Image
4.2.2015 0 Comments

MyDlink Home – bežné zariadenia v inteligentnej sieti

Internet vecí sa celkom rázne ozýva, hoci je ešte stále len vo svojich počiatkoch. Ako vidno, po žiarovkách s Wi-Fi sa výrobcovia púšťajú do najistejšej sféry, ktorou sú elektrické zásuvky. Ceny sú ešte stále postavené vyššie a nejde o úplnú „masovku".

V tomto teste sme prakticky preverili dva zariadenia na vybudovanie inteligentnej domácnosti. Nová iniciatíva mydlink Home má v ponuke ešte snímač pohybu a domáce IP kamery. Využitie kamier je jasné, snímač pohybu je zase vhodný na automatizované rozsvietenie svetla, upozornenie na nepovolený pohyb alebo napríklad na spustenie spotrebiča v domácnosti cez inteligentnú zásuvku. O podobných zariadeniach budeme v roku 2015 ešte počuť.

D-Link DSP-W215

Technický názov zariadenia môžete zameniť aj za komerčne príjemnejšie označenie Home Smart Plug. Ide o inteligentnú zásuvku s pokročilými možnosťami sledovania spotreby a plánovania napájania ostatných zariadení. Disponuje pripojením na sieť Wi-Fi a vďaka myDlink cloudu ju budete môcť riadiť odkiaľkoľvek na svete. Inštalácia nie je zložitá. Využiť môžete viacero spôsobov.


Pri všetkých vám poradí sprievodca pripojením, ktorého nájdete v mobilnej aplikácii mydlink Home. Na routeri stačí stlačiť tlačidlo WPS, takisto aj na zásuvke, ktorú následne pripojíte do vašej siete. Na prístup k nej zadávate aj vlastné heslo. Je to aj ochrana pred tým, aby ostatní členovia rodiny nemohli meniť jej nastavenia. Viac zásuviek v domácnosti možno odlíšiť pomenovaním každej z nich.

Na základe toho viete, aký má účel alebo aké zariadenia napája. Každá zásuvka môže mať vlastný plán napájania. Ten sa riadi časom alebo napríklad preťažením na základe teplotného snímača. Je to vhodná ochrana, ak napríklad zabudnete vypnúť žehličku alebo konvektor na elektrické vykurovanie. Existujú základné a pokročilé plány. Jednoducho sa medzi nimi môžete prepínať.

Pokročilé majú zobrazené rozloženie dní v týždni, a tak môžete presne definovať rozsahy zapínania a vypínania spotrebičov. Vhodné aj ako simulovanie prítomnosti v domácnosti, ale aj pre akvaristov. Na rozdiel od iných zariadení tohto typu je tu aj monitoring spotreby. Viete tak, koľko energie spotrebovalo dané zariadenie. Môžete zapojiť počítač, TV alebo aj predlžovačku a sledovať úhrnnú spotrebu viacerých zariadení.

Plán na vypnutie je výhodný napríklad na to, aby nedochádzalo k odberu prúdu naprázdno. Môžete tak ušetriť náklady na elektrickú energiu. Mnohých by neustále odpájanie od elektrickej siete otravovalo, preto si plán môžete nastaviť na pracovné dni a konkrétny časový interval a zásuvka sa bude vypínať, keď už nikto nebude doma, potom pred príchodom domov sa zase zapne.

Na internet sa pripája cez Wi-Fi N a na to, aby ste mohli toto zariadenie ovládať cez smartfón, potrebujete v ňom operačný systém minimálne Android 4.0 alebo iOS 6. Zásuvka má maximálnu spotrebu 5 W.

Hodnotenie:

Možnosti plánovania, ochrana spotrebičov, sledovanie spotreby, cloudové ovládanie, cena
Žiadne podstatné

Cena: 49 EUR

D-Link DCH-M225

Ďalší doplnok, ktorý pridáva iné zariadenie do domácej siete, je tento produkt. Ide vlastne o zásuvku s Wi-Fi, na ktorej je audiokonektor. Výrobca pripravil pre tento model takisto prívetivejší názov Home Music Everywhere. Zariadenie podporuje protokoly DLNA a AirPlay. Používatelia so zariadeniami a softvérom podporujúcimi AirPlay to majú o niečo jednoduchšie pri priamej systémovej podpore.

D-Link_Wireless_Audio_Extender_DCH-M225_1.jpg

Samozrejme, počítače bežne podporujú DLNA, takže nie je problém sa s touto hudobnou zásuvkou prepojiť bez akéhokoľvek nastavovania. Používatelia s androidovými telefónmi môžu využiť špecializovaný softvér, ktorý nájde v sieti túto zásuvku a napojí sa na ňu. Aj v tomto prípade sa dá použiť tlačidlo WPS na rýchle spojenie s routerom. V balení je aj prepojovací audiokábel s audiokonektorom na oboch koncoch, takže po rozbalení sa dá produkt skutočne používať a netreba nič dokupovať. Začiatočníci zvládnu inštaláciu bez problémov. A je tu ešte jedna užitočná funkcia navyše, ktorá vyplýva práve z konektivity Wi-Fi.

Vašu domácu sieť zároveň rozšíri a zvýši tak dosah signálu. Inštaláciu môžete kedykoľvek zmeniť a presunúť na iné miesto v domácnosti. Po zapojení do elektrickej siete je po pár sekundách všetko znova pripravené na prehrávanie hudby. Spojenie je zabezpečené, netreba sa obávať, že by týmto spôsobom vznikol slabý článok v ochrane internetového pripojenia. Podporované sú viaceré štandardy, a to Wi-Fi B/G/N v 2,4 GHz pásme. Konfigurácia je rovnako ako pri predchádzajúcom zariadení možná aj cez webové rozhranie počítača. Netreba teda nevyhnutne smartfón alebo tablet. Na to, aby sa podarila konfigurácia cez mobilné zariadenie uvedených typov, treba nainštalovať samostatný program od výrobcu. Ten používateľa prevedie všetkými bodmi nastavení.

Hodnotenie:

On-line pripojenie prakticky akéhokoľvek reproduktora, vhodné pre používateľov púšťajúcich hudbu/filmy z viacerých zariadení
V tomto prípade vyššia cena

Cena: 49 EUR

Verdikt PC REVUE

D-Link DSP-W215 je vynikajúca zásuvka, ktorú môžeme označiť aj prívlastkom inteligentná. Má Wi-Fi, ale okrem toho aj funkcie, ktoré zatiaľ veľa produktov tohto typu nemá. Navyše je výrobcovi jasné, že rozšíreniu takéhoto produktu bráni vysoká cena. Tá sa nám zdala optimálna a pre mnohých bude dôvodom na kúpu hneď dvoch zariadení naraz.

D-Link DCH-M225 je bez pochýb užitočný produkt, ale cena je privysoká. Za takú si môžu používatelia kúpiť reproduktor s Wi-Fi alebo Bluetooth, prípadne aj oželieť bezdrôtové vysielanie a prepojiť ho káblom priamo k iPodu alebo počítaču. Treba však dodať, že je tu aj druhá skupina používateľov. Tá má špičkové reproduktory, ktoré chce využiť na bezdrôtové prehrávanie z rôznych zariadení v domácnosti. Pre nich je to ideálny doplnok, často aj so zanedbateľnou cenou vzhľadom na ich audiozostavu.

Zariadenia do testu zapožičal: D-Link


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá