Image
16.1.2014 0 Comments

NSA pomocou implantovaných vysielačov preniká aj do off-line počítačov

nsa.jpg Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) implantovala do takmer 100 000 počítačov po celom svete softvér, ktorý umožňuje sledovať tieto zariadenia a otvoriť cestu pre kybernetický útok na ne. Informovali o tom noviny The New York Times na základe dokumentov poskytnutých Edwardom Snowdenom a z ďalších zdrojov.

Hoci tajný softvér sa najčastejšie používal na získanie prístupu do počítačových sietí pripojených na internet, NSA čoraz častejšie používa túto technológiu aj na zadávanie a zmenu dát v počítačoch, ktoré nie sú pripojené do internetu.

Technológia, ktorú agentúra využíva približne od roku 2008, umožňuje monitorovanie počítačov pomocou vlastných infiltrovaných vysielačov, ktoré môžu byť v podobe malých dosiek plošných spojov alebo kariet USB tajne vložené do počítača. Signál z nich môže NSA zachytávať na vzdialenosť niekoľkých kilometrov.

Rádiofrekvenčná technológia teda pomohla vyriešiť jeden z najväčších problémov, ktorými čelila americká spravodajská agentúra už roky - ako sa dostať do počítačov, ktoré sú dobre chránené proti riziku infikovania z internetu. Vo väčšine prípadov takýto hardvér vloží do počítača špión, no niekedy aj výrobca alebo nevedomky sám používateľ.

NSA túto činnosť nazýva aktom „aktívnej obrany" proti zahraničným kybernetickým útokom. Medzi najčastejšie ciele NSA patria jednotky čínskej armády, ktoré Spojené štáty obvinili z pravidelného digitálneho sondovania a útokov na americké priemyselné a vojenské ciele. No v rámci programu Quantum bol takýto softvér úspešne implantovaný aj do ruských vojenských sietí a systémov používaných mexickou políciou a drogovými kartelmi, ale aj do počítačov v krajinách, ktoré sú partnermi USA v boji proti terorizmu, ako je napr. Saudská Arábia, India či Pakistan.

Zdroj: nytimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá