Image
1.2.2016 0 Comments

Môže sa zo zmutovanej ziky stať globálna hrozba?

Vírus zika sa začal rýchlo šíriť po celom svete. V teplých oblastiach oboch amerických kontinentov, kam sa dostal začiatkom minulého roka, už možno hovoriť o pandémii. Odhaduje sa totiž, že odvtedy tam bolo nakazených až 1,3 milióna ľudí. Vírus prenášajú komáre Aedes aegypti, ktoré sa vyskytujú v trópoch aj v miernom pásme vrátane južnej Európy, a môže spôsobiť závažné vrodené chyby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa v Amerike nevyskytuje iba v Kanade a Čile.

Virológov znepokojuje, že hoci vírus je známy už od roku 1947, do roku 2000 nebol taký rozšírený medzi ľuďmi a nespôsoboval také komplikácie ako dnes, predovšetkým poškodenie mozgu u novorodencov, ale aj narastajúci počet prípadov Guillainovho-Barrého syndrómu, autoimunitného ochorenia nervovej sústavy. Pôvodne sa vírus vyvinul v Afrike ako infekcia lesných zvierat a iba občas infikoval ľudí, no nešíril sa tak ako v súčasnosti.

Vedci majú podozrenie, že vírus zmutoval a je schopný ľahšie infikovať komáre a šíriť sa medzi ľudí. Brazílsky virológ Paolo Zanotti tvrdí, že v genóme ziky nastali jemné zmeny, ktoré môžu spôsobovať efektívnejšie napádanie ľudských buniek. Navyše nastal zjavný skok v jeho virulencii a prenose, takže sa dostáva aj do oblastí, kde mu ľudia dosiaľ neboli vystavení, a tak nemajú imunitu.

Niektoré laboratóriá skúmajú, či súčasné kmene vírusu majú mutácie. Zistili podobnosť molekuly ziky s vírusom dengue, preto sa vedci obávajú, že zika môže u ľudí vyvolať náchylnosť na vážnejšej formu horúčky dengue.

Vedci nezaháľajú, no kým sa dopracujú k výsledkom, potrvá to nejaký čas. A medzitým sa epidémia šíri. „Je to, akoby sme sa snažili vymeniť pneumatiky na jazdiacom aute," povedal Maurício Nogueira z Lekárskej fakulty Univerzity São José v brazílskom Rio Preto.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá