Image
26.2.2013 0 Comments

Mozilla chce v mobiloch bojovať s Apple a Google

firefox.jpg Nezisková organizácia Mozilla, ktorá vytvorila obľúbený internetový prehliadač Firefox, sa chce pustiť do boja s gigantmi Apple a Google a na trh priniesť vlastný operačný systém pre mobilné telefóny.

Predstavitelia spoločnosti informovali, že mobilné zariadenia so systémom Firefox sa objavia v predaji v júli a ich distribúciu podporí 13 mobilných operátorov po celom svete, medzi nimi čínsky Unicom, America Móvil a španielska Telefónica.

Nový softvér je založený na otvorených webových štandardoch vrátane HTML5 a dokáže fungovať aj na zariadeniach s oveľa nižším hardvérovým vybavením ako väčšina dnešných smartfónov, tvrdia vývojári Mozilly.

Dodávajú, že popri platformách od Apple a Google existuje na trhu priestor aj pre operačný systém, do ktorého dokáže aplikáciu naprogramovať každý webový vývojár a v ktorom sa o zisk nebude musieť deliť s prevádzkovateľmi internetových obchodov s aplikáciami. Prvé mobilné telefóny poháňané operačným systémom Firefox chce Mozilla predstaviť na veľtrhu Mobile World Congress, ktorý je tento týždeň v španielskej Barcelone.

Mozilla však bude mať vstup na trh sťažený vďaka pozícii konkurencie. Operačný systém Google Android ovládal v štvrtom kvartáli 2012 približne 70 % trhu, 21 % patrilo spoločnosti Apple, ktorá v roku 2007 uvedením svojho prvého iPhonu dnešný trh smartfónov vytvorila. Analytici preto tvrdia, že hlavným problémom Mozilly nebudú technické schopnosti softvéru, ale rozšírenie.

Organizácia chce aj preto najprv svoj operačný systém priniesť na rozvíjajúce sa trhy v južnej Amerike, Ázii a východnej Európe, kde ľudia ešte stále používajú staršie telefóny, pretože si nemôžu dovoliť prejsť na drahšie smartfóny s dotykovými obrazovkami a vysokorýchlostným pripojením na internet.

Prvé telefóny sa v lete objavia v Brazílii, Kolumbii, Venezuele, Poľsku, Srbsku a Španielsku. Spoločnosť Telefónica ich bude od výrobcu nakupovať za 100 USD, cena pre koncového spotrebiteľa sa však bude odrážať od konkrétneho trhu a typu zmluvy.

Neskôr spoločnosť pridá aj lepšie vybavené zariadenia a do konca roka 2014 by chcela predávať zariadenia s operačným systémom Firefox vo všetkých 25 krajinách, kde podniká, informoval hovorca spoločnosti Telefónica.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá