Image
7.9.2015 0 Comments

Na písaní a upravovaní článkov vo Wikipédii sa dá aj zarobiť

Wikipédia je rozsiahly, rýchly a ľahko prístupný zdroj informácií prakticky z ľubovoľnej oblasti. Články vznikajú vďaka práci dobrovoľníkov. Redaktori za svoju činnosť nedostávajú peniaze. Navyše by sa mali pri formulovaní článkov držať pravidla nestranného uhla pohľadu (Neutral Point of View).

Anglická Wikipédia obsahuje takmer 5 miliónov článkov a ďalšie desiatky miliónov sú v iných jazykových verziách. Ich obsah by mal byť podľa všetkého neutrálny a dôveryhodný. Spoločnosti, produkty a ľudia sa tak vlastne katalogizujú na webe. No v poslednom období sa okolo Wikipédie začína vyvíjať nové „odvetvie biznisu".

Magazín The Atlantic nedávno priniesol článok o tom, že vzniká tendencia platiť nezávislým redaktorom, PR firmám či rôznym „odborníkom" za to, aby vykonali úpravy v článkoch. Napríklad celebrity či politici sú ochotní zaplatiť za to, aby z encyklopédie zmizli zmienky o ich škandáloch. Firmy zasa chcú, aby sa ich produkty a služby objavili vo Wikipédii v čo najlepšom svetle.

„Platená editácia narúša hodnoty," povedala Katherine Maherová, CIO spoločnosti Wikimedia, ktorá prevádzkuje Wikipédia), v rozhovore pre denník Financial Times. „Wikipédia je spravovaná komunitou dobrovoľníkov. Keby to bolo platené, vzniklo by niečo úplne iné."

No už v roku 2013 sa ukázalo, že existujú ľudia, ktorí sa snažia upravovať Wikipédiu za peniaze. A koľko za to môžu dostať? Sumy sa líšia. Napríklad na Elance môžete nájsť požiadavku na vytvorenie článku na Wikipédii za menej ako 500 dolárov. Nezávislý redaktor Mike Wood, ktorý už vykonal veľa úprav hesiel vo Wikipédii, uvádza, že mu klienti platia 400 až 1000 dolárov za článok. Množstvo jeho zákazníkov tvoria veľké firmy, pracoval vraj aj pre jednu z piatich najväčších bánk na svete.

Samozrejme, do Wikipédie nemožno napísať hocičo, ak je článok zjavne zaujatý alebo chýbajú overiteľné a spoľahlivé zdroje, môže byť nahlásený. No takíto platení redaktori sú schopní napísať článok tak, aby bol na prospech klienta, ale napriek tomu vyzeral vierohodne. Naozaj šikovná platená editácia má byť nezistiteľná.

Zdroj: time.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá