Image
23.1.2013 0 Comments

NFC už nie je iba o mobilných platbách. Vedeli ste, na čo všetko sa dá použiť?

nfc_ces_221.jpgTechnológia NFC sa spomína najmä v súvislosti s bezkontaktnými platbami. Operačný systém Android však podporuje rôznorodé využitie a Nokiu 920 môžete vďaka NFC napríklad aj bezdrôtovo nabíjať. V prípade iPhonu 5 podporu technológie NFC nenájdete, Apple jej neverí.

Pred rokom boli na CES predstavené špeciálne zámky, ktoré sa dajú odomknúť iba zariadením s NFC. Tento rok sa prezentovali domáce spotrebiče, audiotechnika, fotoaparáty a ďalšie zariadenia s podporou NFC, ktorá umožňuje v porovnaní s inými technológiami, ako je napr. Bluetooth, jednoduchšie párovanie zariadení. Počas výstavy CES bola technológia NFC prezentovaná v nasledujúcich scenároch využitia:

- Distribúcia tlačových správ a vizitiek. Niektoré spoločnosti distribuujú informácie digitálne. Napríklad Samsung na tlačovej konferencii rozdával náramok s NFC, ktorý obsahoval všetko potrebné - stačí k nemu priložiť zariadenie s NFC a dáta si stiahnuť.

- Reklamné a informačné plagáty. Podobným spôsobom fungujú aj špeciálne plagáty. Tie majú v sebe uložené dáta, ku ktorým dokážu pristupovať iba zariadenia s NFC. Reštaurácie môžu takýmto spôsobom prezentovať svoj jedálny lístok, divadlá informujú o stave jednotlivých predstavení.

- Slúchadlá a reproduktory. NFC umožňuje jednoduché spárovanie s telefónom. Streamovanie zvuku zabezpečuje Bluetooth.

- Fotoaparáty. Panasonic prezentoval na CES dvojicu fotoaparátov s integrovanou technológiou NFC. V kombinácii s Wi-Fi majú tieto zariadenia ponúknuť vzdialený prístup k fotoaparátu.

- Televízory, diaľkové ovládače. Používateľ si môže telefón spárovať s televízorom alebo diaľkovým ovládačom a využívať rôzne možnosti ovládania.

- Domáce spotrebiče. Opäť spárovanie pomocou rýchleho priloženia telefónu k príslušnému zariadeniu umožní tieto zariadenia regulovať a ovládať aj na diaľku. Takýmto spôsobom bude napríklad možné zapnúť práčku cestou z práce.

- Počítače. NFC sa bude čoraz viac objavovať aj v počítačoch. Používatelia sa pomocou tejto technológie budú môcť prihlásiť do systému, prípadne prenášať súbory.

- Automobily. Podpora technológie NFC, ktorá umožní odomknúť auto pomocou telefónu, by sa mala objaviť v modeloch Hyundai už o dva roky.

Zdroj: news.cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Technológie

Čína stavia najväčší komerčný raketoplán. Má vyniesť na okraj vesmíru až 20 ľudí

18.10.2016 00:19

Myšlienkou vesmírnej turistiky sa dala zlákať aj Čína. Pekinská Technologická akadémia nemá ľahkú úlohu, veď chce konkurovať takým menám ako Virgin Galactic či XCOR. Jej pripravované vesmírne lietadlo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá