Image
1.2.2016 0 Comments

Môže sa zo zmutovanej ziky stať globálna hrozba?

Vírus zika sa začal rýchlo šíriť po celom svete. V teplých oblastiach oboch amerických kontinentov, kam sa dostal začiatkom minulého roka, už možno hovoriť o pandémii. Odhaduje sa totiž, že odvtedy tam bolo nakazených až 1,3 milióna ľudí. Vírus prenášajú komáre Aedes aegypti, ktoré sa vyskytujú v trópoch aj v miernom pásme vrátane južnej Európy, a môže spôsobiť závažné vrodené chyby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa v Amerike nevyskytuje iba v Kanade a Čile.

Virológov znepokojuje, že hoci vírus je známy už od roku 1947, do roku 2000 nebol taký rozšírený medzi ľuďmi a nespôsoboval také komplikácie ako dnes, predovšetkým poškodenie mozgu u novorodencov, ale aj narastajúci počet prípadov Guillainovho-Barrého syndrómu, autoimunitného ochorenia nervovej sústavy. Pôvodne sa vírus vyvinul v Afrike ako infekcia lesných zvierat a iba občas infikoval ľudí, no nešíril sa tak ako v súčasnosti.

Vedci majú podozrenie, že vírus zmutoval a je schopný ľahšie infikovať komáre a šíriť sa medzi ľudí. Brazílsky virológ Paolo Zanotti tvrdí, že v genóme ziky nastali jemné zmeny, ktoré môžu spôsobovať efektívnejšie napádanie ľudských buniek. Navyše nastal zjavný skok v jeho virulencii a prenose, takže sa dostáva aj do oblastí, kde mu ľudia dosiaľ neboli vystavení, a tak nemajú imunitu.

Niektoré laboratóriá skúmajú, či súčasné kmene vírusu majú mutácie. Zistili podobnosť molekuly ziky s vírusom dengue, preto sa vedci obávajú, že zika môže u ľudí vyvolať náchylnosť na vážnejšej formu horúčky dengue.

Vedci nezaháľajú, no kým sa dopracujú k výsledkom, potrvá to nejaký čas. A medzitým sa epidémia šíri. „Je to, akoby sme sa snažili vymeniť pneumatiky na jazdiacom aute," povedal Maurício Nogueira z Lekárskej fakulty Univerzity São José v brazílskom Rio Preto.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá