Image
7.5.2015 0 Comments

NASA úspešne otestovala elektromagnetický vesmírny pohon, odporujúci fyzikálnym zákonom

em_drive.jpg Hoci sme viazaní fyzikálnymi zákonmi, zdá sa, že istý výskum NASA ich obracia naruby. Počas jej testov totiž fungovalo niečo, čo by teoreticky nemalo fungovať.

Zmätok spôsobil fakt, že elektromagnetický vesmírny pohon zdanlivo ignoruje zákon zachovania hybnosti. Napríklad snehová guľa valiaca sa z kopca nabaľovaním ďalšieho snehu získava väčšiu hybnosť. Keby sa zmenšila (zmenšením hmotnosti), musela by sa kotúľať rýchlejšie, aby sa zachovala rovnaká celková hybnosť. No skupina vedcov z Johnsonovho vesmírneho centra NASA pri svojom teste na generovanie ťažnej sily nepotrebovala nijaké palivo. Experiment s elektromagnetickým pohonom sa uskutočnil v nádobe kónického tvaru a využilo sa pri ňom generovanie mikrovlnného žiarenia a jeho smerovanie.

NASA_EM_Drive.png

Pri prvých skúškach vlani ani vedci nedokázali úplne vysvetliť svoj úspech. Testy v roku 2014 sa neuskutočnili vo vákuu. Teraz však tím otestoval elektromagnetický pohon aj vo vákuu. A fungovalo to. Experiment sa realizoval len v malom rozsahu - pri napájaní 30 wattov vygeneroval silu 50 mikronewtonov.

Pohon vesmírnej lode je zabezpečený tým, že z raketových motorov uniká obrovské množstvo plynov veľkou rýchlosťou, čím sa vytvára ťažná sila. Takýto pohon by však umožňoval vesmírnej lodi zrýchľovať vo vesmíre bez toho, aby sa vypúšťalo akékoľvek palivo.

Elektromagnetický pohon môže byť použitý v budúcich generáciách kozmických lodí putujúcich po vesmíre. Pracuje s konštantným zrýchlením 1 mili-g, čo by umožnilo poháňať loď na úrovni 9,4 % rýchlosti svetla. Cesta k najbližšej hviezde Alfa Centauri, ktorá je vzdialená 4,3 svetelného roka, by trvala „len" 92 rokov. Ale to bez potreby spomalenia. Keby bolo treba na Alfa Centauri pristáť, cesta so spomaľovaním by trvala o 38 rokov dlhšie. Posádku by, samozrejme, tvorili roboti, veď určite nie je zámerom, aby na Alfa Centauri pristála loď s mŕtvou posádkou. No možno ďalšia generácia elektromagnetického pohonu bude rýchlejšia.

Zdroj: techaeris.com, nasaspaceflight.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá