Image
7.9.2015 0 Comments

Na písaní a upravovaní článkov vo Wikipédii sa dá aj zarobiť

Wikipédia je rozsiahly, rýchly a ľahko prístupný zdroj informácií prakticky z ľubovoľnej oblasti. Články vznikajú vďaka práci dobrovoľníkov. Redaktori za svoju činnosť nedostávajú peniaze. Navyše by sa mali pri formulovaní článkov držať pravidla nestranného uhla pohľadu (Neutral Point of View).

Anglická Wikipédia obsahuje takmer 5 miliónov článkov a ďalšie desiatky miliónov sú v iných jazykových verziách. Ich obsah by mal byť podľa všetkého neutrálny a dôveryhodný. Spoločnosti, produkty a ľudia sa tak vlastne katalogizujú na webe. No v poslednom období sa okolo Wikipédie začína vyvíjať nové „odvetvie biznisu".

Magazín The Atlantic nedávno priniesol článok o tom, že vzniká tendencia platiť nezávislým redaktorom, PR firmám či rôznym „odborníkom" za to, aby vykonali úpravy v článkoch. Napríklad celebrity či politici sú ochotní zaplatiť za to, aby z encyklopédie zmizli zmienky o ich škandáloch. Firmy zasa chcú, aby sa ich produkty a služby objavili vo Wikipédii v čo najlepšom svetle.

„Platená editácia narúša hodnoty," povedala Katherine Maherová, CIO spoločnosti Wikimedia, ktorá prevádzkuje Wikipédia), v rozhovore pre denník Financial Times. „Wikipédia je spravovaná komunitou dobrovoľníkov. Keby to bolo platené, vzniklo by niečo úplne iné."

No už v roku 2013 sa ukázalo, že existujú ľudia, ktorí sa snažia upravovať Wikipédiu za peniaze. A koľko za to môžu dostať? Sumy sa líšia. Napríklad na Elance môžete nájsť požiadavku na vytvorenie článku na Wikipédii za menej ako 500 dolárov. Nezávislý redaktor Mike Wood, ktorý už vykonal veľa úprav hesiel vo Wikipédii, uvádza, že mu klienti platia 400 až 1000 dolárov za článok. Množstvo jeho zákazníkov tvoria veľké firmy, pracoval vraj aj pre jednu z piatich najväčších bánk na svete.

Samozrejme, do Wikipédie nemožno napísať hocičo, ak je článok zjavne zaujatý alebo chýbajú overiteľné a spoľahlivé zdroje, môže byť nahlásený. No takíto platení redaktori sú schopní napísať článok tak, aby bol na prospech klienta, ale napriek tomu vyzeral vierohodne. Naozaj šikovná platená editácia má byť nezistiteľná.

Zdroj: time.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá