Image
7.4.2014 0 Comments

Na nájdenie strateného lietadla ostávajú necelé štyri týždne, potom sa čierna skrinka odmlčí

black_box_aeroplane.jpg Trosky lietadla malajzijských aerolínií, ktoré zmizlo 8. marca počas letu z Kuala Lumpur do Pekingu, sa dodnes nepodarilo nájsť. Let MH370 s 239 ľuďmi na palube po opustení vzdušného priestoru Malajzie zmenil kurz, obrátil sa späť na západ a potom zmizol. Osud lietadla by mohla objasniť tzv. čierna skrinka, ktorú zatiaľ márne hľadá niekoľko pátracích tímov z Malajzie, USA, Veľkej Británie, Číny, Austrálie, Nového Zélandu a Francúzska v oblasti Indického oceánu západne od Austrálie.

Čiernou skrinkou (v skutočnosti má oranžovú farbu, aby sa ju ľahšie podarilo nájsť) je vybavené každé lietadlo. Slúži na záznam dôležitých dát o lete. Ide vlastne o dve zariadenia - zapisovač letových údajov (FDR - Flight Data Recorder) a palubný hlasový záznamník (CVR - Cockpit Voice Recorder), ktorý kompletne zaznamenáva komunikáciu a všetky zvuky v pilotnej kabíne. Čierna skrinka musí byť veľmi pevná a odolná - je vyrobená z hliníka a musí odolať nárazu, požiaru a pôsobeniu tlaku.

Tú, ktorou bol vybavený let MH370, vyrobila americká spoločnosť Honeywell Aerospace a bola naprogramovaná tak, že obsahovala hlasový záznam z dvoch posledných hodín (nahrávka sa uskutočňovala v slučke a staršie záznamy sa zmazali). Môže sa tak stať, že záznamy z najdôležitejšej fázy letu, keď lietadlo nečakane zmenilo kurzu, sa na páske nezachovali.

Po havárii lietadla vysiela čierna skrinka signál, aby sa ju podarilo nájsť. Podľa leteckých štandardov čierne skrinky lietadiel majú vysielať signál 30 dní, potom začne kapacita jej akumulátora klesať. Podľa odborníkov následne môže ešte vysielať dva, maximálne tri týždne. Po uplynutí tohto času sa minimalizujú šance na jej nájdenie a objasnenie okolností letu.

Hoci satelitné kamery a posádky lietadiel videli vo vode rôzne objekty, ani v jednom prípade sa nepotvrdilo, že by mohlo ísť o trosky strateného Boeingu 777.

Podľa Angusa Houstona šéfa koordinačného orgánu pátrania, nie je určený nijaký časový rámec na ukončenie pátrania. No sám uznáva, že ak sa nič nenájde, bude treba uplatniť nový prístup. Pomôcť by mohli napr. bezposádkové robotické ponorky, no na ich nasadenie by bolo treba zúžiť priestor pátrania.

Zdroj: theguardian.com
mirror.co.uk
timeslive.co.za


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá