Image
18.10.2012 0 Comments

Moorov zákon sa skončí z ekonomických dôvodov

cpu-procesor-pocitace.jpg Hoci Intel stále tvrdí, že Moorov zákon stále platí a že sa každé dva roky podarí zvýšiť počet tranzistorov v mikročipoch na dvojnásobok, pravdepodobne sa konečne blíži okamih, keď toto platiť prestane. A to nie pre fyzikálne obmedzenia, ako sa tvrdilo skôr, ale hlavne z ekonomických dôvodov.

Otázka ceny za nárast výkonu

Moorov zákon nemá podobu fyzikálneho zákona, ale ide skôr o empirické pravidlo, ktoré sa s pomerne vysokou presnosťou dalo použiť na doterajší polovodičový priemysel. Pôvodne sa hovorilo o zdvojnásobení každých 18 mesiacov, teraz ide skôr o dva roky. Niekedy býva Moorov zákon interpretovaný aj v tom zmysle, že každých 24 mesiacov dôjde k zdvojnásobeniu výkonu alebo, naopak, k udržaniu rovnakého výkonu, ale za polovičnú cenu čipov.

Intel je presvedčený, že sa tohto pravidla stále drží a snaží sa udržiavať cyklus upgradu čipov v pravidelných intervaloch. Naopak, Carl Anderson z IBM už v roku 2009 vyhlasoval, že Moorov zákon je mŕtvy a IT priemysel teraz ovládajú iné zákonitosti. No problém nie je ani tak v technológii, ako v trhu, pretože s tým, ako vstupujeme do post-PC éry, začínajú hrať prím jednoduchšie čipy a zdvojnásobovanie počtu tranzistorov sa stáva zbytočným. Je takisto ekonomickú otázkou, či sa toto zhusťovanie vôbec oplatí a či dávajú zmysel obrovské kapitálové investície, ktoré sa vždy spájajú s prechodom na nový výrobný proces. Tie totiž čoraz viac znižujú výnosy z predaných čipov.

Moorov zákon sa končí spolu s PC érou

Podľa niektorých analytikov tak logicky musí dôjsť k situácii, keď sa tento cyklus prestane vyplácať, a tento moment sa buď veľmi blíži, alebo je už tu. Spolu s nástupom cloud computingu už prestáva byť výkon procesora taký kľúčový ako predtým a nároky na výkon sa skôr presúvajú na sieť.

Podľa mnohých komentátorov preto Intel pravdepodobne čoskoro upraví životný cyklus svojich produktov a prispôsobí sa tejto zmene. Pretože inak by sa správal neekonomicky a zbytočne by utrácal za niečo, čo sa mu už čoraz menej a menej vypláca. Naopak, namiesto stále drahších výrobných technológií by mal Intel prísť s čipmi, ktoré by dokázali konkurovať úsporným procesorom ARM svojou architektúrou, čo sa mu však dlhodobo veľmi nedarí.

Napríklad analytik Auguste Gus Richard tvrdí, že najlepší krok pre Intel by v súčasnosti bolo stať sa zmluvným výrobcom pre firmy ako Microsoft či Apple a profitovať z intelektuálneho vlastníctva, ako to robí napríklad Cisco, Google alebo Oracle. Hoci sa o tom príliš nehovorí, Intel veľmi aktívne a potichu skupuje najrôznejšie intelektuálne vlastníctvo najmä v oblasti telekomunikačných technológií. Zjavne tak tento gigant vidí svoju dlhodobú budúcnosť práve v bezdrôtových sieťach.

Svet IT, tak ako fungoval dlhé desaťročia, sa teda definitívne končí spolu s tým, ako eroduje skôr neporaziteľný svet Wintel (Windows + Intel). Preto nečudo, že spolu s ním sa pravdepodobne skončia aj pravidlá, ktoré definovali tento svet, ale ktorým v novom prostredí chýba zmysel.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá