Image
11.3.2015 0 Comments

Mobilná služba Bezpečné lieky 112 pomáha záchranárom

DoveraWeb.jpg Predstavte si situáciu, keď záchranár príde k pacientovi a jeho príbuzní často nie sú kvôli stresu schopní poskytnúť relevantné informácie, či už ohľadne predchádzajúcej „histórie" pacienta, jeho zdravotného stavu, diagnóz, návštevách u lekárov, hospitalizácií vrátane naplánovaných, aktuálne užívaných liekoch, liekových interakciách a prípadných alergiách.

3 - údaje poistenca, praktický lekár, dispenzáre.JPG

Elegantným riešením je nová služba Bezpečné lieky 112. Jej súčasťou je aj mobilná aplikácia, ktorú majú k dispozícii záchranári vo svojich tabletoch a smartfónoch. Službu vytvorila spoločnosť Mediworks software solutions Košice v spolupráci so záchrankou ZaMED. Pilotný projekt spustila zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci s poskytovateľmi záchrannej zdravotnej služby ZaMED a Falck. Informácie sú v mobilnej aplikácii prehľadne zobrazené na časovej osi. Zobrazujú sa aj údaje o predchádzajúcich zásahoch záchrannej služby, prehľad o predpísaných, no v lekárni nevyzdvihnutých liekoch.

4 - karta Lieky.JPG

Na tlačovej konferencii bola demonštrovaná situácia dezorientovanej pacientky takmer v bezvedomí a jej príbuzného, ktorý nepoznal diagnózu pacientky, záchranárom ukázal veľkú škatuľu s množstvom rôznych liekov s tým, že niektoré z nich pacientka užíva. Nevedel však presne ktoré, ani kedy boli tieto lieky pacientke predpísané.

5 - vyhľadávanie interakcií.JPG

Prvotným úkonom záchranára je identifikácia pacienta a jeho poisťovne podľa rodného čísla z kartičky poistenca. Následne sa pri demonštrácii podarilo na chvíľu pacientku prebrať do bdelého stavu a vyžiadať si od nej podpísaný súhlas, že záchranári môžu cez mobilnú aplikáciu nahliadnuť do jej zdravotných záznamov. Mobilná aplikácia poskytla údaje o diagnóze, o poslednej návšteve u lekára a dokonca aj o tom, že si pacientka predpísané lieky v lekárni nevyzdvihla. Tieto informácie poskytli záchranárom dôležitý návod ako postupovať pri stabilizácii stavu pacientky tak, aby bola schopná prevozu do nemocnice.

6 - karta Lekári.JPG

Na tlačovej konferencii predvádzali kritickú situáciu herci, no bol to scenár ktorý sa kedykoľvek môže prihodiť vám, alebo vašim blízkym. Nakoľko v službe sú citlivé údaje týkajúce sa zdravotného stavu, majú poistenci možnosť poskytnúť preventívny súhlas s tým, že záchranári môžu k týmto údajom v prípade potreby pristupovať. Zjednoduší to postup ak bude pacient v bezvedomí.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá