Image
7.5.2015 0 Comments

NASA úspešne otestovala elektromagnetický vesmírny pohon, odporujúci fyzikálnym zákonom

em_drive.jpg Hoci sme viazaní fyzikálnymi zákonmi, zdá sa, že istý výskum NASA ich obracia naruby. Počas jej testov totiž fungovalo niečo, čo by teoreticky nemalo fungovať.

Zmätok spôsobil fakt, že elektromagnetický vesmírny pohon zdanlivo ignoruje zákon zachovania hybnosti. Napríklad snehová guľa valiaca sa z kopca nabaľovaním ďalšieho snehu získava väčšiu hybnosť. Keby sa zmenšila (zmenšením hmotnosti), musela by sa kotúľať rýchlejšie, aby sa zachovala rovnaká celková hybnosť. No skupina vedcov z Johnsonovho vesmírneho centra NASA pri svojom teste na generovanie ťažnej sily nepotrebovala nijaké palivo. Experiment s elektromagnetickým pohonom sa uskutočnil v nádobe kónického tvaru a využilo sa pri ňom generovanie mikrovlnného žiarenia a jeho smerovanie.

NASA_EM_Drive.png

Pri prvých skúškach vlani ani vedci nedokázali úplne vysvetliť svoj úspech. Testy v roku 2014 sa neuskutočnili vo vákuu. Teraz však tím otestoval elektromagnetický pohon aj vo vákuu. A fungovalo to. Experiment sa realizoval len v malom rozsahu - pri napájaní 30 wattov vygeneroval silu 50 mikronewtonov.

Pohon vesmírnej lode je zabezpečený tým, že z raketových motorov uniká obrovské množstvo plynov veľkou rýchlosťou, čím sa vytvára ťažná sila. Takýto pohon by však umožňoval vesmírnej lodi zrýchľovať vo vesmíre bez toho, aby sa vypúšťalo akékoľvek palivo.

Elektromagnetický pohon môže byť použitý v budúcich generáciách kozmických lodí putujúcich po vesmíre. Pracuje s konštantným zrýchlením 1 mili-g, čo by umožnilo poháňať loď na úrovni 9,4 % rýchlosti svetla. Cesta k najbližšej hviezde Alfa Centauri, ktorá je vzdialená 4,3 svetelného roka, by trvala „len" 92 rokov. Ale to bez potreby spomalenia. Keby bolo treba na Alfa Centauri pristáť, cesta so spomaľovaním by trvala o 38 rokov dlhšie. Posádku by, samozrejme, tvorili roboti, veď určite nie je zámerom, aby na Alfa Centauri pristála loď s mŕtvou posádkou. No možno ďalšia generácia elektromagnetického pohonu bude rýchlejšia.

Zdroj: techaeris.com, nasaspaceflight.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá