Image
22.8.2014 0 Comments

Mobilné telefóny sa v budúcnosti budú dať nabíjať aj bežným hlukom z okolia

mobil_zvuk.jpg Nabíjanie mobilov zvukom, napríklad hlukom z okolia, by sa podľa výsledkov spolupráce medzi Nokiou a Queen Mary University v Londýne mohlo stať v budúcnosti skutočnosťou.

Už minuloročný výskum vedcov z tejto univerzity zistil, že rocková hudba zvyšuje výkon solárnych článkov. Na základe výsledkov tohto výskumu Nokia v spolupráci s tímom QMUL vytvorila prototyp nanogenerátora, ktorý by sa mohol použiť na nabíjanie mobilného telefónu prostredníctvom bežného hluku v pozadí, ako je ruch dopravy, hudba či ľudské hlasy.

Tím využil kľúčové vlastnosti oxidu zinočnatého, materiálu, ktorý pri zmršťovaní alebo rozťahovaní vytvorí napätie premenou energie z pohybu na elektrickú. Tá sa potom ukladá do tzv. nanotyčí, kryštálov vytvorených v látke, a môže sa použiť na nabíjanie mobilu.

Nanotyče reagujú na vibrácie tvorené každodennými zvukmi, napr. aj našimi hlasmi. Elektrické kontakty na oboch stranách tyče sa potom použijú na zhromažďovanie energie na nabíjanie telefónu.

Vedci našli inovatívne spôsoby, ako znížiť náklady na výrobu takýchto nanogenerátorov. Vyvinuli napríklad metódu, ako možno nasprejovať na plast vrstvu oxidu zinočnatého. Potom v reakcii s ďalšími chemikáliami zmes zohriali na 90 °C. Kryštály nanotyčí sa tak rozrástli a pokryli celú plochu.


Ďalšie zlacnenie výroby dosiahli vedci nahradeným pozlátených kontaktov lacnejšou hliníkovou fóliou. Finálne zariadenie malo rovnakú veľkosť ako Nokia Lumia 925 a produkovalo 5-voltové napätie, čo stačí na nabíjanie mobilu.

Dr. Joe Briscoe, jeden z výskumníkov, komentoval vynález takto: „Možnosť udržať mobilné zariadenie dlhšie v prevádzke alebo dokonca úplne skoncovať s nabíjaním batérií tým, že využijeme energiu, ktorá je všade okolo nás, je zaujímavý koncept. Táto spolupráca bola vynikajúca príležitosť na rozvoj alternatívnych zariadení pomocou lacných a flexibilných metód. Veríme, že sme túto technológiu posunuli bližšie k jej životaschopnosti."

Zdroj: phys.org


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá