Image
26.5.2014 0 Comments

NOVA navrhuje prešetriť výber poradcu pri predaji podielu ST

Blesk_telekom spusta.jpg Mimoparlamentné hnute NOVA podá podnet na americkú burzovú komisiu pre cenné papiere, aby prešetrila podozrenie z manipulácie pri výbere investičnej banky, ktorá má radiť vláde pri privatizácii 49-percentného podielu v spoločnosti Slovak Telekom (ST).

Ako v piatok na brífingu informoval podpredseda hnutia Marcel Klimek, v procese rozhodovania mohli byť ovplyvňovaní členovia výberovej komisie, resp. štátni úradníci.

Výberová komisia podľa Klimeka odporučila, aby transakciu riadili spoločnosti J. P. Morgan alebo Citi Bank. "Prvá menovaná je ešte v zrejmom konflikte záujmov a navyše ekonomicky významne závislá od majoritného akcionára Slovak Telekomu," povedal Klimek. "A druhá nemá žiadne relevantné referencie a navyše spoločnosť Citi Bank ide ako poradca v konzorciu so spoločnosťou Wood & Company, ktorá zhodou okolností je zároveň aj autorom pôvodných materiálov privatizácie Slovak Telekomu z marca 2013," dodal.

Predseda NOVA Daniel Lipšic označil doprivatizáciu Slovak Telekomu za horúceho kandidáta na najväčší privatizačný podvod vlády Roberta Fica. "Kandidáti na privatizačného poradcu, spoločnosti J. P. Morgan a Citi sú v zjavnom konflikte záujmov, pretože majú prepojenie na komisiu, na výber poradcu a ministerstvo financií. Vláda toto vážne zdokumentované podozrenie ignoruje, čím de facto priznáva, že tento konflikt záujmov jej vyhovuje," tvrdí Lipšic.

Oba subjekty podľa Klimeka podliehajú americkému burzovému dohľadu aj britským justičným orgánom, preto je možnosť obrátiť sa s podnetom na prešetrenie podozrení z ovplyvňovania výberového konania na oba spomínané orgány. To sa vzťahuje aj na českú spoločnosť Wood & Company, ktorá má svoju pobočku aj vo Veľkej Británii.

Zástupca hnutia NOVA Juraj Miškov informoval, že vláda uskutočňuje privatizáciu podielu Slovak Telekomu spôsobom PPP - prvý privatizačný podvod. "Hnutie NOVA vyzýva Roberta Fica a vládu, aby v maximálne možnej miere stransparentnili svoju historicky prvú privatizáciu a umožnili aj zástupcom opozície dohliadnuť na proces privatizácie," povedal Miškov. NOVA sa podľa neho s pomocou ďalších opozičných poslancov pokúsi zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného hospodárskeho výboru pravdepodobne budúci týždeň.

Pre plánovanú doprivatizáciu Slovak Telekomu vláda schválila novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby. Novela má vytvoriť zákonné predpoklady pre možnosť predaja akcií Slovak Telekomu novým postupom privatizácie, a to formou verejnej ponuky na kapitálovom trhu (IPO).

Najpreferovanejšou alternatívou predaja majetkových účastí štátu a Fondu národného majetku (FNM) SR v spoločnosti Slovak Telekom je totiž predaj prostredníctvom IPO, v druhom rade priamy predaj, prípadne ich kombinácia. SR zastúpená ministerstvom hospodárstva, FNM, Slovak Telekom a jeho majoritný akcionár Deutsche Telekom podpísali 12. februára memorandum o porozumení pri predaji 49 % akcií Slovak Telekomu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Telefonovanie v EÚ bude od leta lacnejšie

05.12.2016 00:07

Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť ...

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Telekomunikácie 1

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá