Image
13.2.2015 0 Comments

Mobilná apka a tester k smartfónu rozpozná HIV 540× lacnejšie ako laboratórne prístroje

hiv_kit2.jpg Nová smartfónová aplikácia, ktorá v priebehu 15 minút otestuje vzorku krvi na prítomnosť protilátok HIV a dvoch druhov syfilisu, by mohla podľa vedcov zachrániť milióny ľudských životov.

Softvér na analýzu vzoriek krvi odobratých z prsta vyvinuli odborníci na biomedicínu na Kolumbijskej univerzite. Testovaciu súpravu možno pripojiť k akémukoľvek smartfónu či počítaču. Zariadenie je 540-krát lacnejšie ako súčasné laboratórne prístroje používané na takúto diagnostiku a už bolo otestované počas pilotnej štúdie na pacientoch v Rwande.

Zdravotníci otestovali krv 96 pacientok, ktoré boli prijaté na kliniku v Kigali, hlavnom meste Rwandy, zameranú na prevenciu prenosu vírusu HIV z matky na dieťa. Zariadenie správne diagnostikovalo nakazené s presnosťou 92 percent. Negatívne kontrolné vzorky identifikovalo s presnosťou nad 79 percent.

hiv_kit.jpg

Pri vývoji zariadenia sa prihliadalo na to, aby bolo dostatočne malé a ľahké, aby sa zmestilo do jednej ruky. Energiu čerpá z telefónu, a tak ho možno používať aj v odľahlých miestach.

Samuel Sia, profesor biomedicínskeho inžinierstva na Kolumbijskej univerzite, povedal, že testy možno v laboratórnej kvalite spustiť na smartfónovej aplikácii. Diagnostika je tak dostupná pre všetkých, ktorí disponujú smartfónom.

Syfilis a HIV sú dve závažné infekcie, ktoré sa môžu preniesť z matky na dieťa v maternici. „Vieme, že včasná diagnóza a liečba môže u tehotných žien výrazne znížiť nepriaznivé dôsledky pre ne aj pre ich deti," povedal profesor Sia.

Nová súprava bude stáť približne 34 dolárov, zatiaľ čo náklady na štandardné laboratórne zariadenie na vykonanie enzymatického imunitného testu (ELISA) dosahujú asi 18 450 dolárov.

Správa o skúškach nového zariadenia bola publikovaná v časopise Science Translational Medicine.

Zdroj: foxnews.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá