Image
1.4.2014 0 Comments

Na ISS sa bude testovať prenos dát z vesmíru laserovým lúčom. Oproti 200 kb/s rýchlosť stúpne až na 50 Mb/s

Opals.jpg Zásobovací modul Dragon má čoskoro dopraviť na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) okrem inej výbavy aj zariadenie nazvané Optical Payload for Lasercomm Science (OPALS). Ide o experimentálny vysokorýchlostný komunikačný systém, ktorý využíva dátovú komunikáciu laserovým lúčom namiesto bežného rádiového spojenia. Štart bol pôvodne plánovaný na 16. marca, ale podľa vyjadrenia NASA bol z technických príčin odložený približne o dva týždne, na 30. marca.

Súčasné technológie umožňujú komunikáciu rýchlosťou 200 až 400 kb/s, zatiaľ čo pomocou OPALS bude možné dosiahnuť až 50 Mb/s. Budúce vesmírne optické komunikačné systémy zabezpečia dokonca rýchlosť 1 Gb/s.

„Bude to ako upgrade z dial-up na DSL," povedal inžinier Bogdan Oaida, jeden z účastníkov projektu. „Naša schopnosť generovať dáta výrazne predbehla našu schopnosť prenášať ich. Predstavte si, že by ste sa snažili stiahnuť si doma film cez dial-up. V podstate rovnaký problém máme aj v kozmickom priestore, či už na nízkej obežnej dráhe Zeme, alebo vo vesmíre."

Keď sa OPALS dostane na ISS, za pomoci robotického ramena umožňujúceho jeho polohovanie sa pripevní na vonkajšiu časť stanice. Testovanie systému bude trvať takmer tri mesiace s možnosťou predĺženia misie.

Ako bude vesmírna stanica obiehať okolo Zeme, pozemný teleskop bude sledovať vysielanie laserového majáka systému OPALS. Každý test bude trvať približne 100 sekúnd, kým bude zariadenie na vesmírnej stanici v dohľade pozemného teleskopu.

Testy budú zamerané na štúdium polohovania, zachytávania a sledovania veľmi presne zameraných laserových lúčov , ako aj na štúdium vlastností optických spojov pri prechode cez zemskú atmosféru. NASA chce zariadenie využiť aj na vzdelávanie a zácvik pracovníkov na prevádzkovanie optických komunikačných systémov.

Zdroj: optics.org
pcmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 5

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá