Image
14.1.2015 0 Comments

MythBusters: S ktorou verziou Androidu sa dá ešte žiť?

Mythbuster-Jozo.jpg Android je jeden z dvoch najznámejších mobilných operačných systémov dnešnej doby. V novembri roku 2007 vyšla prvá beta verzia, o rok neskôr, v septembri 2008, uzrel svetlo sveta prvý komerčný Android 1.0. No a od apríla 2009 vydáva Google už pomerne pravidelne aktualizácie svojich systémov, ktoré sú od verzie 1.5 pomenované kódovým označením (menom).

Prvé písmená kódových názvov boli v abecednom poradí. V septembri roku 2013 ohlásil Google, že Android používa celosvetovo viac ako miliarda používateľov, najnovší „model" je verzia Lollipop 5.0, ktorú však nájdete reálne zatiaľ iba v niekoľkých percentách celosvetovo predaných zariadení. A tu vzniká naša tohtomesačná otázka: Potrebujem vlastne nový operačný systém? Alebo ešte inak: S akou najstaršou verziou Androidu sa dá ešte rozumne žiť v roku 2015?

android_screenshot_1.5.jpgAndroid_screenshot_2.3.pngandroid_screenshot_1.5.jpg

História vývoja Androidu v troch obrázkoch - zľava doprava Android 1.5, 2.3 a aktuálny Lollipop 5.0

Hardvérové požiadavky stúpli 5 až 20-násobne

Android beží na architektúre ARM s podporou x86 a MIPS, a to v 32- alebo 64-bitovej verzii. Pôvodné hardvérové požiadavky boli 32 MB pamäte RAM a 32 MB pamäte flash. Procesor musel byť taktovaný na frekvencii aspoň 200 MHz a musel byť typu ARMv5. Od verzie 4.0 je povinná podpora GPU s hardvérovou akceleráciou s podporou OpenGL ES 2.0. Od verzie 4.4 sa vyžaduje ARMv7 a minimum 512 MB pamäte RAM.

Postupom času sú ľudia čoraz náročnejší, očakávajú stále nové a nové funkcionality, najmä multimediálneho charakteru. Často zvykneme písať, že to, čo dnes nosíte vo vrecku, je výkonnejšie ako počítač, s ktorým ľudstvo pristálo na Mesiaci. Zároveň je to niekedy výkonnejšie ako starší notebook či PC, ktorý už máte doma niekoľko rokov.

Používatelia dnes očakávajú pohodlné prehrávanie multimédií, streamovanie, upload videa, kvalitné a rýchle dátové pripojenie, výborný fotoaparát, možnosť všetko okamžite zdieľať na sociálnych sieťach, mať k dispozícii navigáciu - to všetko na krásnom displeji s vysokým rozlíšením. V ktorej verzii Androidu toto všetko používateľ dostane tak, aby to bolo ešte aspoň ako-tak svižné a mohol s tým „prežiť" aj v roku 2015?

S každou verziou OS prišli výrazné posuny vpred

Rýchly prehľad o historickom vývoji verzií Androidu nájdete v boxe v článku. Čo však priniesli z pohľadu používateľa? Nezaujímajú nás v tomto prípade všetky hardvérové a softvérové detaily, ale naozaj prínos pre používateľa. Verzia Cupcake, ktorá prakticky vyslala Android do sveta, prišla medzi používateľov s podporou prehrávania videa, automatickým párovaním zariadení cez Bluetooth, možnosťou nahrávania videa na YouTube či automatickou rotáciou displeja.

Donut pridal podporou vyššieho rozlíšenia displeja, lepšie spracovanie fotografií a kvalitnejšie zábery z fotoaparátu. Eclair sa zameral na zlepšenie e-mailovej komunikácie, podporu HTML, pridal mnoho nových fotografických funkcií a ukázal vymoženosti novších Google Maps. Froyo ukázal používateľom komfort vytvorenia Wi-Fi hotspotu, podporu rôznych cloudových služieb, na webe ste si mohli prehrať už aj flash, podporované boli opäť vyššie rozlíšenia displejov a zlepšená bola aj dátová prevádzka.

Vo verzii Gingerbread sme sa prvýkrát mali možnosť stretnúť s podporou VoIP, funkcionalitou copy/paste, NFC (Near Field Communication), zlepšili sa možnosti prehrávanie videa a nahrávania audia a Google priblížil svet Androidu pre vývojárov hier. A nezabudnime ani na podporu gyroskopu a barometra. Honeycomb bol trocha iný, bol to totiž pokus optimalizovať Android na tablety - pribudli nové možnosti zdieľania fotografií či podpora viacjadrových procesorov.

Ice Cream Sandwich priniesol screenshot aktuálnej obrazovky, zlepšenú funkciu rozpoznávania reči, face unlock, editor fotografií, podporou 1080p videa či Wi-Fi Direct. Jelly Bean zapracoval na notifikáciách, zlepšil používateľskú skúsenosť pri používaní fotoaparátu, pribudlo viackanálové audio a podpora Bluetooth low energy. S verziou KitKat sa už dostávame skoro do roku 2014 s bezdrôtovou tlačou, novými možnosťami notifikácií, Google sa tu orientoval na aktuálnu grafiku, nezabudol na nové bezpečnostné prvky a pripravil Androidu pôdu na nositeľné zariadenia (wearables).

No a posledný Lollipop spred troch mesiacov pridal podporu 64-bitovej architektúry a najnovšieho OpenGL, pridal vykresľovanie vektorovej grafiky, prepracoval z grafickej stránky používateľské rozhranie, zlepšil manažment batérie, pridal hosťovské prihlásenia a 15 nových, pre nás skôr exotickejších jazykov.

S ktorou verziou sa dá ešte „žiť"?

Z nášho pohľadu sa dá žiť ešte vcelku pokojne (ak ste menej náročný používateľ) s verziou Gingerbread, aj keď v mierne obmedzenom rozsahu. Napriek tomu ide už o multimediálne orientovaný OS. Pri tejto staršej verzii spred štyroch rokov nebudete ani tak limitovaní výkonom (vtedajší softvér bol optimalizovaný na hardvér vtedajšej doby), skôr kapacitou pamäte - priemerných 100 ÷ 200 MB pre používateľa je dnes už málo.

Honeycomb (3.0 ÷ 3.2.6) by sme preskočili z dôvodu, že išlo skôr o pokus priniesť samostatnú verziu pre tablety. No a ak máte Ice Cream Sandwich a vyššie, pracujete už s moderným a vyspelým mobilným OS od Googlu - tieto zariadenia (s verziou 4.0 a vyššou) tvoria 90 % aktuálne používaných zariadení. A nezabudnite, operačný systém nie je antivírusový systém. Aktualizácia starších a menej výkonných zariadení na moderný operačný systém vám nemusí nevyhnutne priniesť očakávaný lepší používateľský zážitok. Možno sa dožijete len pomalšej prevádzky a skrátenej výdrže batérie. A cesta späť nie je vôbec jednoduchá. Preto dvakrát merajte a raz aktualizujte!

Prehľad verzí Androidov a ich kódových označení:

 • Alpha (1.0)
 • Beta (1.1)
 • Cupcake (1.5)
 • Donut (1.6)
 • Eclair (2.0-2.1)
 • Froyo (2.2-2.2.3)
 • Gingerbread (2.3-2.3.7)
 • Honeycomb (3.0-3.2.6)
 • Ice Cream Sandwich (4.0-4.0.4)
 • Jelly Bean (4.1-4.3.1)
 • KitKat (4.4-4.4.4)
 • Lollipop (5.0-5.0.1)


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá