5.10.2012 0 Comments

NÁZORY EURÓPANOV NA MIGRÁCIU A BEZPEČNOSŤ V EÚ

Európska komisia zrealizovala na žiadosť Generálneho riaditeľstva pre vnútorné záležitosti prieskum, ktorý zisťoval postoje Európanov vo vzťahu k vnútorným záležitostiam Európskej únie, ktorými sú napríklad cezhraničná mobilita, migrácia a bezpečnosť. Inštitúcia Generálne riaditeľstvo pre vnútorné záležitosti sa angažuje v budovaní otvorenej a bezpečnej Európy. Riadi politiku, cieľom ktorej je zaistiť všetky potrebné činnosti v oblasti ekonomiky, kultúry, sociálneho rastu a legálneho a bezpečného prostredia v EÚ. Spolu s Európskou komisiou je zodpovedná za budovanie spoločnej európskej migračnej a azylovej politiky a za zabezpečenie bezpečnosti v Európe. Rovnako táto inštitúcia pomáha v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu, internetovým zločinom, podporuje spoluprácu medzi členskými štátmi v oblasti právnych úkonov a presadzovania práv, v oblasti budovania stratégií finančných rizík a v neposlednom rade iniciuje dialógy a spoluprácu s nečlenskými štátmi.

Prieskum o migrácii a bezpečnosti v EÚ sa realizoval koncom minulého roka v 27 krajinách Európskej únie na vzorke 26 693 respondentov, z toho 999 obyvateľov Slovenska. Na Slovensku uskutočnila zber dát agentúra TNS Slovakia.

Z výsledkov prieskumu vyberáme tieto hlavné zistenia:

§ Pre dve tretiny (67%) Európanov je dôležité, aby mohli v rámci Európskej únie cestovať bez vnútroštátnej hraničnej kontroly.

§ Viac ako polovica (57%) obyvateľov EÚ sa domnieva, že by sa pre obyvateľov nečlenských štátov malo uľahčiť cestovanie do EÚ. Táto myšlienka má najviac priaznivcov v Poľsku a Litve (obe krajiny po 78%). Na Slovensku sa k takémuto stanovisku hlási 52% opýtaných.

§ Dve pätiny (42%) si myslia, že by EÚ mala podporovať pracovnú migráciu z krajín mimo EÚ, čím by sa napomáhalo aj riešeniu demografických výziev, akými sú napr. starnutie populácie alebo napĺňanie pracovných miest v tých odvetviach ekonomiky, v ktorých je nedostatok pracovných síl (zdravotná starostlivosť, nové technológie). Najnižšia podpora je medzi Lotyšmi (18%) a Cyperčanmi (16%) a naopak, najvyššia v severských krajinách - vo Švédsku (60%) a Fínsku (56%).

§ Až tri štvrtiny Európanov (73%) súhlasia s názorom, že prisťahovalci môžu mať problémy s integráciou, a to do značnej miery preto, lebo sa nechcú integrovať. Na Slovensku si to myslí až 81% ľudí. Tri pätiny (60%) Európanov si myslia, že je tomu tak z dôvodu diskriminácie, ktorej prisťahovalci musia čeliť.

§ Legálni prisťahovalci by mali mať rovnaké práva ako obyvatelia jednotlivých členských krajín, a to podľa dvoch tretín Európanov (68%) a 60% Slovákov.

§ Až štyri pätiny (80%) Európanov tvrdia, že členské štáty EÚ by mali ponúkať ochranu a azyl pre ľudí v núdzi, a 85% tvrdí, že v rámci EÚ by mali byť nastavené rovnaké pravidlá pre prijímanie žiadateľov o azyl.

§ Názory euroobčanov na to, že každý členský štát by mal riešiť prisťahovalectvo samostatne, sú dosť rozporuplné. Polovica (50%) s týmto názorom nesúhlasí, o niečo menšia skupina respondentontov, naopak, s týmto názorom súhlasí (44%). Na Slovensku je to 50% v prospech a 46% v neprospech. Názor, že každý členský štát by mal riešiť prisťahovalectvo samostatne má najväčšiu podporu v Rumunsku (63%) a naopak najmenšiu na Malte (15%).

§ Necelá polovica Európanov (48%) sa domnieva, že základné práva a slobody sú v EÚ obmedzované z dôvodov, ktoré súvisia s bojom proti terorizmu a organizovanému zločinu. 44% opýtaných si to nemyslí. Absolútne s týmto názorom nesúhlasia Fíni (63%), Nemci (56%), Lotyši a Česi (51%).

Deviati z desiatich Európanov (91%) súhlasia s názorom, že inštitúcie EÚ a vlády členských štátov by mali užšie spolupracovať v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu, tri štvrtiny (75%) taktiež súhlasia s tým, aby EÚ poskytovala väčšiu finančnú pomoc členským štátom. Na Slovensku sa za užšiu spoluprácu vyslovilo 94% ľudí a za finančnú podporu zo strany EÚ 83% opýtaných.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá