Image
9.10.2015 0 Comments

Môže vás v práci nahradiť robot? Otestujte sa

Už čoskoro budú môcť väčšinu prác vykonávať inteligentné stroje (umelá inteligencia, inteligentné roboty, počítače schopné spracovať veľké objemy dát). Máme sa teda obávať o svoje pracovné miesto?

Rovnako ako automatizácia pred istým časom nahradila mnohé pracovné pozície vo výrobe, môžu už onedlho zaniknúť ďalšie pracovné miesta, ktoré zastúpia čoraz komplikovanejšie a šikovnejšie počítače. Vedci z Oxfordskej univerzity zostavili štúdiu, kde na základe 9 premenných a 700 opisov práce vypočítali pravdepodobnosť, že by príslušnú pracovnú činnosť mohol prevziať počítač.

Niektoré z výsledkov boli predvídateľné, napríklad telemarketérov s veľkou pravdepodobnosťou nahradia počítače, vlastne v niektorých odvetviach sa to deje už dnes. Naopak, v bezpečí sa môžu cítiť sociálni pracovníci či psychiatri, počítače nie sú zďaleka také sofistikované (a v dohľadnej budúcnosti ani nebudú), aby mohli prevziať ich prácu.

Niektoré predpovede však boli prekvapujúce. Napríklad modelky a kuchári boli na vrchole zoznamu 100 pracovných pozícií, ktoré pravdepodobne nahradia počítače. A po ich boku sa ocitli aj operátori v jadrových elektrárňach.

Na opačnom konci sú učiteľky v škôlkach, vizážisti a stredný manažment v niektorých priemyselných odvetviach. Je najmenej pravdepodobné, že by ich prácu mohli nahradiť počítače.

Ak chcete zistiť, do akej miery vašu pracovnú pozíciu ohrozujú inteligentné stroje, skúste si položiť nasledujúcich päť otázok.

  1. Je pri vaše práci potrebná tvorivosť? Inými slovami, musíte často prichádzať s jedinečnými a šikovnými nápadmi, kreatívne rozvíjať postupy a riešiť problémy? (Nízka miera sa vyžaduje pri montážnej linke, ale vysoká napr. u umelca.)
  2. Potrebujete pri svojej práci prejaviť empatiu, poskytnúť osobnú asistenciu ostatným? (Nízka miera je potrebná napr. pri zadávaní dátových vstupov, no vysoká u lekára či psychiatra.)
  3. Vyžaduje vaša práca manuálnu zručnosť? Ide napr. o koordinované pohyby prstov, rúk, manipulovanie s objektmi či ich montáž. (Nízka miera je potrebná na inštaláciu žiarovky, vysoká na vykonanie operácie.)
  4. Vyžaduje sa pri vašej práci sociálna vnímavosť? Musíte si napr. všímať reakcie druhých a pochopiť, prečo tak reagujú? (Nízka úroveň sa vyžaduje od technika či programátora, vysoká u psychológa či psychiatra.)
  5. Musíte pri svojej práci rokovať s inými a presviedčať ich, zladiť ich názory? (Nízka úroveň je potrebná pri pracovných miestach vyžadujúcich málo osobnej interakcie, napr. u vodiča kamióna, vysoká miera u generálneho riaditeľa či lobistu.)

Ak vaša práca vyžaduje vysokú mieru uvedených vlastností, nemusíte sa obávať, je málo pravdepodobné, že by vás nahradili roboti. No ak ste bližšie k nízkej miere, môžete začať premýšľať o inej kariére, pretože roboti už prichádzajú. Ak ste niekde v strede, zrejme nemusíte mať strach. No treba si uvedomiť, že automatizácia dnes pokračuje oveľa rýchlejším tempom ako kedykoľvek predtým. Vezmime si napríklad autonómne jazdiace automobily. Ak sa technológia vyladí do dokonalosti a stane sa rozšírenou, nebudeme už potrebovať vodičov kamiónov, taxikárov, dopravných policajtov, učiteľov autoškoly, likvidátorov v poisťovniach a pod.

Zdroj: forbes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá