Image
27.2.2013 0 Comments

Mobilné zariadenia tento rok prejdú na novú generáciu Wi-Fi s prenosovou rýchlosťou 1 Gbit/s

wireless-network.jpg Norma 802.11ac prinesie gigabitové prenosové rýchlosti do všetkých mobilných zariadení a nový čip bude aj v rámci sietí 3G a 4G kompatibilný s väčšinou telekomunikačných operátorov na svete.

Podľa vedenia spoločnosti Qualcomm sa inteligentné telefóny a tablety vybavené novým sieťovým štandardom Wi-Fi 802.11ac objavia na začiatku druhej polovice tohto roka. Najprv to budú zariadenia postavené na procesoroch série Qualcomm Snapdragon 800. (Nová séria 600, použitá napríklad v najnovšom telefóne HTC One, túto normu neponúka.) Nový štandard Wi-Fi integrovaný do procesorov Snapdragon významne zvýši prenosové dátové rýchlosti, a to pri zachovaní doby výdrže batérie, akú ponúkajú zariadenia so súčasnou technológiou 802.11 b/g/n.

Očakávaná teoretická priepustnosť normy 802.11ac je 3-4× väčšia ako pri súčasnej najrýchlejšej podobe normy 802.11n. Podpora novej technológie si nevyžiada inštaláciu nových ovládačov, bude pracovať vo všetkých zariadeniach, ktoré obsahujú procesory Snapdragon, vrátane platforiem Android, Windows Phone, BlackBerry a Windows RT. Spotreba prúdu bude závisieť od konfigurácie, technológia využíva na lepšiu výkonnosť viac dátových tokov, ale to sa dá optimalizovať podľa okamžitých potrieb výkonu a príkonu mobilného zariadenia.

Nová technológia 802.11ac sa objaví s novým komunikačným čipom Qualcomm RF360, ktorý bude integrovaný do všetkých budúcich procesorov Snapdragon 800. Predpokladá sa, že čip bude predvedený na konferencii Mobile World Congress. Okrem Wi-Fi rieši RF360 aj problémy súvisiace s kompatibilitou LTE.

Vďaka podpore všetkých 40 pásiem LTE umožní výrobu telefónov, ktoré budú spolupracovať s väčšinou sietí LTE v rôznych krajinách sveta. To isté platí pre pásma WCDMA a GSM, ktoré sú plne podporované, čo stále nie je pre veľa telefónov dneška štandardné.

Bude teda len na bezdrôtovom prevádzkovateľovi a výrobcovi zariadenia, do akej miery budú všetky pásma komunikačných noriem podporovať, kompatibilita čipovej súpravy už nebude sama osebe obmedzujúca.

Protokol 802.11ac budú ponúkať aj ostatní výrobcovia mobilných čipových súprav, Broadcom, hlavný konkurent Qualcommu, chce uviesť túto normu vo svojich čipových súpravách takisto v priebehu tohto roka. Hardvér, ako sú napríklad smerovače, bol už s 802.11ac oznámený.

tab.jpg

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá