Image
7.4.2014 0 Comments

Na nájdenie strateného lietadla ostávajú necelé štyri týždne, potom sa čierna skrinka odmlčí

black_box_aeroplane.jpg Trosky lietadla malajzijských aerolínií, ktoré zmizlo 8. marca počas letu z Kuala Lumpur do Pekingu, sa dodnes nepodarilo nájsť. Let MH370 s 239 ľuďmi na palube po opustení vzdušného priestoru Malajzie zmenil kurz, obrátil sa späť na západ a potom zmizol. Osud lietadla by mohla objasniť tzv. čierna skrinka, ktorú zatiaľ márne hľadá niekoľko pátracích tímov z Malajzie, USA, Veľkej Británie, Číny, Austrálie, Nového Zélandu a Francúzska v oblasti Indického oceánu západne od Austrálie.

Čiernou skrinkou (v skutočnosti má oranžovú farbu, aby sa ju ľahšie podarilo nájsť) je vybavené každé lietadlo. Slúži na záznam dôležitých dát o lete. Ide vlastne o dve zariadenia - zapisovač letových údajov (FDR - Flight Data Recorder) a palubný hlasový záznamník (CVR - Cockpit Voice Recorder), ktorý kompletne zaznamenáva komunikáciu a všetky zvuky v pilotnej kabíne. Čierna skrinka musí byť veľmi pevná a odolná - je vyrobená z hliníka a musí odolať nárazu, požiaru a pôsobeniu tlaku.

Tú, ktorou bol vybavený let MH370, vyrobila americká spoločnosť Honeywell Aerospace a bola naprogramovaná tak, že obsahovala hlasový záznam z dvoch posledných hodín (nahrávka sa uskutočňovala v slučke a staršie záznamy sa zmazali). Môže sa tak stať, že záznamy z najdôležitejšej fázy letu, keď lietadlo nečakane zmenilo kurzu, sa na páske nezachovali.

Po havárii lietadla vysiela čierna skrinka signál, aby sa ju podarilo nájsť. Podľa leteckých štandardov čierne skrinky lietadiel majú vysielať signál 30 dní, potom začne kapacita jej akumulátora klesať. Podľa odborníkov následne môže ešte vysielať dva, maximálne tri týždne. Po uplynutí tohto času sa minimalizujú šance na jej nájdenie a objasnenie okolností letu.

Hoci satelitné kamery a posádky lietadiel videli vo vode rôzne objekty, ani v jednom prípade sa nepotvrdilo, že by mohlo ísť o trosky strateného Boeingu 777.

Podľa Angusa Houstona šéfa koordinačného orgánu pátrania, nie je určený nijaký časový rámec na ukončenie pátrania. No sám uznáva, že ak sa nič nenájde, bude treba uplatniť nový prístup. Pomôcť by mohli napr. bezposádkové robotické ponorky, no na ich nasadenie by bolo treba zúžiť priestor pátrania.

Zdroj: theguardian.com
mirror.co.uk
timeslive.co.za


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá