Image
9.1.2014 0 Comments

Mobilný operátori už môžu začať budovať sieť 4G, štvrtým bude SWAN

4g-logo.png Štyria operátori už môžu začať budovať sieť štvrtej generácie, známu aj pod označením 4G alebo LTE. Tá je vhodná predovšetkým pre veľmi rýchly bezdrôtový prenos dát. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb im už totiž oficiálne vydal povolenia na používanie frekvencií pre 4G. Povolenia na používanie frekvencií sú už aj právoplatné, všetci operátori sa totiž vzdali možnosti podania rozkladu. Rýchly mobilný internet tak budú môcť do svojej ponuky zaradiť Slovak Telekom, Orange, O2 a štvrtý operátor Swan.

Štát v aukcii vydražil všetky ponúkané bloky. Od operátorov získal spolu 163,9 mil. eur, čo je približne o 11 % viac, ako bol súčet vyvolávacích cien. Operátor O2 za frekvencie zaplatil 40,3 mil. eur, Slovak Telekom až 60,85 mil. eur. "Príjemným prekvapením je vstup štvrtého operátora, čo by sa malo prejaviť v rýchlom nasadení nových technológií a v cenovo dostupných službách pre občanov," okomentoval výsledky aukcie poverený predseda regulačného úradu Ladislav Mikuš. "Už pred aukciou a počas aukcie účastníci aukcie začali budovať nové siete, preto očakávame, že rozvojové kritériá budú splnené pred stanovenými termínmi," skonštatoval. 

Víťazi, ktorí vzišli z aukcie frekvencií, sa totiž museli regulátorovi zaviazať, že pásmami 800 Mhz a 1 800 Mhz pokryjú aspoň štvrtinu obyvateľstva už do konca roka 2015. Pásmom 2 600 MHz, ktoré je vhodné predovšetkým pre husto zastavané oblasti, ale aj pre hraničné oblasti akou je napríklad Bratislava, budú musieť do konca roka 2015 pokryť minimálne desatinu obyvateľov Slovenska. Pokrytie sa má podľa kritérií regulačného úradu v nasledujúcich rokoch ďalej zvyšovať.

Regulátor určil aj minimálne rýchlosti. Tie majú predstavovať aspoň 2 Mbit/s pre downlink a 256 kbit/s pre uplink. Ďalšou podmienkou regulátora je národný roaming. To znamená, že víťazi aukcie budú musieť ostatným operátorom poskytnúť prístup k svojej sieti. Podmienka je však obmedzená len na pásma 900 a 1 800 MHz.

Orange v aukcii získal dva 10 MHz bloky v pásme 800 MHz, dva 4,8 MHz bloky v pásme 1 800 MHz a dva 30 MHz bloky v pásme 2 600 MHz. Slovak Telekom vydražil dva 10 MHz bloky v pásme 800 MHz, dva 40 MHz bloky v pásme 2 600 MHz FDD a 50 MHz v pásme 2 600 MHz TDD. O2 získalo dva 10 MHz bloky v pásme 800 MHz, a dva 0,6 MHz bloky v pásme 1 800 MHz. Štvrtý operátor Swan vydražil najmenej, v aukcii získal dva 15 MHz bloky v pásme 1 800 MHz.

Pásmo 2 600 MHz je vhodné predovšetkým pre rýchly prenos veľkého množstva dát, nehodí sa však na pokrytie veľkých území. Najlepšie sa preto dá využiť v mestách a iných husto obývaných oblastiach. Na druhej strane, 800 MHz pásmo je vhodné hlavne na budovanie pokrytia v odľahlých oblastiach.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Telefonovanie v EÚ bude od leta lacnejšie

05.12.2016 00:07

Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť ...

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Telekomunikácie 1

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá