Image
7.9.2015 0 Comments

Na písaní a upravovaní článkov vo Wikipédii sa dá aj zarobiť

Wikipédia je rozsiahly, rýchly a ľahko prístupný zdroj informácií prakticky z ľubovoľnej oblasti. Články vznikajú vďaka práci dobrovoľníkov. Redaktori za svoju činnosť nedostávajú peniaze. Navyše by sa mali pri formulovaní článkov držať pravidla nestranného uhla pohľadu (Neutral Point of View).

Anglická Wikipédia obsahuje takmer 5 miliónov článkov a ďalšie desiatky miliónov sú v iných jazykových verziách. Ich obsah by mal byť podľa všetkého neutrálny a dôveryhodný. Spoločnosti, produkty a ľudia sa tak vlastne katalogizujú na webe. No v poslednom období sa okolo Wikipédie začína vyvíjať nové „odvetvie biznisu".

Magazín The Atlantic nedávno priniesol článok o tom, že vzniká tendencia platiť nezávislým redaktorom, PR firmám či rôznym „odborníkom" za to, aby vykonali úpravy v článkoch. Napríklad celebrity či politici sú ochotní zaplatiť za to, aby z encyklopédie zmizli zmienky o ich škandáloch. Firmy zasa chcú, aby sa ich produkty a služby objavili vo Wikipédii v čo najlepšom svetle.

„Platená editácia narúša hodnoty," povedala Katherine Maherová, CIO spoločnosti Wikimedia, ktorá prevádzkuje Wikipédia), v rozhovore pre denník Financial Times. „Wikipédia je spravovaná komunitou dobrovoľníkov. Keby to bolo platené, vzniklo by niečo úplne iné."

No už v roku 2013 sa ukázalo, že existujú ľudia, ktorí sa snažia upravovať Wikipédiu za peniaze. A koľko za to môžu dostať? Sumy sa líšia. Napríklad na Elance môžete nájsť požiadavku na vytvorenie článku na Wikipédii za menej ako 500 dolárov. Nezávislý redaktor Mike Wood, ktorý už vykonal veľa úprav hesiel vo Wikipédii, uvádza, že mu klienti platia 400 až 1000 dolárov za článok. Množstvo jeho zákazníkov tvoria veľké firmy, pracoval vraj aj pre jednu z piatich najväčších bánk na svete.

Samozrejme, do Wikipédie nemožno napísať hocičo, ak je článok zjavne zaujatý alebo chýbajú overiteľné a spoľahlivé zdroje, môže byť nahlásený. No takíto platení redaktori sú schopní napísať článok tak, aby bol na prospech klienta, ale napriek tomu vyzeral vierohodne. Naozaj šikovná platená editácia má byť nezistiteľná.

Zdroj: time.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá