D flash, ktoré označuje ako V-NAND. Využíva 3 bity na tranzistor, vďaka čomu možno dosiahnuť vysokú kapacitu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá