Image
7.5.2015 0 Comments

NASA úspešne otestovala elektromagnetický vesmírny pohon, odporujúci fyzikálnym zákonom

em_drive.jpg Hoci sme viazaní fyzikálnymi zákonmi, zdá sa, že istý výskum NASA ich obracia naruby. Počas jej testov totiž fungovalo niečo, čo by teoreticky nemalo fungovať.

Zmätok spôsobil fakt, že elektromagnetický vesmírny pohon zdanlivo ignoruje zákon zachovania hybnosti. Napríklad snehová guľa valiaca sa z kopca nabaľovaním ďalšieho snehu získava väčšiu hybnosť. Keby sa zmenšila (zmenšením hmotnosti), musela by sa kotúľať rýchlejšie, aby sa zachovala rovnaká celková hybnosť. No skupina vedcov z Johnsonovho vesmírneho centra NASA pri svojom teste na generovanie ťažnej sily nepotrebovala nijaké palivo. Experiment s elektromagnetickým pohonom sa uskutočnil v nádobe kónického tvaru a využilo sa pri ňom generovanie mikrovlnného žiarenia a jeho smerovanie.

NASA_EM_Drive.png

Pri prvých skúškach vlani ani vedci nedokázali úplne vysvetliť svoj úspech. Testy v roku 2014 sa neuskutočnili vo vákuu. Teraz však tím otestoval elektromagnetický pohon aj vo vákuu. A fungovalo to. Experiment sa realizoval len v malom rozsahu - pri napájaní 30 wattov vygeneroval silu 50 mikronewtonov.

Pohon vesmírnej lode je zabezpečený tým, že z raketových motorov uniká obrovské množstvo plynov veľkou rýchlosťou, čím sa vytvára ťažná sila. Takýto pohon by však umožňoval vesmírnej lodi zrýchľovať vo vesmíre bez toho, aby sa vypúšťalo akékoľvek palivo.

Elektromagnetický pohon môže byť použitý v budúcich generáciách kozmických lodí putujúcich po vesmíre. Pracuje s konštantným zrýchlením 1 mili-g, čo by umožnilo poháňať loď na úrovni 9,4 % rýchlosti svetla. Cesta k najbližšej hviezde Alfa Centauri, ktorá je vzdialená 4,3 svetelného roka, by trvala „len" 92 rokov. Ale to bez potreby spomalenia. Keby bolo treba na Alfa Centauri pristáť, cesta so spomaľovaním by trvala o 38 rokov dlhšie. Posádku by, samozrejme, tvorili roboti, veď určite nie je zámerom, aby na Alfa Centauri pristála loď s mŕtvou posádkou. No možno ďalšia generácia elektromagnetického pohonu bude rýchlejšia.

Zdroj: techaeris.com, nasaspaceflight.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá