Image
11.6.2015 0 Comments

NASA investuje do novej generácie „Concordov“. Problémom je aerodynamický tresk

NASA_supersonic.jpg Pred niekoľkými mesiacmi sme vás informovali o nadzvukovom lietadle vyvíjanom spoločnosťou Lockheed Martin, ktoré zvládne prelet naprieč Spojenými štátmi za 2,5 hodiny. O nástupcovi Concordu však uvažuje aj NASA.

Posledný let Concordu sa uskutočnil 24. októbra 2003. Teraz NASA dúfa, že oživí sen o nadzvukových lietadlách investovaním 2,3 milióna dolárov do výskumných projektov. Peniaze budú použité na osem projektov, ktorých cieľom je riešiť problémy súvisiace s nadzvukovými letmi.

V súčasnej etape leteckí inžinieri pracujú najmä na znížení hluku. Na integráciu nízkohlučných technológií pohonu, na ktorej pracuje newyorská spoločnosť GE Global Research, sa vyčlení 599 000 dolárov v priebehu dvoch rokov. Aerodynamický tresk, teda rázové vlny spôsobené lietadlami letiacimi rýchlejšie, ako je rýchlosť zvuku, tvoria totiž najvýznamnejšiu prekážku opätovného zavedenia nadzvukových komerčných letov. Medzi ďalšie prekážky patria emisie vo vysokej nadmorskej výške, účinnosť paliva a hluk v okolí letísk.

nasa_supersonic_2.jpg

Ďalší projekt sa bude zaoberať vplyvom letov nadzvukových lietadiel letiacich v stratosfére na životné prostredie. Na túto oblasť je určených 1,2 milióna dolárov a projekt sa bude uskutočňovať pod vedením Massachusettského technologického inštitútu (MIT). Výskumný tím bude skúmať, aký vplyv by malo na ozónovú vrstvu a klimatické podmienky zavedenie flotily nadzvukových lietadiel generácie N + 2.

Obavy z environmentálny dôsledkov emisií nadzvukových lietadiel na ozónovú vrstvu boli jedným z dôvodov, prečo americká vláda už v roku 1971 obmedzila finančné prostriedky na vývoj v tejto oblasti. Hoci vyspelá konštrukcia motorov môže znížiť hladinu emisií, vedci tvrdia, že ešte stále je tu obrovský potenciál na poškodenie vrstvy ozónu.

Samostatný výskumný tím sa bude venovať návrhu lietadla, v súčasnosti jeden z najpopulárnejších je dizajn, kde krídla budú dokonale splývať s trupom (hybrid wing body). Lietadlo je potom veľmi aerodynamické, navyše takýto dizajn výrazne znižuje spotrebu paliva, hluk aj emisie.

Zdroj: dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá