SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Multimediálne notebooky

Archív NXT
0

V čase vyberania produktov do testu multimediálnych notebookov sme narazili na zaujímavosť, ktorá tak trochu odsúva túto kategóriu do úzadia.

Aspoň podľa názvu, nie tak podľa výkonu. Čo je vlastne multimediálny notebook? Je to model so silnou grafikou a pomalým diskom? Alebo je to notebook s veľkým hliníkovým či plastovým telom alebo silným štvorjadrovým CPU? Vybrať multimediálny notebook nie je úplne jednoduché a opakuje sa tu vlastne situácia spred niekoľkých rokov, keď sa hudobné mobily jednoducho vytratili z trhu práve vďaka smartfónom. Dnešné ultrabooky majú vyšší

Definícia multimediálneho notebooku

Stále sú tu však špeciality, ktorými výrobcovia oživujú takto zamerané notebooky a používateľom prinášajú niečo navyše, jedinečné alebo aspoň užitočné.

  1. Základom je konštrukcia a výzor. Nemusí mať hliníkové telo, no mal by vyzerať na pohľad efektne.
  2. Silný procesor je základ, ktorý potrebujete na náročné výpočty. Hoci len na automatickú úpravu alebo zmenšovanie fotiek v hromadnom procese. A naozaj poznať, či máte Celeron, Pentium, Core i3 alebo Core i7. Napríklad aj pri výslednom ukladaní videa. Pri 10-minútovom videu je rozdiel, či bude do požadovaného formátu prevedené za menej ako 5 minút alebo naň budete čakať takmer pol hodiny.
  3. Grafická karta - ideálne je mať niektorú z dedikovaných kariet AMD alebo NVIDIA, no nie je to vyslovene podmienka. Strihacie programy však vo veľkom počte prípadov podporujú vybrané série kariet. Multimediálny stroj nepovažujeme úplne za herný, takže samostatná karta je plus, no nepovažujeme to za nevyhnutnú podmienku.
  4. Pevný disk s vysokou kapacitou je požiadavka vyplývajúca z typu ukladaných dát. Áno, tie multimediálne zaberú viac ako prezentácie a tabuľky. Zatiaľ sa však stretávame s tým, že dostanú do vienka pomalšie verzie diskov. Ak chcete superrýchly disk, to už je kategória podnikových ultrabookov.
  5. Funkcie navyše, ako sú reproduktory svetových značiek alebo podsvietená klávesnica, bývajú najčastejšími doplnkami tejto triedy notebookov.

Acer Aspire E5-571

acer_aspire_e5_Notebook.jpg

Cenovo dostupný notebook, ktorý veľa nestojí a zároveň poskytne úsporný chod, taký je tento model. Acer pripravil konštrukčne pevný notebook vo veľkosti 15,6 palca, ktorý sa dobre používa a zároveň vás nebude limitovať jeho výdrž. Je ohľaduplný k vašej peňaženke, no jeho výdrž je skutočne ohromujúca.

Vzhľad notebooku je klasický a prvky sú prispôsobené rozmeru 15,6" displeja. O to viac nás potešilo, že výrobca neexperimentoval a používatelia hľadajúci počítač v tejto veľkosti dostanú model, na ktorý si ľahko zvyknú. Klávesnica je o pár milimetrov nižšie ako úroveň opierky na ruku a dobre sa na nej píše. Nie je podsvietená, no pri danej cene sme takúto funkcionalitu veľmi neočakávali. Veľký kláves Enter a poriadny numerický blok patria k hlavným prvkom, ktoré zabezpečia dobré používanie. Šípky sú zmenšené, no je okolo nich dosť miesta. Dajú sa teda ovládať aj bez počiatočných chýb, kým si zvyknete na ich usporiadanie. Chválime roky preferovaný princíp ovládania hlasitosti a jasu displeja cez kláves Fn v kombinácii so šípkami. Základňa je pevná a ani pri väčšom tlaku sa neprehýba. A pevné je aj veko. Hladká povrchová úprava zachytáva odtlačky prstov. Nejde o nič tragické, je to prípad drvivej väčšiny notebookov. Nad klávesnicou je len jedno tlačidlo, a to na zapnutie notebooku. Nie je podsvietené, LED diódy signalizujúce stav na prednej hrane sú vlastne jediné blikajúce prvky. Presne takto si predstavujeme rozhranie, ktoré používateľa zbytočne neruší pri akejkoľvek aktivite na počítači.

Acer v konfigurácii použil najnovší procesor Intel Core i3-4030U zo štvrtej generácie. Ide o aktuálnu novinku, uvoľnenú na trh v minulom štvrťroku. Keďže je tu použitý grafický čip priamo na doske s CPU, je zabezpečený nízky odber energie. Spolu s inými komponentmi tak ide zároveň o úsporný notebook. Namerané údaje uvidíte v tabuľke. Kapacita RAM sú štandardné 4 GB, pevný disk mohol byť aj rýchlejší. Je tu 500 GB model, no má len 5400 otáčok. Pri práci to skrátka budete cítiť. Skĺbenie energeticky nenáročného stroja s vysokým výkonom treba hľadať v trojnásobne drahšej cenovej hladine. Notebook bez problémov pracuje s OS Windows 8.1. Ak necháte notebook v úspornom režime, do dvoch sekúnd ho máte prebudený aj so zobrazením pracovnej plochy. To je určite príjemný faktor. Menej príjemný je fakt, že po úplnom reštarte si chvíľu počkáte na pripravenosť na prácu.

Vo výbave portov trochu chýbajú porty USB 3.0, keďže je tu len jeden. Dva na pravej hrane vedľa optickej mechaniky sú typu USB 2.0. Vzhľadom na hrúbku tela je tu eternetový konektor a VGA s HDMI. Všetko v plnej veľkosti. Audiokonektor je kombinovaný. Na telefonovanie napríklad cez Skype vďaka tomu môžete použiť HF súpravu z vášho mobilu. Na prednej hrane vedľa spomínaných LED je čítačka pamäťových kariet vo formáte SD.

Hodnotenie

pevné telo
rozloženie klávesnice
žiadne rušivé prvky okolo klávesnice
úsporný CPU
výdrž
pomalší disk
len základná grafika

Cena:

469 EUR

Zapožičal: Acer

ASUS N550L

N550_Right_Open135_with_Subwoofer+.jpg

Hliníkové telo a skutočne efektné spracovanie základne okolo klávesnice je pri tejto značke štandard. Bez zbytočnej chvály môžete zhodnotiť, že ASUS na poli dizajnových modelov s multimediálnou výbavou vedie. Reproduktory sú značky Bang & Olufsen ICEpower. V balení máte aj subwoofer a ako celok to hrá veľmi dobre. Konečne notebook na multimédiá a hry, ktorý produkuje veľmi dobrý zvuk bez potreby pripojiť k nemu slúchadlá. Je to však trochu nerovný boj, keďže subwoofer je vo forme externého doplnku, hoci v základnej výbave. Veko displeja a horná časť základne s rámom sú z hliníka. Spodný kryt je plastový. Klávesnica sa nám zdala trochu natlačená. Môže za to aj numerický blok, nalepený priamo na alfanumerickej časti zvyšku klávesnice. Navyše sú na ňom zúžené klávesy. Touchpad je dostatočne veľký a dobre sa používa. Tlačidlá sú integrované pod ním.

Výkon počítača je ovplyvnený silným procesorom Intel Core i7-4500U 1,8 ÷ 3 GHz. Zároveň je však tento procesor aj úsporný. Pevný disk má kapacitu 1 GB, čo je fajn na dáta, horšie je to s jeho rýchlosťou. ASUS však pridal na kapacite RAM a 6 GB je zlatá stredná cesta medzi štandardom na hodnote 4 GB a ešte stále nadštandardnou kapacitou 8 GB. Potešil nás full HD displej s ochranou proti odleskom. Poznať to a my vítame takúto vlastnosť. Je to technológia navyše, ktorá však v showroomoch nevyzerá tak dobre ako lesklé displeje. No o lesklých displejoch už za tie roky vieme svoje. To, že displej nie je dotykový, nám vôbec neprekážalo. Grafická karta NVIDIA GeForce GT 745M je solídny základ na náročné matematické výpočty, ale aj na hranie hier. Navyše má vlastné 4 GB video RAM, čo bude vhodný doplnok na ukladanie textúr. Sčasti sa odbremení pomalší disk a hlavná pamäť notebooku.

Príjemne prekvapení sme boli chladením, keďže ASUS ho zvládol na jednotku. Opierka na ruku sa takmer nezahrieva a spodná časť len na ploche približne 3 cm2 vytvorila teplotu, ktorú uvádzame v tabuľke. Výdrž na batérie bola slabšia, ale tento parameter nehodnotíme ako kritický. Predpokladáme, že si takéto stroje kúpite skôr na doma, a nie na cestovanie v lietadle, kde sa očakáva čo najdlhšia výdrž.

Do tela sa zmestila aj optická mechanika vo forme DVD prepisovačky. Na trhu je aj model s Blu-ray mechanikou. A to vo verzii len na čítanie, ako aj na zápis. Treba si dať na to pri výbere inej konfigurácie pozor, ak chcete na Blu-ray aj zapisovať. Veľmi oceňujeme, že všetky porty sú USB 3.0. Nemusíte tak rozmýšľať, do ktorého zapojiť rýchly flash disk alebo externý disk. Medzi konektormi sú aj eternetový port, HDMI, mini DisplayPort, kombinovaný audiokonektor a aj konektor na pripojenie subwoofera. Čítačka pamäťových kariet je na pravej hrane vedľa opierky na ruku.

Hodnotenie

hliníkové telo
vuk a subwoofer
výkonná grafika
hliníková konštrukcia
pomalší pevný disk
Cena:

799 EUR

Zapožičal: ASUS

notebooky_tab1.jpg

Lenovo IdeaPad Y50-70 Touch

Tip redakcie - skĺbenie dizajnu a výkonu

Y50_Hero_04.jpg
Multimediálny počítač, ktorý má v sebe výkonnú grafickú kartu, vždy nájde uplatnenie. Kvalitne vyhotovené telo je záruka pomalšieho zastarávania a materiálovej únavy. A tak to má byť, pretože komponenty zvolené do tejto zostavy len tak rýchlo nezostarnú. Multimediálny počítač tohto typu má v sebe poriadnu výbavu, ktorá zvládne aj najnovšie hry. Hybrid konzervatívneho a odvážnejšieho dizajnu, aký býva väčšinou v hernom segmente, sa podaril. Červeno podsvietená klávesnica s dvoma stupňami intenzity rozhodne upúta pozornosť. V kombinácii s červeným mriežkovaním reproduktorov JBL vyzerá celok veľmi dobre. Podsvietenie červenou farbou trochu unavuje oči a mali sme pocit skreslenia videnia pri dlhšom sústredení sa na klávesnicu. Na časté písanie a pozeranie na klávesnicu to asi nebude to pravé. Tvary klávesov sú v štýle Čiže je tu oválne tvarovanie, jemný povrch a optimálny zdvih. Všetko presne do seba zapadá a ladí. Základňa je celá z jemného plastu s povrchovou úpravou pôsobiacou ako jemná guma. Viac ako odtlačky prstov vidieť vlhké otery. Nad klávesnicou je tlačidlo na zapnutie s podsvieteným logom zapnutia spotrebiča. Vyzerá to veľmi efektne a zároveň to neprebíja podsvietenie klávesnice. Veko je v hornej časti z kovu, rovnako aj spodok notebooku. Na spodnej strane je ešte subwoofer. Reproduktory JBL hrajú dobre. Vieme si predstaviť počúvanie hudby aj takýmto štýlom, no kvalitné slúchadlá sú jednoducho kvalitné slúchadlá.

Výpočtový výkon ovplyvňuje najmä procesor Intel Core i7-4700HQ 2,4 ÷ 3,4 GHz. Tento typ je jednoducho „sila" a stojí za to mať ho v takomto notebooku. Takisto sme ocenili 8 GB RAM, hoci by sme sa neurazili ani pri dvojnásobku tejto hodnoty. Displej je dotykový a vo full HD rozlíšení. Prekážalo nám použitie klasického pevného disku. No sčasti tento krok chápeme. Aj pri multimediálnych počítačoch musí výrobca dbať na cenu a skĺbiť všetky najlepšie parametre sa nedá. Disku nepomohlo ani 8 GB pamäte flash. Máte však k dispozícii veľké 1 TB úložisko, ale na pomalšom 5400-otáčkovom disku. Pozitívny krok je integrovanie grafickej karty NVIDIA GeForce GTX 860M s vlastnými 4 GB VRAM. Je to jedna z najsilnejších konfigurácií, akú na trhu s notebookmi dostanete. Aj v mobilnej verzii je karta pýchou tejto zostavy, stačí sa pozrieť na benchmarky. Tu je jasné, že strih videa, hranie hier alebo akékoľvek grafické spracovanie náročnými aplikáciami bude hračkou. V súvislosti s výkonom je tu ďalšia výhoda. Pri bežnej práci je počítač tichší než niektoré ultrabooky. Teplota aj napriek silnej grafickej karte nie je vysoká, rovnako ani hlučnosť pri vyššej záťaži. Chladenie navrhol výrobca veľmi dobre. Treba rátať s vyššou spotrebou. Grafická karta je naozaj silná, a tak pri hraní hier vystúpi spotreba až na 100 W. V tabuľke uvádzame priemernú hodnotu, pretože pri bežnej práci je spotreba podstatne nižšia. Vidno to práve na celkovej výdrži. Tá je v tomto segmente nadštandardná.

Výbava portov je však chudobnejšia - eternetový konektor, HDMI a tri porty USB, z toho jeden USB 2.0, nie je veľa. Čítačka pamäťových kariet a kombinovaný audiokonektor uzatvárajú zostavu portov a konektorov.

Hodnotenie

pevné telo a celé vyhotovenie
grafická karta
štvorjadrový CPU
HDD ako úzke hrdlo zostavy
Cena:

1229 EUR

Zapožičal: Lenovo

Toshiba Satellite P70-A

Sat_P70-A_Prod_Full_Mar2013_07.jpg

Veľká multimediálna sedemnástka vždy pôsobí impozantne. Rozmery navyše sú pri takomto multimediálnom notebooku výhodou. Klávesnica je priestranná a výrobca to veľmi dobre využil. Preto sú aj klávesy F oddelené do skupín po štyroch a väčšie rozstupy sú aj medzi jednotlivými klávesmi. Numerický blok je tiež oddelený a má dostatočne veľké klávesy. Škoda len, že výrobcovia pristúpili na „dizajnovú hru", a tak šípky bývajú takmer vždy zmenšené, či už používate 13", alebo 17" model. Rozhodne by nezaškodilo oddelenie aspoň vertikálnych šípok. Klávesnica je podsvietená a veľmi tichá. S menšími výhradami ju hodnotíme ako podarenú. S výnimkou sivých popisov doplnkových funkcií na klávesoch.

Hliníkové telo je odolné a má povrchovú úpravu brúsením. Vyzerá to dobre a v spojení s mriežkovaním 6 W reproduktorov Harman/Kardon dizajnéri určite nešliapli vedľa. Tradične umiestnené koliesko na zapnutie s bielym podsvietením vhodne dopĺňa celok základne. Touchpad je rozmerný a priamo tu sa dá dvojitým ťuknutím v ľavom hornom rohu vypnúť. Je to vhodné, keby náhodou pri svojom rozmere niekomu prekážal. Výrobca pridal aj aktívnu ochranu pevného disku.

Zo stránky výkonu ide o poriadny stroj, o čom svedčí letmý pohľad na CPU a grafiku. Procesor Intel Core i7-4700MQ 2,4 ÷ 3,4 GHz je jeden z najrýchlejších štvorjadier v segmente mobilných CPU. K vyrovnanému výkonu dopomáha aj 8 GB RAM. Škoda len pomalého 5400-otáčkového disku. Aspoňže tu máte 1 TB priestoru na vaše dáta. Kto má záujem, môže rozšíriť kapacitu ešte jedným diskom alebo pridať disk SSD na zvýšenie výkonu systému. Kapacitne je teda ideálny na hudbu, fotky a, samozrejme, filmy, pokojne aj vo full HD. Displej je na ne ako stvorený, nie je dotykový. NVIDIA GeForce GT 745M má vlastné 2 GB RAM a táto karta umožňuje strihať video, konvertovať filmy alebo napríklad hrať hry. Výhodné je, že grafika nie je upravovaná ovládačmi a použiť môžete vždy najnovšiu verziu priamo od firmy NVIDIA. Netreba tak čakať na podporu od výrobcu notebooku.

Na to, aby sa takáto silná konfigurácia udržala v rozumných teplotách, treba ju neustále ochladzovať. A to aj v kancelárskom režime, alebo ak máte notebook len zapnutý. Ventilátor sa každých pár sekúnd zrýchli a potom zase spomalí. Na niekoho to môže pôsobiť rušivo. Teplota je vyššia aj vzhľadom na použitú grafickú kartu. Je to však tak len zhruba na 5 cm2 a pri výduchu, inak sa v spodnej časti notebook neprehrieva. Pravá časť opierky na ruky sa pri hraní hier bude výraznejšie zahrievať.

Ako sa na správny multimediálny počítač patrí, je tu Blu-ray mechanika, štyri porty USB 3.0, HDMI, VGA, audioporty a čítačka pamäťových kariet. Tá je na prednej hrane.

Hodnotenie

pevné hliníkové telo
silná grafika a CPU
tichá klávesnica
možnosť nainštalovať dva HDD
pomalší disk
pravidelné ochladzovanie aj v kancelárskom režime
Cena:

1039 EUR

Zapožičal: Toshiba Europe GmbH

notebooky_tab2.jpg

Verdikt PC REVUE

Acer Aspire E5-571 vnímame ako základný vstup do segmentu všestranných notebookov s možnosťou využitia v úlohe multimediálneho nástroja. Nemá napríklad vyhradenú grafickú kartu, no ponúka nadštandardnú výdrž. A cena je tiež neprehliadnuteľná. ASUS N550L je multimediálna „dizajnovka" z dielne ASUS. Máte tu silnú grafickú kartu, krásne telo a dobré ozvučenie. Lenovo IdeaPad Y50-70 Touch je už na pomedzí multimediálneho a herného stroja. Červeno podsvietená klávesnica vyzerá dobre a na notebooku sa aj dobre pracuje. Vcelku na nás tento model veľmi zapôsobil a dostal redakčné ocenenie. Toshiba Satellite P70-A je veľká sedemnástka, ktorá má všetko potrebné na plnohodnotný multimediálny zážitok. Je pripravená aj na ďalší pevný disk a so silnou grafikou nebude núdza o výkon.

QR kod_video.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať