Image
1.4.2014 0 Comments

Na ISS sa bude testovať prenos dát z vesmíru laserovým lúčom. Oproti 200 kb/s rýchlosť stúpne až na 50 Mb/s

Opals.jpg Zásobovací modul Dragon má čoskoro dopraviť na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) okrem inej výbavy aj zariadenie nazvané Optical Payload for Lasercomm Science (OPALS). Ide o experimentálny vysokorýchlostný komunikačný systém, ktorý využíva dátovú komunikáciu laserovým lúčom namiesto bežného rádiového spojenia. Štart bol pôvodne plánovaný na 16. marca, ale podľa vyjadrenia NASA bol z technických príčin odložený približne o dva týždne, na 30. marca.

Súčasné technológie umožňujú komunikáciu rýchlosťou 200 až 400 kb/s, zatiaľ čo pomocou OPALS bude možné dosiahnuť až 50 Mb/s. Budúce vesmírne optické komunikačné systémy zabezpečia dokonca rýchlosť 1 Gb/s.

„Bude to ako upgrade z dial-up na DSL," povedal inžinier Bogdan Oaida, jeden z účastníkov projektu. „Naša schopnosť generovať dáta výrazne predbehla našu schopnosť prenášať ich. Predstavte si, že by ste sa snažili stiahnuť si doma film cez dial-up. V podstate rovnaký problém máme aj v kozmickom priestore, či už na nízkej obežnej dráhe Zeme, alebo vo vesmíre."

Keď sa OPALS dostane na ISS, za pomoci robotického ramena umožňujúceho jeho polohovanie sa pripevní na vonkajšiu časť stanice. Testovanie systému bude trvať takmer tri mesiace s možnosťou predĺženia misie.

Ako bude vesmírna stanica obiehať okolo Zeme, pozemný teleskop bude sledovať vysielanie laserového majáka systému OPALS. Každý test bude trvať približne 100 sekúnd, kým bude zariadenie na vesmírnej stanici v dohľade pozemného teleskopu.

Testy budú zamerané na štúdium polohovania, zachytávania a sledovania veľmi presne zameraných laserových lúčov , ako aj na štúdium vlastností optických spojov pri prechode cez zemskú atmosféru. NASA chce zariadenie využiť aj na vzdelávanie a zácvik pracovníkov na prevádzkovanie optických komunikačných systémov.

Zdroj: optics.org
pcmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá