Image
26.3.2014 0 Comments

NSA vraj hackla servery firme Huawei so snahou implantovať zadné vrátka do zariadení určených na predaj zákazníkom

huawei.jpg Počas víkendu boli uverejnené správy tvrdiace, že americká agentúra NSA sa dostala do serverov centrály Huawei, špehovala komunikáciu vedenia spoločnosti a pripravovala si pôdu na infikovanie vybavenia tohto výrobcu.

Podľa informácií, ktoré počas víkendu vyšli v časopisoch The New York Times a Der Spiegel a ktoré sú postavené na dokumentoch získaných Edwardom Snowdenom, NSA úspešne prenikla do siete v centrále Huawei Technologies v čínskom meste Šen-čen.

Agentúra NSA odmietla komentovať tvrdenie, že systematicky napádala centrálu spoločnosti Huawei Technologies a monitorovala komunikáciu najvyššieho vedenia. V e-maile adresovanom IDG News Service agentúra tvrdí, že odmieta komentovať podobné konkrétne obvinenia zo špionážnych aktivít: „Aktivity agentúry NSA sú cielené len na podložené zahraničné špionážne ciele v reakcii na požiadavky v súlade s jej mandátom."

Ide o ďalšie správy v dlhotrvajúcom špionážnom seriáli. Predstavitelia Spojených štátov roky tvrdia, že Čínska ľudová armáda spolupracuje s výrobcami a kyberzločincami na špionáži proti americkým spoločnostiam a vládnym agentúram. Od vlaňajšieho júna však dokumenty postupne uvoľňované skorším externým spolupracovníkom NSA Edwardom Snowdenom v rôznych agentúrnych organizáciách ukazujú, že NSA bola zapletená do množstva rozsiahlych výzvedných programov vrátane tých zacielených na čínskych výrobcov sieťového hardvéru.

NSA sa usilovne snaží dištancovať od čínskych aktivít a podľa nej nikdy v NSA nedochádza k zberu dát, ktoré by poslúžili na krádeže cenných informácií cudzích spoločností v prospech amerických.

Operácie s kódovým označením Shotgiant sa jednak snažila preukázať spojenie medzi čínskou armádou a Huawei a súčasne implantovať zadné vrátka do sieťového vybavenia určeného na predaj zákazníkom spoločnosti. Citované dokumenty pochádzajú z roku 2010, počiatok operácie sa však datuje až do roku 2006. Nie je jasné, aká úspešná bola, pretože technické detaily neboli na základe žiadosti americkej vlády uverejnené.

V každom prípade v druhej polovici roka 2011 americké ministerstvo priemyslu zabránilo tomu, aby sa produkty firmy Huawei mohli podieľať na projekte budujúcom národnú bezdrôtovú sieť. Spoločnosť Huawei takisto na februárovej výstave mobilnej techniky oficiálne potvrdila, že sa prakticky vzdala účasti na budovaní sieťovej infraštruktúry USA, čo je krok, ktorý sa môže prejaviť aj na poklesoch predajov jej mobilných zariadení, ktorých je tretím najväčším výrobcom na svete.

Huawei situáciu využil na vyhlásenie, že sa preukazuje, že nikdy dobrovoľne neodovzdával žiadne dáta vláde, či už americkej, alebo čínskej, a že by sa výrobcovia mali spojiť a riešiť problematiku vlastnej bezpečnosti kolektívne a oveľa intenzívnejšie.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá