Image
27.2.2013 0 Comments

Mobilné zariadenia tento rok prejdú na novú generáciu Wi-Fi s prenosovou rýchlosťou 1 Gbit/s

wireless-network.jpg Norma 802.11ac prinesie gigabitové prenosové rýchlosti do všetkých mobilných zariadení a nový čip bude aj v rámci sietí 3G a 4G kompatibilný s väčšinou telekomunikačných operátorov na svete.

Podľa vedenia spoločnosti Qualcomm sa inteligentné telefóny a tablety vybavené novým sieťovým štandardom Wi-Fi 802.11ac objavia na začiatku druhej polovice tohto roka. Najprv to budú zariadenia postavené na procesoroch série Qualcomm Snapdragon 800. (Nová séria 600, použitá napríklad v najnovšom telefóne HTC One, túto normu neponúka.) Nový štandard Wi-Fi integrovaný do procesorov Snapdragon významne zvýši prenosové dátové rýchlosti, a to pri zachovaní doby výdrže batérie, akú ponúkajú zariadenia so súčasnou technológiou 802.11 b/g/n.

Očakávaná teoretická priepustnosť normy 802.11ac je 3-4× väčšia ako pri súčasnej najrýchlejšej podobe normy 802.11n. Podpora novej technológie si nevyžiada inštaláciu nových ovládačov, bude pracovať vo všetkých zariadeniach, ktoré obsahujú procesory Snapdragon, vrátane platforiem Android, Windows Phone, BlackBerry a Windows RT. Spotreba prúdu bude závisieť od konfigurácie, technológia využíva na lepšiu výkonnosť viac dátových tokov, ale to sa dá optimalizovať podľa okamžitých potrieb výkonu a príkonu mobilného zariadenia.

Nová technológia 802.11ac sa objaví s novým komunikačným čipom Qualcomm RF360, ktorý bude integrovaný do všetkých budúcich procesorov Snapdragon 800. Predpokladá sa, že čip bude predvedený na konferencii Mobile World Congress. Okrem Wi-Fi rieši RF360 aj problémy súvisiace s kompatibilitou LTE.

Vďaka podpore všetkých 40 pásiem LTE umožní výrobu telefónov, ktoré budú spolupracovať s väčšinou sietí LTE v rôznych krajinách sveta. To isté platí pre pásma WCDMA a GSM, ktoré sú plne podporované, čo stále nie je pre veľa telefónov dneška štandardné.

Bude teda len na bezdrôtovom prevádzkovateľovi a výrobcovi zariadenia, do akej miery budú všetky pásma komunikačných noriem podporovať, kompatibilita čipovej súpravy už nebude sama osebe obmedzujúca.

Protokol 802.11ac budú ponúkať aj ostatní výrobcovia mobilných čipových súprav, Broadcom, hlavný konkurent Qualcommu, chce uviesť túto normu vo svojich čipových súpravách takisto v priebehu tohto roka. Hardvér, ako sú napríklad smerovače, bol už s 802.11ac oznámený.

tab.jpg

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá