Image
24.2.2015 0 Comments

NSA prenikla do systémov výrobcu SIM kariet. Odchytávala hlasovú aj dátovú komunikáciu bez povolenia

sim_card.jpg Počítačové systémy spoločnosti Gemalto, zameranej na digitálnu bezpečnosť, boli nabúrané americkými a britskými tajnými službami s cieľom krádeže šifrovacích kľúčov slúžiacich na ochranu súkromia mobilnej komunikácie. Informoval o tom spravodajský portál Intercept. Odvolával sa pri tom na dokumenty od bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena. Podľa správy hack umožní NSA a jej britskému náprotivku GCHQ sledovať veľkú časť hlasovej a dátovej komunikácie na celom svete bez súhlasu vlád a telekomunikačných spoločností.

Inteligentné čipy Gemalto sú určené pre mobilné telefóny, platobné karty a biometrické pasy. SIM karty Gemalto používajú napríklad Verizon, T-Mobile a AT&T a asi 450 poskytovateľov bezdrôtových sietí po celom svete. Získanie súkromných kľúčov SIM karty umožňuje spravodajským agentúram dešifrovať zachytené hovory bez vedomia používateľa, operátora či výrobcu telefónu.

Francúzsko-holandská spoločnosť Gemalto sa nevyjadrila priamo o nabúraní. „Z toho, čo vieme v tomto okamihu, cieľom nebolo Gemalto samo osebe. Bol to pokus získať dosah na čo najširšiu sieť a čo najviac mobilných telefónov," vyjadrila sa hovorkyňa spoločnosti v e-maile.

„Berieme publikovanú správu veľmi vážne a vynaložíme potrebné úsilie na to, aby sme vyšetrili a zistili dosah tejto vysoko sofistikovanej techniky na získanie údajov zo SIM karty." Hovorkyňa GCHQ uviedla, že agentúra sa k záležitostiam týkajúcim sa spravodajskej aktivity nevyjadruje. Vyjadrenie NSA sa agentúre Reuters nepodarilo získať.

Už minulý týždeň sme vás informovali o tom, že NSA sa podarilo infikovať aj úplne nové počítače, keď prepašovali špionážny softvér do firmvéru pre pevné disky.

Zdroj: reuters.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá