Image
24.2.2015 0 Comments

NSA prenikla do systémov výrobcu SIM kariet. Odchytávala hlasovú aj dátovú komunikáciu bez povolenia

sim_card.jpg Počítačové systémy spoločnosti Gemalto, zameranej na digitálnu bezpečnosť, boli nabúrané americkými a britskými tajnými službami s cieľom krádeže šifrovacích kľúčov slúžiacich na ochranu súkromia mobilnej komunikácie. Informoval o tom spravodajský portál Intercept. Odvolával sa pri tom na dokumenty od bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena. Podľa správy hack umožní NSA a jej britskému náprotivku GCHQ sledovať veľkú časť hlasovej a dátovej komunikácie na celom svete bez súhlasu vlád a telekomunikačných spoločností.

Inteligentné čipy Gemalto sú určené pre mobilné telefóny, platobné karty a biometrické pasy. SIM karty Gemalto používajú napríklad Verizon, T-Mobile a AT&T a asi 450 poskytovateľov bezdrôtových sietí po celom svete. Získanie súkromných kľúčov SIM karty umožňuje spravodajským agentúram dešifrovať zachytené hovory bez vedomia používateľa, operátora či výrobcu telefónu.

Francúzsko-holandská spoločnosť Gemalto sa nevyjadrila priamo o nabúraní. „Z toho, čo vieme v tomto okamihu, cieľom nebolo Gemalto samo osebe. Bol to pokus získať dosah na čo najširšiu sieť a čo najviac mobilných telefónov," vyjadrila sa hovorkyňa spoločnosti v e-maile.

„Berieme publikovanú správu veľmi vážne a vynaložíme potrebné úsilie na to, aby sme vyšetrili a zistili dosah tejto vysoko sofistikovanej techniky na získanie údajov zo SIM karty." Hovorkyňa GCHQ uviedla, že agentúra sa k záležitostiam týkajúcim sa spravodajskej aktivity nevyjadruje. Vyjadrenie NSA sa agentúre Reuters nepodarilo získať.

Už minulý týždeň sme vás informovali o tom, že NSA sa podarilo infikovať aj úplne nové počítače, keď prepašovali špionážny softvér do firmvéru pre pevné disky.

Zdroj: reuters.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá