6.2.2014 0 Comments

Mobilná aplikácia Odkaz pre starostu konečne aj pre používateľov platformy Windows Phone

Spoločnosť Softec dnes spúšťa spoločne s Inštitútom SGI mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu pre používateľov platformy Windows Phone. Funkčne je veľmi podobná tým pre Android a iOS, tzn. že ponúka väčšie pohodlie pri práci v teréne v porovnaní s webovou aplikáciou, na rozdiel od oboch predchádzajúcich systémov ale Softec dostal oveľa väčšiu voľnosť pri spracovaní jej grafickej podoby. V minulom roku niekoľkokrát ocenenú aplikáciu si tak môžete od dnešného dňa stiahnuť na Windows Phone Store.

Aplikácia, odetá v typickom grafickom šate platformy Windows Phone, umožňuje priamo z telefónu nielen upozorniť na problémy, ktoré jej používateľ vidí vo svojom okolí (napr. výtlky na ceste, rozbité osvetlenie, odstavený vrak auta), ale zároveň vyjadriť svoju (ne)spokojnosť s ich riešením a naplno využiť potenciál mobilných zariadení - GPS, fotoaparát, prístup na internet, dotykové ovládanie.

Aleš Mičovský, výkonný riaditeľ spoločnosti Softec, to komentuje slovami: „Som rád, že naša aplikácia, ktorá sa minulý rok stala v súťaži AppsRulezz najlepšou nebrandovanou aplikáciou na Slovensku, sa rozšíri aj medzi používateľmi Windows Phone, ktorí takto získajú možnosť efektívne komunikovať so samosprávou a hlásiť problémy, ktoré ich v obci či meste trápia. Pri jej vývoji sme využili všetky možnosti, ktoré v tomto smere operačný systém poskytuje. S výsledkom môžeme byť spokojní - graficky pôsobí aplikácia čisto a esteticky, pričom používatelia nebudú mať s jej ovládaním žiaden problém."

Ako to funguje? Stačí vyplniť krátky formulár - nafotiť problém, popísať ho, vybrať kategóriu, pridať meno, kontakt a podnet odoslať. Administrátor služby následne príspevok vyhodnotí a prepošle samospráve. Aplikácia zároveň umožňuje zobraziť na mape podnety v okolí - občan tak má okamžite prehľad o tom, v akom stave sa nachádza ich riešenie.

Ctibor Košťál, riaditeľ Inštitútu SGI, k tomu dopĺňa: „Aplikácia pre Windows Phone, rovnako ako ich dve predchodkyne nielen výrazne rozširuje možnosti občanov otvorene komunikovať so samosprávou, ale tiež pochopiť, čo má samospráva na starosti. Vytvára na ňu pozitívny tlak. Myslím, že môže osloviť najmä mladšiu generáciu, ktorá na úrady z princípu chodí nerada."

Koncom januára 2014 sa do projektu Odkaz pre starostu zapojilo už sedem krajských a desať okresných samospráv a ich počet stále rastie. Z krajských miest chýbajú už len Košice. Od spustenia webovej aplikácie v januári 2010 sa už podarilo vyriešiť 2 576 podnetov. Najviac z nich sa týkalo problémov na cestách a dopravnom značení, chodníkov a životného prostredia. Od marca 2013, kedy už fungovali mobilné aplikácie pre Android a iOS, bolo 34% podnetov (1 228) pridaných z mobilu a 66% z webu (2 390). Obe aplikácie prispeli k zvýšeniu počtu podnetov, a tak aj k celkovému zlepšeniu verejných priestranstiev. Samosprávy sa vďaka tomu venovali menším problémom, ako napríklad úprave zelene, osádzaniu smetných košov, ale aj problémom, ktoré si vyžadujú systémové riešenia, napríklad likvidácii čiernych skládok.

Okrem toho Softec pripravuje pre používateľov aplikácie ďalšie vylepšenia, ako napríklad možnosť hlasovať za jednotlivé podnety a tak zostaviť rebríček najpálčivejších problémov v regiónoch, alebo celom Slovensku.

Markus Breyer, generálny riaditeľ Microsoft Slovakia: "Som nesmierne rád, že táto úspešná aplikácia je konečne k dispozícii aj pre používateľov systému Windows Phone. Zároveň verím, že podporí zmysluplné výmeny podnetov medzi obyvateľmi a zástupcami samosprávy. S príchodom približne 500 aplikácií denne a dosiahnutím významného míľnika 200 tisíc aplikácií v Obchode koncom minulého roka, poskytujeme rozrastajúcej sa komunite Windows Phone používateľov skvelú platformu pre interakcie súkromných, ale aj pracovných potrieb."

System Windows Phone si v priebehu minulého roka upevnil pozíciu tretieho najpopulárnejšieho systému na svete. Jednou z najúspešnejších oblastí sa stala Európa, kde sa vo viacerých krajinách dokonca stal druhým najpredávanejším systémom pre mobilné zariadenia. Príkladom takýchto krajín sú napríklad Taliansko, Česká republika, Poľsko a ďalšie. Treťostranné štatistiky Kantar world panel ako aj IDC len potvrdzujú tieto trendy a pozíciu tohto operačného systému.

Mobilná aplikácia Odkaz pre starostu pre Windows Phone je voľne dostupná TU, pre iPhone tu a pre zariadenia s Androidom tu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá