Image
5.8.2015 0 Comments

NASA vyvíja drony na Mars a asteroidy

Výskumníci z Kennedyho vesmírneho centra patriaceho NASA pracujú na lietajúcom robotickom vozidle umožňujúcom zbierať vzorky na iných planétach aj na miestach neprístupných pre terénne vozidlá. Tieto zariadenia sa podobajú kvadrokoptéram, ale sú určené do riedkej atmosféry Marsu či na asteroidy, kde nie je vzduch. Pristávací modul by používali ako základňu na dobitie batérií a doplnenie paliva medzi jednotlivými letmi.

Prvou úlohou dronov by bolo zistiť, kde sú zdroje surovín na Marse či asteroidoch. Tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzajú na miestach, kde je trvalý tieň, navyše steny kráterov majú neraz sklon 30 a viac stupňov, takže sú príliš strmé pre tradičné rovery.

nasa_extreme_access_flyer.jpg

Vozidlá sú označené súhrnným názvom Extreme Access Flyer a sú navrhnuté tak, aby mohli zostúpiť do kráterov a priniesť odtiaľ malé množstvo zeminy na analýzu. Drony by hľadali aj zdroje použiteľné na výrobu paliva pre seba, takže počas svojej misie by mohli uskutočniť stovky prieskumných letov.

Boli by dostatočne malé na to, aby ich jeden pristávací modul mohol dopraviť na povrch niekoľko naraz, takže v prípade zlyhania jedného by ostatné mohli pokračovať v misii. Podľa potreby by sa drony dali vybaviť rôznymi nástrojmi. Musia byť aj autonómne, pretože tam nebudú mať k dispozícii signál GPS, ktorý by im pomohol orientovať sa a oneskorenie komunikácie zo Zeme je priveľké na to, aby sa dali riadiť v reálnom čase.

Výskumníci počítajú s použitím dýz vypúšťajúcich studený plyn bez spaľovania, mohlo by ísť o kyslík alebo vodnú paru. V riedkom vzduchu alebo dokonca vo vákuu by sa drony pre znížený odpor pohybovali efektívnejšie a palivo by stačilo na niekoľko minút letu na Marse alebo dokonca niekoľko hodín na asteroidoch.


Zdroj: nasa.gov


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá