Image
18.10.2012 0 Comments

Moorov zákon sa skončí z ekonomických dôvodov

cpu-procesor-pocitace.jpg Hoci Intel stále tvrdí, že Moorov zákon stále platí a že sa každé dva roky podarí zvýšiť počet tranzistorov v mikročipoch na dvojnásobok, pravdepodobne sa konečne blíži okamih, keď toto platiť prestane. A to nie pre fyzikálne obmedzenia, ako sa tvrdilo skôr, ale hlavne z ekonomických dôvodov.

Otázka ceny za nárast výkonu

Moorov zákon nemá podobu fyzikálneho zákona, ale ide skôr o empirické pravidlo, ktoré sa s pomerne vysokou presnosťou dalo použiť na doterajší polovodičový priemysel. Pôvodne sa hovorilo o zdvojnásobení každých 18 mesiacov, teraz ide skôr o dva roky. Niekedy býva Moorov zákon interpretovaný aj v tom zmysle, že každých 24 mesiacov dôjde k zdvojnásobeniu výkonu alebo, naopak, k udržaniu rovnakého výkonu, ale za polovičnú cenu čipov.

Intel je presvedčený, že sa tohto pravidla stále drží a snaží sa udržiavať cyklus upgradu čipov v pravidelných intervaloch. Naopak, Carl Anderson z IBM už v roku 2009 vyhlasoval, že Moorov zákon je mŕtvy a IT priemysel teraz ovládajú iné zákonitosti. No problém nie je ani tak v technológii, ako v trhu, pretože s tým, ako vstupujeme do post-PC éry, začínajú hrať prím jednoduchšie čipy a zdvojnásobovanie počtu tranzistorov sa stáva zbytočným. Je takisto ekonomickú otázkou, či sa toto zhusťovanie vôbec oplatí a či dávajú zmysel obrovské kapitálové investície, ktoré sa vždy spájajú s prechodom na nový výrobný proces. Tie totiž čoraz viac znižujú výnosy z predaných čipov.

Moorov zákon sa končí spolu s PC érou

Podľa niektorých analytikov tak logicky musí dôjsť k situácii, keď sa tento cyklus prestane vyplácať, a tento moment sa buď veľmi blíži, alebo je už tu. Spolu s nástupom cloud computingu už prestáva byť výkon procesora taký kľúčový ako predtým a nároky na výkon sa skôr presúvajú na sieť.

Podľa mnohých komentátorov preto Intel pravdepodobne čoskoro upraví životný cyklus svojich produktov a prispôsobí sa tejto zmene. Pretože inak by sa správal neekonomicky a zbytočne by utrácal za niečo, čo sa mu už čoraz menej a menej vypláca. Naopak, namiesto stále drahších výrobných technológií by mal Intel prísť s čipmi, ktoré by dokázali konkurovať úsporným procesorom ARM svojou architektúrou, čo sa mu však dlhodobo veľmi nedarí.

Napríklad analytik Auguste Gus Richard tvrdí, že najlepší krok pre Intel by v súčasnosti bolo stať sa zmluvným výrobcom pre firmy ako Microsoft či Apple a profitovať z intelektuálneho vlastníctva, ako to robí napríklad Cisco, Google alebo Oracle. Hoci sa o tom príliš nehovorí, Intel veľmi aktívne a potichu skupuje najrôznejšie intelektuálne vlastníctvo najmä v oblasti telekomunikačných technológií. Zjavne tak tento gigant vidí svoju dlhodobú budúcnosť práve v bezdrôtových sieťach.

Svet IT, tak ako fungoval dlhé desaťročia, sa teda definitívne končí spolu s tým, ako eroduje skôr neporaziteľný svet Wintel (Windows + Intel). Preto nečudo, že spolu s ním sa pravdepodobne skončia aj pravidlá, ktoré definovali tento svet, ale ktorým v novom prostredí chýba zmysel.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá