Image
23.1.2013 0 Comments

NFC už nie je iba o mobilných platbách. Vedeli ste, na čo všetko sa dá použiť?

nfc_ces_221.jpgTechnológia NFC sa spomína najmä v súvislosti s bezkontaktnými platbami. Operačný systém Android však podporuje rôznorodé využitie a Nokiu 920 môžete vďaka NFC napríklad aj bezdrôtovo nabíjať. V prípade iPhonu 5 podporu technológie NFC nenájdete, Apple jej neverí.

Pred rokom boli na CES predstavené špeciálne zámky, ktoré sa dajú odomknúť iba zariadením s NFC. Tento rok sa prezentovali domáce spotrebiče, audiotechnika, fotoaparáty a ďalšie zariadenia s podporou NFC, ktorá umožňuje v porovnaní s inými technológiami, ako je napr. Bluetooth, jednoduchšie párovanie zariadení. Počas výstavy CES bola technológia NFC prezentovaná v nasledujúcich scenároch využitia:

- Distribúcia tlačových správ a vizitiek. Niektoré spoločnosti distribuujú informácie digitálne. Napríklad Samsung na tlačovej konferencii rozdával náramok s NFC, ktorý obsahoval všetko potrebné - stačí k nemu priložiť zariadenie s NFC a dáta si stiahnuť.

- Reklamné a informačné plagáty. Podobným spôsobom fungujú aj špeciálne plagáty. Tie majú v sebe uložené dáta, ku ktorým dokážu pristupovať iba zariadenia s NFC. Reštaurácie môžu takýmto spôsobom prezentovať svoj jedálny lístok, divadlá informujú o stave jednotlivých predstavení.

- Slúchadlá a reproduktory. NFC umožňuje jednoduché spárovanie s telefónom. Streamovanie zvuku zabezpečuje Bluetooth.

- Fotoaparáty. Panasonic prezentoval na CES dvojicu fotoaparátov s integrovanou technológiou NFC. V kombinácii s Wi-Fi majú tieto zariadenia ponúknuť vzdialený prístup k fotoaparátu.

- Televízory, diaľkové ovládače. Používateľ si môže telefón spárovať s televízorom alebo diaľkovým ovládačom a využívať rôzne možnosti ovládania.

- Domáce spotrebiče. Opäť spárovanie pomocou rýchleho priloženia telefónu k príslušnému zariadeniu umožní tieto zariadenia regulovať a ovládať aj na diaľku. Takýmto spôsobom bude napríklad možné zapnúť práčku cestou z práce.

- Počítače. NFC sa bude čoraz viac objavovať aj v počítačoch. Používatelia sa pomocou tejto technológie budú môcť prihlásiť do systému, prípadne prenášať súbory.

- Automobily. Podpora technológie NFC, ktorá umožní odomknúť auto pomocou telefónu, by sa mala objaviť v modeloch Hyundai už o dva roky.

Zdroj: news.cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá