Image
24.2.2015 0 Comments

NSA prenikla do systémov výrobcu SIM kariet. Odchytávala hlasovú aj dátovú komunikáciu bez povolenia

sim_card.jpg Počítačové systémy spoločnosti Gemalto, zameranej na digitálnu bezpečnosť, boli nabúrané americkými a britskými tajnými službami s cieľom krádeže šifrovacích kľúčov slúžiacich na ochranu súkromia mobilnej komunikácie. Informoval o tom spravodajský portál Intercept. Odvolával sa pri tom na dokumenty od bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena. Podľa správy hack umožní NSA a jej britskému náprotivku GCHQ sledovať veľkú časť hlasovej a dátovej komunikácie na celom svete bez súhlasu vlád a telekomunikačných spoločností.

Inteligentné čipy Gemalto sú určené pre mobilné telefóny, platobné karty a biometrické pasy. SIM karty Gemalto používajú napríklad Verizon, T-Mobile a AT&T a asi 450 poskytovateľov bezdrôtových sietí po celom svete. Získanie súkromných kľúčov SIM karty umožňuje spravodajským agentúram dešifrovať zachytené hovory bez vedomia používateľa, operátora či výrobcu telefónu.

Francúzsko-holandská spoločnosť Gemalto sa nevyjadrila priamo o nabúraní. „Z toho, čo vieme v tomto okamihu, cieľom nebolo Gemalto samo osebe. Bol to pokus získať dosah na čo najširšiu sieť a čo najviac mobilných telefónov," vyjadrila sa hovorkyňa spoločnosti v e-maile.

„Berieme publikovanú správu veľmi vážne a vynaložíme potrebné úsilie na to, aby sme vyšetrili a zistili dosah tejto vysoko sofistikovanej techniky na získanie údajov zo SIM karty." Hovorkyňa GCHQ uviedla, že agentúra sa k záležitostiam týkajúcim sa spravodajskej aktivity nevyjadruje. Vyjadrenie NSA sa agentúre Reuters nepodarilo získať.

Už minulý týždeň sme vás informovali o tom, že NSA sa podarilo infikovať aj úplne nové počítače, keď prepašovali špionážny softvér do firmvéru pre pevné disky.

Zdroj: reuters.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá