Image
27.2.2013 0 Comments

Mobilné zariadenia tento rok prejdú na novú generáciu Wi-Fi s prenosovou rýchlosťou 1 Gbit/s

wireless-network.jpg Norma 802.11ac prinesie gigabitové prenosové rýchlosti do všetkých mobilných zariadení a nový čip bude aj v rámci sietí 3G a 4G kompatibilný s väčšinou telekomunikačných operátorov na svete.

Podľa vedenia spoločnosti Qualcomm sa inteligentné telefóny a tablety vybavené novým sieťovým štandardom Wi-Fi 802.11ac objavia na začiatku druhej polovice tohto roka. Najprv to budú zariadenia postavené na procesoroch série Qualcomm Snapdragon 800. (Nová séria 600, použitá napríklad v najnovšom telefóne HTC One, túto normu neponúka.) Nový štandard Wi-Fi integrovaný do procesorov Snapdragon významne zvýši prenosové dátové rýchlosti, a to pri zachovaní doby výdrže batérie, akú ponúkajú zariadenia so súčasnou technológiou 802.11 b/g/n.

Očakávaná teoretická priepustnosť normy 802.11ac je 3-4× väčšia ako pri súčasnej najrýchlejšej podobe normy 802.11n. Podpora novej technológie si nevyžiada inštaláciu nových ovládačov, bude pracovať vo všetkých zariadeniach, ktoré obsahujú procesory Snapdragon, vrátane platforiem Android, Windows Phone, BlackBerry a Windows RT. Spotreba prúdu bude závisieť od konfigurácie, technológia využíva na lepšiu výkonnosť viac dátových tokov, ale to sa dá optimalizovať podľa okamžitých potrieb výkonu a príkonu mobilného zariadenia.

Nová technológia 802.11ac sa objaví s novým komunikačným čipom Qualcomm RF360, ktorý bude integrovaný do všetkých budúcich procesorov Snapdragon 800. Predpokladá sa, že čip bude predvedený na konferencii Mobile World Congress. Okrem Wi-Fi rieši RF360 aj problémy súvisiace s kompatibilitou LTE.

Vďaka podpore všetkých 40 pásiem LTE umožní výrobu telefónov, ktoré budú spolupracovať s väčšinou sietí LTE v rôznych krajinách sveta. To isté platí pre pásma WCDMA a GSM, ktoré sú plne podporované, čo stále nie je pre veľa telefónov dneška štandardné.

Bude teda len na bezdrôtovom prevádzkovateľovi a výrobcovi zariadenia, do akej miery budú všetky pásma komunikačných noriem podporovať, kompatibilita čipovej súpravy už nebude sama osebe obmedzujúca.

Protokol 802.11ac budú ponúkať aj ostatní výrobcovia mobilných čipových súprav, Broadcom, hlavný konkurent Qualcommu, chce uviesť túto normu vo svojich čipových súpravách takisto v priebehu tohto roka. Hardvér, ako sú napríklad smerovače, bol už s 802.11ac oznámený.

tab.jpg

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá