Image
26.1.2015 0 Comments

MythBuster: Veď nezáleží na nabíjačke, ktorú používam

Mythbuster-Jozo.jpg Určite ste si všimli, že niektoré nabíjačky vám nabijú mobil/tablet rýchlejšie, iné zas pomalšie. Typický príklad je nabíjanie smartfónu v aute alebo z externej batérie (powerbanku), prípadne úplne názornejší pri nabíjaní pripojením k notebooku. Ako je to možné?

Nabíjačka je v princípe zdroj elektrického výkonu, teda napätia a prúdu. Sú to veličiny, ktoré dodávajú vášmu zariadeniu „šťavu". A práve prúd je tá položka, ktorá nás v tomto prípade zaujíma najviac (niežeby nás napätie nezaujímalo J). Pri zjednodušení je rýchlosť nabíjania vášho zariadenia závislá od veľkosti prúdu, ktorý dokáže nabíjačka poskytnúť. Predstavte si to ako rieku - čím väčší prúd, tým väčší tok rieky.

Samozrejme, je otázne, čo je „na konci rieky", resp. aký veľký prúd dokáže nabíjané zariadenie akceptovať. Často sa stáva, že ľudia si chcú nabíjačkami s kompatibilnými koncovkami nabíjať iné zariadenie, napr. tabletovou nabíjačkou svoj telefón. Hoci nabíjaním tabletu smartfónovou nabíjačkou by sa nič vážne nestalo, opačne to môže mať následky. Tak teda ako? Záleží alebo nezáleží na nabíjačke, ktorú používam?

powerbank.jpg

Externá nabíjačka (tzv. powerbank) je jeden z príkladov, keď sa mobilný telefón nabíja pomalšie. Na výstupe totiž poskytuje nižší prúd ako originálne nabíjačky.

Ampér, ampér a ešte raz ampér

Moderná nabíjačka je inteligentná vec, ktorá stráži prúd, napätie a teplotu, sleduje ich stropné hodnoty a podľa požiadaviek poskytuje danú energiu na výstupe, ktorým je v prípade mobilných zariadení najčastejšie konektor USB (microUSB). V prípade iPhonu je to aktuálne konektor Lightning. Akým prúdom môžeme jednotlivé zariadenia nabíjať? Pre súčasné smartfóny je to typicky 1 ÷ 1,5 A, v prípade tabletov 2 A.

Ak nájdeme rovnaké označenie aj na nabíjačke, nabíjame „najvyššou možnou rýchlosťou". Výstupný prúd uvedený na nabíjačke označuje medzný prúd - pri pokuse o prekročenie tejto hodnoty (keby si zariadenie zapýtalo viac), obvody vnútri nabíjačky túto maximálnu hodnotu nedovolia prekročiť. A práve tu je háčik. Medzný prúd pre nabíjačku dodávanú so smartfónom je typicky 1 ÷ 1,5 A, pre tablet 2 A. Pre port USB v počítači je to 100 mA a pre špeciálny nabíjací port USB 500 mA.

Ak mám teda mobilný telefón s integrovaným obvodom batérie, ktorý dokáže prijať 1 A, a používam 1 A nabíjačku, všetko je v poriadku. No ak rovnaký telefón nabíjame káblom USB z nabíjacieho portu notebooku (teda 500 mA), zjednodušene povedané, budeme ho nabíjať 2-krát pomalšie. Integrované obvody v mobilnom telefóne samy automaticky regulujú, aký prúd na vstupe prijímajú (100 mA, 500 mA, 1 A). Treba si však dať pozor, ak napr. tabletová nabíjačka má výstupný prúd 2 A a integrovaný obvod v telefóne dokáže prijať 1 či 1,5 A - nemusí sa stať nič hrozné, ale môže. Záleží na kvalite nabíjačky a prúdovej či tepelnej ochrany. Keby ste však „pustili" do telefónu 4-ampérovú nabíjačku bez akejkoľvek ochrany s predpokladom, že sa telefón predsa 4× rýchlejšie nabije, s vysokou pravdepodobnosťou ho poškodíte.

Nabíjací proces

Môžeme opísať nabíjací proces z vybitého stavu batérie v telefóne (nabíjacie algoritmy sú riadené softvérom zariadenia a nabíjačka v princípe do procesu nabíjania nezasahuje). V tomto prípade sa batéria z vybitého stavu nabíja konštantným (a čo najvyšším povoleným) prúdom. Ak sa batéria blíži do stavu nabitia, nabíjací obvod prepne režim konštantného prúdu na režim konštantného napätia.

Nabíjací prúd sa postupne znižuje a začne fungovať ochrana pred prebitím. Týmto znižujúcim sa prúdom sa batéria nabíja až dovtedy, kým prvýkrát dôjde k poklesu napätia na batérii, čo znamená stav úplného nabitia (100 % nabitia batérie). Práve znižujúci sa prúd ku koncu nabíjania je aj jeden z dôvodov, prečo sa batérie typicky nabijú do kapacity asi 80 % omnoho rýchlejšie ako na zvyšných 20 %, kde nabitie môže trvať rovnako dlho ako na prvých 80 %.

Samozrejme, závisí aj od aktuálneho odberu energie zariadením. Možno ste si všimli, že počas navigácie alebo hrania hier sa batéria v smartfóne nabíja o niečo pomalšie. Čím viac energie zariadenie odoberá, tým menej jej zostáva na nabíjanie batérie. Môže nastať aj prípad, že nezostáva už žiadna energia na nabíjanie a dochádza k vybíjaniu.

Môžete to pozorovať napr. pri nabíjaní v aute z autonabíjačky, kde je nízky výstupný prúd. Skúste spustiť navigáciu a zároveň ešte nejakú hru a ľahko sa vám stane, že zariadenie sa vlastne prestane nabíjať. K celkovej správe napájania sa pridáva aj kontrola teploty batérie - každá batéria je teplejšia, keď sa nabíja, čo cítite aj dotykom smartfónu. Ak sa batéria príliš prehrieva, logický obvod batérie smartfónu sám zníži odoberaný prúd, aby ochránil batériu pred prehriatím (zničením). Nekvalitným (či neoriginálnym) nabíjačkám, ktoré sú extrémne lacné, môže chýbať tepelná ochrana či obmedzenie napájacieho prúdu. Do smartfónu sa môže dostať priveľký prúd a o zábavu môže mať postarané.

Verdikt

Každý výrobca hardvéru odporúča používanie originálneho príslušenstva, a to najmä napájacích adaptérov. V tomto prípade sa dá len súhlasiť. Najmä vyšší pretekajúci prúd na menej kvalitných nabíjačkách môže narobiť riadnu neplechu. Takže odpoveď na tohtomesačnú otázku je vcelku jednoduchá - je naozaj iba mýtus, že vlastne nezáleží na nabíjačke, ktorú používam. Veru záleží, a veľmi. Dajte si na to pozor.

Najväčšie žrúty energie v telefóne:

  • Displej
  • Wi-Fi
  • Bluetooth
  • Navigácia (s prijímačom GPS)
  • Hry (náročné na grafiku)
  • Dátové prenosy (3G/4G)


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá