Image
22.8.2014 0 Comments

Mobilné telefóny sa v budúcnosti budú dať nabíjať aj bežným hlukom z okolia

mobil_zvuk.jpg Nabíjanie mobilov zvukom, napríklad hlukom z okolia, by sa podľa výsledkov spolupráce medzi Nokiou a Queen Mary University v Londýne mohlo stať v budúcnosti skutočnosťou.

Už minuloročný výskum vedcov z tejto univerzity zistil, že rocková hudba zvyšuje výkon solárnych článkov. Na základe výsledkov tohto výskumu Nokia v spolupráci s tímom QMUL vytvorila prototyp nanogenerátora, ktorý by sa mohol použiť na nabíjanie mobilného telefónu prostredníctvom bežného hluku v pozadí, ako je ruch dopravy, hudba či ľudské hlasy.

Tím využil kľúčové vlastnosti oxidu zinočnatého, materiálu, ktorý pri zmršťovaní alebo rozťahovaní vytvorí napätie premenou energie z pohybu na elektrickú. Tá sa potom ukladá do tzv. nanotyčí, kryštálov vytvorených v látke, a môže sa použiť na nabíjanie mobilu.

Nanotyče reagujú na vibrácie tvorené každodennými zvukmi, napr. aj našimi hlasmi. Elektrické kontakty na oboch stranách tyče sa potom použijú na zhromažďovanie energie na nabíjanie telefónu.

Vedci našli inovatívne spôsoby, ako znížiť náklady na výrobu takýchto nanogenerátorov. Vyvinuli napríklad metódu, ako možno nasprejovať na plast vrstvu oxidu zinočnatého. Potom v reakcii s ďalšími chemikáliami zmes zohriali na 90 °C. Kryštály nanotyčí sa tak rozrástli a pokryli celú plochu.


Ďalšie zlacnenie výroby dosiahli vedci nahradeným pozlátených kontaktov lacnejšou hliníkovou fóliou. Finálne zariadenie malo rovnakú veľkosť ako Nokia Lumia 925 a produkovalo 5-voltové napätie, čo stačí na nabíjanie mobilu.

Dr. Joe Briscoe, jeden z výskumníkov, komentoval vynález takto: „Možnosť udržať mobilné zariadenie dlhšie v prevádzke alebo dokonca úplne skoncovať s nabíjaním batérií tým, že využijeme energiu, ktorá je všade okolo nás, je zaujímavý koncept. Táto spolupráca bola vynikajúca príležitosť na rozvoj alternatívnych zariadení pomocou lacných a flexibilných metód. Veríme, že sme túto technológiu posunuli bližšie k jej životaschopnosti."

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá