Image
16.1.2014 0 Comments

NSA pomocou implantovaných vysielačov preniká aj do off-line počítačov

nsa.jpg Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) implantovala do takmer 100 000 počítačov po celom svete softvér, ktorý umožňuje sledovať tieto zariadenia a otvoriť cestu pre kybernetický útok na ne. Informovali o tom noviny The New York Times na základe dokumentov poskytnutých Edwardom Snowdenom a z ďalších zdrojov.

Hoci tajný softvér sa najčastejšie používal na získanie prístupu do počítačových sietí pripojených na internet, NSA čoraz častejšie používa túto technológiu aj na zadávanie a zmenu dát v počítačoch, ktoré nie sú pripojené do internetu.

Technológia, ktorú agentúra využíva približne od roku 2008, umožňuje monitorovanie počítačov pomocou vlastných infiltrovaných vysielačov, ktoré môžu byť v podobe malých dosiek plošných spojov alebo kariet USB tajne vložené do počítača. Signál z nich môže NSA zachytávať na vzdialenosť niekoľkých kilometrov.

Rádiofrekvenčná technológia teda pomohla vyriešiť jeden z najväčších problémov, ktorými čelila americká spravodajská agentúra už roky - ako sa dostať do počítačov, ktoré sú dobre chránené proti riziku infikovania z internetu. Vo väčšine prípadov takýto hardvér vloží do počítača špión, no niekedy aj výrobca alebo nevedomky sám používateľ.

NSA túto činnosť nazýva aktom „aktívnej obrany" proti zahraničným kybernetickým útokom. Medzi najčastejšie ciele NSA patria jednotky čínskej armády, ktoré Spojené štáty obvinili z pravidelného digitálneho sondovania a útokov na americké priemyselné a vojenské ciele. No v rámci programu Quantum bol takýto softvér úspešne implantovaný aj do ruských vojenských sietí a systémov používaných mexickou políciou a drogovými kartelmi, ale aj do počítačov v krajinách, ktoré sú partnermi USA v boji proti terorizmu, ako je napr. Saudská Arábia, India či Pakistan.

Zdroj: nytimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá