Image
1.2.2016 0 Comments

Môže sa zo zmutovanej ziky stať globálna hrozba?

Vírus zika sa začal rýchlo šíriť po celom svete. V teplých oblastiach oboch amerických kontinentov, kam sa dostal začiatkom minulého roka, už možno hovoriť o pandémii. Odhaduje sa totiž, že odvtedy tam bolo nakazených až 1,3 milióna ľudí. Vírus prenášajú komáre Aedes aegypti, ktoré sa vyskytujú v trópoch aj v miernom pásme vrátane južnej Európy, a môže spôsobiť závažné vrodené chyby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa v Amerike nevyskytuje iba v Kanade a Čile.

Virológov znepokojuje, že hoci vírus je známy už od roku 1947, do roku 2000 nebol taký rozšírený medzi ľuďmi a nespôsoboval také komplikácie ako dnes, predovšetkým poškodenie mozgu u novorodencov, ale aj narastajúci počet prípadov Guillainovho-Barrého syndrómu, autoimunitného ochorenia nervovej sústavy. Pôvodne sa vírus vyvinul v Afrike ako infekcia lesných zvierat a iba občas infikoval ľudí, no nešíril sa tak ako v súčasnosti.

Vedci majú podozrenie, že vírus zmutoval a je schopný ľahšie infikovať komáre a šíriť sa medzi ľudí. Brazílsky virológ Paolo Zanotti tvrdí, že v genóme ziky nastali jemné zmeny, ktoré môžu spôsobovať efektívnejšie napádanie ľudských buniek. Navyše nastal zjavný skok v jeho virulencii a prenose, takže sa dostáva aj do oblastí, kde mu ľudia dosiaľ neboli vystavení, a tak nemajú imunitu.

Niektoré laboratóriá skúmajú, či súčasné kmene vírusu majú mutácie. Zistili podobnosť molekuly ziky s vírusom dengue, preto sa vedci obávajú, že zika môže u ľudí vyvolať náchylnosť na vážnejšej formu horúčky dengue.

Vedci nezaháľajú, no kým sa dopracujú k výsledkom, potrvá to nejaký čas. A medzitým sa epidémia šíri. „Je to, akoby sme sa snažili vymeniť pneumatiky na jazdiacom aute," povedal Maurício Nogueira z Lekárskej fakulty Univerzity São José v brazílskom Rio Preto.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá