Image
1.4.2014 0 Comments

Na ISS sa bude testovať prenos dát z vesmíru laserovým lúčom. Oproti 200 kb/s rýchlosť stúpne až na 50 Mb/s

Opals.jpg Zásobovací modul Dragon má čoskoro dopraviť na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) okrem inej výbavy aj zariadenie nazvané Optical Payload for Lasercomm Science (OPALS). Ide o experimentálny vysokorýchlostný komunikačný systém, ktorý využíva dátovú komunikáciu laserovým lúčom namiesto bežného rádiového spojenia. Štart bol pôvodne plánovaný na 16. marca, ale podľa vyjadrenia NASA bol z technických príčin odložený približne o dva týždne, na 30. marca.

Súčasné technológie umožňujú komunikáciu rýchlosťou 200 až 400 kb/s, zatiaľ čo pomocou OPALS bude možné dosiahnuť až 50 Mb/s. Budúce vesmírne optické komunikačné systémy zabezpečia dokonca rýchlosť 1 Gb/s.

„Bude to ako upgrade z dial-up na DSL," povedal inžinier Bogdan Oaida, jeden z účastníkov projektu. „Naša schopnosť generovať dáta výrazne predbehla našu schopnosť prenášať ich. Predstavte si, že by ste sa snažili stiahnuť si doma film cez dial-up. V podstate rovnaký problém máme aj v kozmickom priestore, či už na nízkej obežnej dráhe Zeme, alebo vo vesmíre."

Keď sa OPALS dostane na ISS, za pomoci robotického ramena umožňujúceho jeho polohovanie sa pripevní na vonkajšiu časť stanice. Testovanie systému bude trvať takmer tri mesiace s možnosťou predĺženia misie.

Ako bude vesmírna stanica obiehať okolo Zeme, pozemný teleskop bude sledovať vysielanie laserového majáka systému OPALS. Každý test bude trvať približne 100 sekúnd, kým bude zariadenie na vesmírnej stanici v dohľade pozemného teleskopu.

Testy budú zamerané na štúdium polohovania, zachytávania a sledovania veľmi presne zameraných laserových lúčov , ako aj na štúdium vlastností optických spojov pri prechode cez zemskú atmosféru. NASA chce zariadenie využiť aj na vzdelávanie a zácvik pracovníkov na prevádzkovanie optických komunikačných systémov.

Zdroj: optics.org
pcmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá