Image
22.8.2014 0 Comments

Mobilné telefóny sa v budúcnosti budú dať nabíjať aj bežným hlukom z okolia

mobil_zvuk.jpg Nabíjanie mobilov zvukom, napríklad hlukom z okolia, by sa podľa výsledkov spolupráce medzi Nokiou a Queen Mary University v Londýne mohlo stať v budúcnosti skutočnosťou.

Už minuloročný výskum vedcov z tejto univerzity zistil, že rocková hudba zvyšuje výkon solárnych článkov. Na základe výsledkov tohto výskumu Nokia v spolupráci s tímom QMUL vytvorila prototyp nanogenerátora, ktorý by sa mohol použiť na nabíjanie mobilného telefónu prostredníctvom bežného hluku v pozadí, ako je ruch dopravy, hudba či ľudské hlasy.

Tím využil kľúčové vlastnosti oxidu zinočnatého, materiálu, ktorý pri zmršťovaní alebo rozťahovaní vytvorí napätie premenou energie z pohybu na elektrickú. Tá sa potom ukladá do tzv. nanotyčí, kryštálov vytvorených v látke, a môže sa použiť na nabíjanie mobilu.

Nanotyče reagujú na vibrácie tvorené každodennými zvukmi, napr. aj našimi hlasmi. Elektrické kontakty na oboch stranách tyče sa potom použijú na zhromažďovanie energie na nabíjanie telefónu.

Vedci našli inovatívne spôsoby, ako znížiť náklady na výrobu takýchto nanogenerátorov. Vyvinuli napríklad metódu, ako možno nasprejovať na plast vrstvu oxidu zinočnatého. Potom v reakcii s ďalšími chemikáliami zmes zohriali na 90 °C. Kryštály nanotyčí sa tak rozrástli a pokryli celú plochu.


Ďalšie zlacnenie výroby dosiahli vedci nahradeným pozlátených kontaktov lacnejšou hliníkovou fóliou. Finálne zariadenie malo rovnakú veľkosť ako Nokia Lumia 925 a produkovalo 5-voltové napätie, čo stačí na nabíjanie mobilu.

Dr. Joe Briscoe, jeden z výskumníkov, komentoval vynález takto: „Možnosť udržať mobilné zariadenie dlhšie v prevádzke alebo dokonca úplne skoncovať s nabíjaním batérií tým, že využijeme energiu, ktorá je všade okolo nás, je zaujímavý koncept. Táto spolupráca bola vynikajúca príležitosť na rozvoj alternatívnych zariadení pomocou lacných a flexibilných metód. Veríme, že sme túto technológiu posunuli bližšie k jej životaschopnosti."

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá