Image
11.6.2015 0 Comments

NASA investuje do novej generácie „Concordov“. Problémom je aerodynamický tresk

NASA_supersonic.jpg Pred niekoľkými mesiacmi sme vás informovali o nadzvukovom lietadle vyvíjanom spoločnosťou Lockheed Martin, ktoré zvládne prelet naprieč Spojenými štátmi za 2,5 hodiny. O nástupcovi Concordu však uvažuje aj NASA.

Posledný let Concordu sa uskutočnil 24. októbra 2003. Teraz NASA dúfa, že oživí sen o nadzvukových lietadlách investovaním 2,3 milióna dolárov do výskumných projektov. Peniaze budú použité na osem projektov, ktorých cieľom je riešiť problémy súvisiace s nadzvukovými letmi.

V súčasnej etape leteckí inžinieri pracujú najmä na znížení hluku. Na integráciu nízkohlučných technológií pohonu, na ktorej pracuje newyorská spoločnosť GE Global Research, sa vyčlení 599 000 dolárov v priebehu dvoch rokov. Aerodynamický tresk, teda rázové vlny spôsobené lietadlami letiacimi rýchlejšie, ako je rýchlosť zvuku, tvoria totiž najvýznamnejšiu prekážku opätovného zavedenia nadzvukových komerčných letov. Medzi ďalšie prekážky patria emisie vo vysokej nadmorskej výške, účinnosť paliva a hluk v okolí letísk.

nasa_supersonic_2.jpg

Ďalší projekt sa bude zaoberať vplyvom letov nadzvukových lietadiel letiacich v stratosfére na životné prostredie. Na túto oblasť je určených 1,2 milióna dolárov a projekt sa bude uskutočňovať pod vedením Massachusettského technologického inštitútu (MIT). Výskumný tím bude skúmať, aký vplyv by malo na ozónovú vrstvu a klimatické podmienky zavedenie flotily nadzvukových lietadiel generácie N + 2.

Obavy z environmentálny dôsledkov emisií nadzvukových lietadiel na ozónovú vrstvu boli jedným z dôvodov, prečo americká vláda už v roku 1971 obmedzila finančné prostriedky na vývoj v tejto oblasti. Hoci vyspelá konštrukcia motorov môže znížiť hladinu emisií, vedci tvrdia, že ešte stále je tu obrovský potenciál na poškodenie vrstvy ozónu.

Samostatný výskumný tím sa bude venovať návrhu lietadla, v súčasnosti jeden z najpopulárnejších je dizajn, kde krídla budú dokonale splývať s trupom (hybrid wing body). Lietadlo je potom veľmi aerodynamické, navyše takýto dizajn výrazne znižuje spotrebu paliva, hluk aj emisie.

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá