Image
17.1.2013 0 Comments

Mozaika virtualizačných technológií začína dávať zmysel

Desktop_Virtualization.jpg Virtualizácia desktopov počas roka 2012 zaznamenala množstvo akvizícií, nových startupov, nových produktov aj pretláčanie o licencie.

Virtualizácia serverov sa stala klasickou záležitosťou a štandardom a takmer každá organizácia využíva nejakú formu virtualizácie. Virtualizácia desktopu (VDI = virtuálny desktop infrastructure) však zatiaľ zaostáva. Každý nový rok bol v poslednom čase ohlásený ako rok mohutného nástupu VDI na scénu. Rok 2012 bol v tejto oblasti turbulentný a uvidíme, čo to bude znamenať pre rok 2013.

Pohlcovanie konkurentov

V roku 2012 sa predovšetkým uskutočnilo množstvo zaujímavých akvizícií. V apríli to bola spoločnosť WYSE, ktorú zakúpil Dell. Získal tým vysoko hodnoteného tenkého klienta a tzv. zariadenia zero-client WYSE, ktoré sú kompatibilné s mnohými rôznymi poskytovateľmi virtualizačných riešení. Vďaka tejto akvizícii sa Dell postavil bok po boku jednému z najväčších konkurentov na tomto trhu, spoločnosti Hewlett-Packard.

V máji Citrix ohlásil zakúpenie bývalého konkurenta Virtual Computer, získal tak technológiu NxTop, ktorá zlepšuje výkon virtualizáciou vďaka hypervízorom bežiacim v koncových zariadeniach.

V tom istom mesiaci pridal VMware k svojmu portfóliu spoločnosť Wanova, od ktorej technológií (predovšetkým Mirage na centralizované operácie s bitovými obrazmi vrátane možností ich deduplikácie) si sľubuje možnosť spravovať nielen virtuálne desktopy, ale aj koncové fyzické zariadenia.

V júli pokračoval Dell v dopĺňaní svojich virtualizačných nástrojov zakúpením spoločnosti Quest Software, hoci nie je jasné, akým spôsobom chce jej produkty využiť - oficiálne sa teraz koncentruje na podobné technológie partnerov, ako je VMware View a Citrix XenDesktop.

Tablety zaťažené licenčnými poplatkami

Do centra pozornosti Microsoftu sa v minulom roku dostala platforma tabletov. Prišli Windows 8 a Windows RT aj rad „vlastného hardvéru" Microsoft Surface. Ale vlny na už aj tak búrlivej hladine zdvihla aktualizovaná schéma licenčnej politiky Microsoftu, ktorá chce finančne vyťažiť z virtualizácie spúšťanej v tabletu, aj keď podľa niektorých analytikov ide skôr o snahu spomaliť prechod podnikových zákazníkov na platformy Android a iOS. Ide o nový typ licencie, tzv. CDL (Companion Device Licencia), ktorá umožňuje pristupovať k podnikovým virtualizáciám pomocou maximálne 4 zariadení vlastnených jedným zamestnancom. Neprekvapí, že v prípade zariadení s Windows RT tieto dodatočné licencie nie sú potrebné. CDL sa nepochybne ocitne v nemilosti všetkých, rovnako ako sa to vlani stalo s vTax VMware (licenčné poplatky škálované podľa veľkosti RAM, ktoré neprežili dlhšie ako rok).

OnLive

OnLive je malá on-line spoločnosť snažiaca sa prenajímať hry bežiace na jej serveroch a streamovať ich v podobe videa ku koncovým používateľom. Tento prístup, samozrejme, do značnej miery eliminoval akékoľvek špecifické požiadavky na koncový „herný" hardvér, ale na druhej strane na elimináciu problémov s latenciou si žiadal veľmi hustú sieť serverov. V januári 2012 začala ponúkať takýto streamovaný kompletný systém Windows 7 vrátane aplikácií Microsoft Office pre tablety s Androidom a pre iPady. Vlastným princípom prenosu však spôsobuje úplnú izoláciu od dát a aplikácií vlastného koncového zariadenia, na druhej strane tieto služby sa ponúkali koncovým používateľom zadarmo a nečudo, že po necelých dvoch mesiacoch zmietol Microsoft zo stola celé toto riešenie s tvrdením, že nespĺňa jeho licenčnú politiku.

Virtualizácia GPU

Problém prístupu k náročnejším grafickým aplikáciám sa snaží z inej strany riešiť nVidia so svojou platformou VGX, ktorá sa pokúša o akýsi graficky akcelerovaný cloud pomocou virtualizácie grafických procesorov bežiacich na strane servera. Cieľom je, samozrejme, umožniť používateľom sprístupniť všetky náročnejšie aplikácie (CAD, 3D dizajn alebo vizualizačné lekárske programy) z ľubovoľného tenkého klienta, tabletu či inteligentného telefónu bez akejkoľvek výkonnostnej penalizácie.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 4

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá