Image
26.5.2014 0 Comments

NOVA navrhuje prešetriť výber poradcu pri predaji podielu ST

Blesk_telekom spusta.jpg Mimoparlamentné hnute NOVA podá podnet na americkú burzovú komisiu pre cenné papiere, aby prešetrila podozrenie z manipulácie pri výbere investičnej banky, ktorá má radiť vláde pri privatizácii 49-percentného podielu v spoločnosti Slovak Telekom (ST).

Ako v piatok na brífingu informoval podpredseda hnutia Marcel Klimek, v procese rozhodovania mohli byť ovplyvňovaní členovia výberovej komisie, resp. štátni úradníci.

Výberová komisia podľa Klimeka odporučila, aby transakciu riadili spoločnosti J. P. Morgan alebo Citi Bank. "Prvá menovaná je ešte v zrejmom konflikte záujmov a navyše ekonomicky významne závislá od majoritného akcionára Slovak Telekomu," povedal Klimek. "A druhá nemá žiadne relevantné referencie a navyše spoločnosť Citi Bank ide ako poradca v konzorciu so spoločnosťou Wood & Company, ktorá zhodou okolností je zároveň aj autorom pôvodných materiálov privatizácie Slovak Telekomu z marca 2013," dodal.

Predseda NOVA Daniel Lipšic označil doprivatizáciu Slovak Telekomu za horúceho kandidáta na najväčší privatizačný podvod vlády Roberta Fica. "Kandidáti na privatizačného poradcu, spoločnosti J. P. Morgan a Citi sú v zjavnom konflikte záujmov, pretože majú prepojenie na komisiu, na výber poradcu a ministerstvo financií. Vláda toto vážne zdokumentované podozrenie ignoruje, čím de facto priznáva, že tento konflikt záujmov jej vyhovuje," tvrdí Lipšic.

Oba subjekty podľa Klimeka podliehajú americkému burzovému dohľadu aj britským justičným orgánom, preto je možnosť obrátiť sa s podnetom na prešetrenie podozrení z ovplyvňovania výberového konania na oba spomínané orgány. To sa vzťahuje aj na českú spoločnosť Wood & Company, ktorá má svoju pobočku aj vo Veľkej Británii.

Zástupca hnutia NOVA Juraj Miškov informoval, že vláda uskutočňuje privatizáciu podielu Slovak Telekomu spôsobom PPP - prvý privatizačný podvod. "Hnutie NOVA vyzýva Roberta Fica a vládu, aby v maximálne možnej miere stransparentnili svoju historicky prvú privatizáciu a umožnili aj zástupcom opozície dohliadnuť na proces privatizácie," povedal Miškov. NOVA sa podľa neho s pomocou ďalších opozičných poslancov pokúsi zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného hospodárskeho výboru pravdepodobne budúci týždeň.

Pre plánovanú doprivatizáciu Slovak Telekomu vláda schválila novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby. Novela má vytvoriť zákonné predpoklady pre možnosť predaja akcií Slovak Telekomu novým postupom privatizácie, a to formou verejnej ponuky na kapitálovom trhu (IPO).

Najpreferovanejšou alternatívou predaja majetkových účastí štátu a Fondu národného majetku (FNM) SR v spoločnosti Slovak Telekom je totiž predaj prostredníctvom IPO, v druhom rade priamy predaj, prípadne ich kombinácia. SR zastúpená ministerstvom hospodárstva, FNM, Slovak Telekom a jeho majoritný akcionár Deutsche Telekom podpísali 12. februára memorandum o porozumení pri predaji 49 % akcií Slovak Telekomu.


Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Telekomunikácie

Telekom predstavil nové technologické vychytávky aj zrýchlenie pripojenia k internetu

18.10.2016 00:07

Telekom predstavil viacero noviniek, ktoré pripravuje na nadchádzajúce predvianočné obdobie. Z technologických noviniek to bude okrem iného zrýchlenie prenosových rýchlostí pripojenia k internetu takm ...

Telekomunikácie 3

4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

12.10.2016 00:15

Oddnes môžu už aj obyvatelia Slovenska využívať Voice over LTE (VoLTE), čo je revolučná technológia prinášajúca rýchlejšie spojenie volania a vyššiu kvalitu hlasu. Jej komerčnú prevádzku ako prvá spom ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá