SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Mračí sa firmám na lepšie časy?

Archív NXT
0

Skratka OS si vo svete technológií rozhodne vybojovala svoje miesto. Väčšina ľudí používajúcich produkty digitálnej éry si ju automaticky spája s pojmom operačný systém. Historicky je operačný systém, samozrejme, spojený najmä s počítačmi a servermi, no v súčasnosti ho nájdeme už skoro v každom zariadení, ktoré používame - od telefónu cez tablety, notebooky, televízory, multimediálne zariadenia až po inteligentné spotrebiče.

Čoraz častejšie sa však objavuje aj pojem Cloud OS, v rámci ktorého má svoju komplexnú ponuku aj Microsoft. Tá bude slovenským IT nadšencom podrobnejšie predstavená aj v rámci špecializovaných prednášok na najväčšom IT podujatí BITE, ktoré sa bude konať 21. a 22. novembra v Bratislave.

Cloud alebo lokálna infraštruktúra?

S neustále rastúcou ponukou cloudových služieb od jednotlivých poskytovateľov sa IT oddelenia dostávajú pod narastajúci tlak. Vydať sa cestou cloudu alebo zostať verní lokálnej infraštruktúre? Každá voľba má svoje silné za aj proti. Na jednej strane stoja existujúce investície do lokálnej infraštruktúry, kontrola miesta uloženia dát a dobre známe prostredie vybudované podľa doterajších požiadaviek firmy.


Na druhej strane je efektivita, flexibilnosť a škálovateľnosť pri využívaní medzinárodných dátových centier pri absolútnej kontrole nákladov a s možnosťou vykrývania nárazových požiadaviek. Jedno z logických riešení je skombinovať obidve možnosti. V praxi to znamená maximalizovať využitie lokálnej infraštruktúry prostredníctvom virtualizácie a nástrojov manažmentu a postupne podľa potreby do tejto infraštruktúry zapájať aj cloudové prvky.

Ako dostať z vašich dát čo najviac?

Ďalšia dnešná výzva je neustály rast objemu dát a potreba ich analýzy. Objem dostupných dát sa zväčšuje vďaka novým technológiám neuveriteľne rýchlo a mnohé staršie riešenia na konsolidáciu a následnú analýzu nie sú schopné tento nápor znášať. Investícia do nových diskových polí a databázových systémov je nemalá a pri dnešnom trende znižovania investícií do IT ide väčšinou o beh na dlhú trať. Aj tu vzniká priestor na postupné zapájanie cloudových služieb pri súčasnom využívaní existujúceho lokálneho riešenia. Na vrchu tejto pyramídy stoja používatelia a aplikácie. Hlavný trend dneška je práca odkiaľkoľvek a kedykoľvek pri využívaní veľkého množstva zariadení rôznych typov a rôznych platforiem.

Komplexné riešenie od Microsoftu má názov Cloud OS

Cloud OS od spoločnosti Microsoft je reakcia na všetky spomenuté trendy. Nie je to jeden konkrétny produkt. Je to stratégia vývoja všetkých nových produktov v oblasti serverov. Jej hlavným cieľom je vytvárať produkty, ktoré možno využívať v lokálnom dátovom centre, ale aj u rôznych poskytovateľov cloudových služieb so širokými možnosťami interakcie obidvoch typov prostredí.

Prvá vlna produktov, ktorá je pripravená pre všetky druhy scenárov, je už aj na slovenskom trhu. Siaha od čisto lokálneho IT až po IT využívajúce len cloudové služby vrátane hybridných scenárov, využívajúcich lokálne aj cloudové služby presne podľa potrieb firmy. Jej oficiálne uvedenie sa uskutočnilo 18. októbra a zahŕňa nové verzie produktov Windows Server 2012 R2 s novým Hyper-V, System Center 2012 R2, Visual Studio 2013, zmeny v cloudových službách Windows Azure a Windows Intune a novú testovaciu verziu SQL Server 2014 CTP2.

Napriek nesporným výhodám cloudových služieb je prirodzené, že spoločnosti v najbližších rokoch budú cloud používať zároveň so svojimi lokálnymi dátovými centrami. Preto je dôležité, aby lokálna platforma umožňovala čo najširšiu spoluprácu s cloudovými službami. A presne to je úloha a cieľ Microsoft Cloud OS.

Peter Jirsák, manažér divízie serverov, Microsoft Slovakia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať