Image
26.2.2013 0 Comments

Mozilla chce v mobiloch bojovať s Apple a Google

firefox.jpg Nezisková organizácia Mozilla, ktorá vytvorila obľúbený internetový prehliadač Firefox, sa chce pustiť do boja s gigantmi Apple a Google a na trh priniesť vlastný operačný systém pre mobilné telefóny.

Predstavitelia spoločnosti informovali, že mobilné zariadenia so systémom Firefox sa objavia v predaji v júli a ich distribúciu podporí 13 mobilných operátorov po celom svete, medzi nimi čínsky Unicom, America Móvil a španielska Telefónica.

Nový softvér je založený na otvorených webových štandardoch vrátane HTML5 a dokáže fungovať aj na zariadeniach s oveľa nižším hardvérovým vybavením ako väčšina dnešných smartfónov, tvrdia vývojári Mozilly.

Dodávajú, že popri platformách od Apple a Google existuje na trhu priestor aj pre operačný systém, do ktorého dokáže aplikáciu naprogramovať každý webový vývojár a v ktorom sa o zisk nebude musieť deliť s prevádzkovateľmi internetových obchodov s aplikáciami. Prvé mobilné telefóny poháňané operačným systémom Firefox chce Mozilla predstaviť na veľtrhu Mobile World Congress, ktorý je tento týždeň v španielskej Barcelone.

Mozilla však bude mať vstup na trh sťažený vďaka pozícii konkurencie. Operačný systém Google Android ovládal v štvrtom kvartáli 2012 približne 70 % trhu, 21 % patrilo spoločnosti Apple, ktorá v roku 2007 uvedením svojho prvého iPhonu dnešný trh smartfónov vytvorila. Analytici preto tvrdia, že hlavným problémom Mozilly nebudú technické schopnosti softvéru, ale rozšírenie.

Organizácia chce aj preto najprv svoj operačný systém priniesť na rozvíjajúce sa trhy v južnej Amerike, Ázii a východnej Európe, kde ľudia ešte stále používajú staršie telefóny, pretože si nemôžu dovoliť prejsť na drahšie smartfóny s dotykovými obrazovkami a vysokorýchlostným pripojením na internet.

Prvé telefóny sa v lete objavia v Brazílii, Kolumbii, Venezuele, Poľsku, Srbsku a Španielsku. Spoločnosť Telefónica ich bude od výrobcu nakupovať za 100 USD, cena pre koncového spotrebiteľa sa však bude odrážať od konkrétneho trhu a typu zmluvy.

Neskôr spoločnosť pridá aj lepšie vybavené zariadenia a do konca roka 2014 by chcela predávať zariadenia s operačným systémom Firefox vo všetkých 25 krajinách, kde podniká, informoval hovorca spoločnosti Telefónica.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Biznis

Yrobot Cup: Stredné školy si zmerali sily v elektronike, informatike a počítačovom inžinierstve

24.10.2016 00:09

V Bratislave prebehol Yrobot Cup,  prezentácia a vyhodnotenie projektov v rámci programu Stredné školy a technika 2015 ktorú podporuje Nadácia Volkswagen Slovakia. Nadácia od roku 2012 vyhlasuje gran ...

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá