Image
13.2.2015 0 Comments

Mobilná apka a tester k smartfónu rozpozná HIV 540× lacnejšie ako laboratórne prístroje

hiv_kit2.jpg Nová smartfónová aplikácia, ktorá v priebehu 15 minút otestuje vzorku krvi na prítomnosť protilátok HIV a dvoch druhov syfilisu, by mohla podľa vedcov zachrániť milióny ľudských životov.

Softvér na analýzu vzoriek krvi odobratých z prsta vyvinuli odborníci na biomedicínu na Kolumbijskej univerzite. Testovaciu súpravu možno pripojiť k akémukoľvek smartfónu či počítaču. Zariadenie je 540-krát lacnejšie ako súčasné laboratórne prístroje používané na takúto diagnostiku a už bolo otestované počas pilotnej štúdie na pacientoch v Rwande.

Zdravotníci otestovali krv 96 pacientok, ktoré boli prijaté na kliniku v Kigali, hlavnom meste Rwandy, zameranú na prevenciu prenosu vírusu HIV z matky na dieťa. Zariadenie správne diagnostikovalo nakazené s presnosťou 92 percent. Negatívne kontrolné vzorky identifikovalo s presnosťou nad 79 percent.

hiv_kit.jpg

Pri vývoji zariadenia sa prihliadalo na to, aby bolo dostatočne malé a ľahké, aby sa zmestilo do jednej ruky. Energiu čerpá z telefónu, a tak ho možno používať aj v odľahlých miestach.

Samuel Sia, profesor biomedicínskeho inžinierstva na Kolumbijskej univerzite, povedal, že testy možno v laboratórnej kvalite spustiť na smartfónovej aplikácii. Diagnostika je tak dostupná pre všetkých, ktorí disponujú smartfónom.

Syfilis a HIV sú dve závažné infekcie, ktoré sa môžu preniesť z matky na dieťa v maternici. „Vieme, že včasná diagnóza a liečba môže u tehotných žien výrazne znížiť nepriaznivé dôsledky pre ne aj pre ich deti," povedal profesor Sia.

Nová súprava bude stáť približne 34 dolárov, zatiaľ čo náklady na štandardné laboratórne zariadenie na vykonanie enzymatického imunitného testu (ELISA) dosahujú asi 18 450 dolárov.

Správa o skúškach nového zariadenia bola publikovaná v časopise Science Translational Medicine.

Zdroj: foxnews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá