Image
16.1.2014 0 Comments

NSA pomocou implantovaných vysielačov preniká aj do off-line počítačov

nsa.jpg Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) implantovala do takmer 100 000 počítačov po celom svete softvér, ktorý umožňuje sledovať tieto zariadenia a otvoriť cestu pre kybernetický útok na ne. Informovali o tom noviny The New York Times na základe dokumentov poskytnutých Edwardom Snowdenom a z ďalších zdrojov.

Hoci tajný softvér sa najčastejšie používal na získanie prístupu do počítačových sietí pripojených na internet, NSA čoraz častejšie používa túto technológiu aj na zadávanie a zmenu dát v počítačoch, ktoré nie sú pripojené do internetu.

Technológia, ktorú agentúra využíva približne od roku 2008, umožňuje monitorovanie počítačov pomocou vlastných infiltrovaných vysielačov, ktoré môžu byť v podobe malých dosiek plošných spojov alebo kariet USB tajne vložené do počítača. Signál z nich môže NSA zachytávať na vzdialenosť niekoľkých kilometrov.

Rádiofrekvenčná technológia teda pomohla vyriešiť jeden z najväčších problémov, ktorými čelila americká spravodajská agentúra už roky - ako sa dostať do počítačov, ktoré sú dobre chránené proti riziku infikovania z internetu. Vo väčšine prípadov takýto hardvér vloží do počítača špión, no niekedy aj výrobca alebo nevedomky sám používateľ.

NSA túto činnosť nazýva aktom „aktívnej obrany" proti zahraničným kybernetickým útokom. Medzi najčastejšie ciele NSA patria jednotky čínskej armády, ktoré Spojené štáty obvinili z pravidelného digitálneho sondovania a útokov na americké priemyselné a vojenské ciele. No v rámci programu Quantum bol takýto softvér úspešne implantovaný aj do ruských vojenských sietí a systémov používaných mexickou políciou a drogovými kartelmi, ale aj do počítačov v krajinách, ktoré sú partnermi USA v boji proti terorizmu, ako je napr. Saudská Arábia, India či Pakistan.

Zdroj: nytimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá