Image
6.5.2015 0 Comments

Mythbusters: Môže mikrovlnná rúra naozaj rušiť signál Wi-Fi?

Možno ste si všimli, že ak zapnete mikrovlnnú rúru, môže sa narušiť alebo spomaliť bezdrôtové pripojenie zariadení k internetu. Čím je tento problém spôsobený a ako ho možno odstrániť?

Problém je v tom, že mikrovlnná rúra aj Wi-Fi pracujú na rovnakej frekvencii 2,4 GHz. Teoreticky by z mikrovlnnej rúry, ktorá je odtienená, nemalo unikať žiarenie, no skutočnosť je taká, že k istému úniku predsa len dochádza, čo má za následok elektromagnetické alebo rádiofrekvenčné (RF) rušenie. A Wi-Fi je rádiový signál, hoci má oveľa vyššiu frekvenciu ako väčšina rádiového vysielania.

Signál Wi-Fi však môžu rušiť aj ďalšie faktory, napr. iné siete Wi-Fi v okolí, bezdrôtové zariadenia 802.11b a 802.11g, ako sú napr. routery, ale aj bluetoothové zariadenia, bezdrôtové herné ovládače, baby monitory a alarmy, bezdrôtové telefóny, no aj také zariadenia, ako sú hriankovače, elektrické prikrývky, ultrazvukové zariadenia proti škodcom či niektoré druhy žiariviek.

Peter Grace na webe ServerFault zostavil názornú a poučnú vizualizáciu pomocou frekvenčného analyzátora.

mikrovlnna_rura_obr_1.jpg

Obrázok ukazuje, ako vyzerá bezdrôtový signál v jednom z predmestských domov. Šikmé čiary predstavujú vysielanie Wi-Fi. Veľa rušenia tu nie je. No pozrite sa, čo sa stane, ak sa zapne mikrovlnná rúra.

wifi_microwave_interference.jpg

Vidíme, že v celom rádiofrekvenčnom spektre vznikne chaos. Obrázok zachytáva údaje v priebehu 30 sekúnd, kým sa v mikrovlnnej rúre ohreje hrnček vody.

Kanály Wi-Fi (b/g/n) sú typicky v rozmedzí 2,412 GHz až 2,472 GHz. Ak teda vaša mikrovlnná rúra ruší signál Wi-Fi, môžete si vybrať kanál s vyššou či nižšou frekvenciou. (Mikrovlnná rúra by mala mať niekde štítok s údajom o výstupnej frekvencii.)

Riešením by mohlo byť aj prepnutie na pásmo 5 GHz (to je druhé pásmo, v ktorom môžu siete Wi-Fi fungovať), ak to vaše zariadenia umožňujú. Napríklad najnovšie routery 802.11n už pracujú v tomto pásme.

Ak teda z mikrovlnnej rúry napriek odtieneniu uniká žiarenie, mali by sme sa jej báť? Na prvý pohľad nie, pretože tepelné účinky pri takomto malom úniku sú zanedbateľné a vlnová dĺžka žiarenia z mikrovlnky sa od škodlivého ionizujúceho žiarenia líši o niekoľko rádov. Dosiaľ nebolo jednoznačne preukázané, že by mikrovlny alebo akékoľvek iné neionizujúce elektromagnetické žiarenie nízkej intenzity mali nepriaznivé biologické účinky. Ale niektoré štúdie uvádzajú, že dlhodobá expozícia môže mať karcinogénne účinky. Vystavenie organizmu mikrovlnnému žiareniu môže poškodiť zrak, pretože mikrovlnový ohrev denaturuje proteíny v šošovke oka (rovnakým spôsobom, ako sa ohrievajú napr. bielka vo vajíčku) rýchlejšie, ako sa dokážu ochladzovať okolité štruktúry oka.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá