Image
5.8.2015 0 Comments

NASA vyvíja drony na Mars a asteroidy

Výskumníci z Kennedyho vesmírneho centra patriaceho NASA pracujú na lietajúcom robotickom vozidle umožňujúcom zbierať vzorky na iných planétach aj na miestach neprístupných pre terénne vozidlá. Tieto zariadenia sa podobajú kvadrokoptéram, ale sú určené do riedkej atmosféry Marsu či na asteroidy, kde nie je vzduch. Pristávací modul by používali ako základňu na dobitie batérií a doplnenie paliva medzi jednotlivými letmi.

Prvou úlohou dronov by bolo zistiť, kde sú zdroje surovín na Marse či asteroidoch. Tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzajú na miestach, kde je trvalý tieň, navyše steny kráterov majú neraz sklon 30 a viac stupňov, takže sú príliš strmé pre tradičné rovery.

nasa_extreme_access_flyer.jpg

Vozidlá sú označené súhrnným názvom Extreme Access Flyer a sú navrhnuté tak, aby mohli zostúpiť do kráterov a priniesť odtiaľ malé množstvo zeminy na analýzu. Drony by hľadali aj zdroje použiteľné na výrobu paliva pre seba, takže počas svojej misie by mohli uskutočniť stovky prieskumných letov.

Boli by dostatočne malé na to, aby ich jeden pristávací modul mohol dopraviť na povrch niekoľko naraz, takže v prípade zlyhania jedného by ostatné mohli pokračovať v misii. Podľa potreby by sa drony dali vybaviť rôznymi nástrojmi. Musia byť aj autonómne, pretože tam nebudú mať k dispozícii signál GPS, ktorý by im pomohol orientovať sa a oneskorenie komunikácie zo Zeme je priveľké na to, aby sa dali riadiť v reálnom čase.

Výskumníci počítajú s použitím dýz vypúšťajúcich studený plyn bez spaľovania, mohlo by ísť o kyslík alebo vodnú paru. V riedkom vzduchu alebo dokonca vo vákuu by sa drony pre znížený odpor pohybovali efektívnejšie a palivo by stačilo na niekoľko minút letu na Marse alebo dokonca niekoľko hodín na asteroidoch.


Zdroj: nasa.gov


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá