Image
23.1.2013 0 Comments

NFC už nie je iba o mobilných platbách. Vedeli ste, na čo všetko sa dá použiť?

nfc_ces_221.jpgTechnológia NFC sa spomína najmä v súvislosti s bezkontaktnými platbami. Operačný systém Android však podporuje rôznorodé využitie a Nokiu 920 môžete vďaka NFC napríklad aj bezdrôtovo nabíjať. V prípade iPhonu 5 podporu technológie NFC nenájdete, Apple jej neverí.

Pred rokom boli na CES predstavené špeciálne zámky, ktoré sa dajú odomknúť iba zariadením s NFC. Tento rok sa prezentovali domáce spotrebiče, audiotechnika, fotoaparáty a ďalšie zariadenia s podporou NFC, ktorá umožňuje v porovnaní s inými technológiami, ako je napr. Bluetooth, jednoduchšie párovanie zariadení. Počas výstavy CES bola technológia NFC prezentovaná v nasledujúcich scenároch využitia:

- Distribúcia tlačových správ a vizitiek. Niektoré spoločnosti distribuujú informácie digitálne. Napríklad Samsung na tlačovej konferencii rozdával náramok s NFC, ktorý obsahoval všetko potrebné - stačí k nemu priložiť zariadenie s NFC a dáta si stiahnuť.

- Reklamné a informačné plagáty. Podobným spôsobom fungujú aj špeciálne plagáty. Tie majú v sebe uložené dáta, ku ktorým dokážu pristupovať iba zariadenia s NFC. Reštaurácie môžu takýmto spôsobom prezentovať svoj jedálny lístok, divadlá informujú o stave jednotlivých predstavení.

- Slúchadlá a reproduktory. NFC umožňuje jednoduché spárovanie s telefónom. Streamovanie zvuku zabezpečuje Bluetooth.

- Fotoaparáty. Panasonic prezentoval na CES dvojicu fotoaparátov s integrovanou technológiou NFC. V kombinácii s Wi-Fi majú tieto zariadenia ponúknuť vzdialený prístup k fotoaparátu.

- Televízory, diaľkové ovládače. Používateľ si môže telefón spárovať s televízorom alebo diaľkovým ovládačom a využívať rôzne možnosti ovládania.

- Domáce spotrebiče. Opäť spárovanie pomocou rýchleho priloženia telefónu k príslušnému zariadeniu umožní tieto zariadenia regulovať a ovládať aj na diaľku. Takýmto spôsobom bude napríklad možné zapnúť práčku cestou z práce.

- Počítače. NFC sa bude čoraz viac objavovať aj v počítačoch. Používatelia sa pomocou tejto technológie budú môcť prihlásiť do systému, prípadne prenášať súbory.

- Automobily. Podpora technológie NFC, ktorá umožní odomknúť auto pomocou telefónu, by sa mala objaviť v modeloch Hyundai už o dva roky.

Zdroj: news.cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá