Image
13.2.2015 0 Comments

Mobilná apka a tester k smartfónu rozpozná HIV 540× lacnejšie ako laboratórne prístroje

hiv_kit2.jpg Nová smartfónová aplikácia, ktorá v priebehu 15 minút otestuje vzorku krvi na prítomnosť protilátok HIV a dvoch druhov syfilisu, by mohla podľa vedcov zachrániť milióny ľudských životov.

Softvér na analýzu vzoriek krvi odobratých z prsta vyvinuli odborníci na biomedicínu na Kolumbijskej univerzite. Testovaciu súpravu možno pripojiť k akémukoľvek smartfónu či počítaču. Zariadenie je 540-krát lacnejšie ako súčasné laboratórne prístroje používané na takúto diagnostiku a už bolo otestované počas pilotnej štúdie na pacientoch v Rwande.

Zdravotníci otestovali krv 96 pacientok, ktoré boli prijaté na kliniku v Kigali, hlavnom meste Rwandy, zameranú na prevenciu prenosu vírusu HIV z matky na dieťa. Zariadenie správne diagnostikovalo nakazené s presnosťou 92 percent. Negatívne kontrolné vzorky identifikovalo s presnosťou nad 79 percent.

hiv_kit.jpg

Pri vývoji zariadenia sa prihliadalo na to, aby bolo dostatočne malé a ľahké, aby sa zmestilo do jednej ruky. Energiu čerpá z telefónu, a tak ho možno používať aj v odľahlých miestach.

Samuel Sia, profesor biomedicínskeho inžinierstva na Kolumbijskej univerzite, povedal, že testy možno v laboratórnej kvalite spustiť na smartfónovej aplikácii. Diagnostika je tak dostupná pre všetkých, ktorí disponujú smartfónom.

Syfilis a HIV sú dve závažné infekcie, ktoré sa môžu preniesť z matky na dieťa v maternici. „Vieme, že včasná diagnóza a liečba môže u tehotných žien výrazne znížiť nepriaznivé dôsledky pre ne aj pre ich deti," povedal profesor Sia.

Nová súprava bude stáť približne 34 dolárov, zatiaľ čo náklady na štandardné laboratórne zariadenie na vykonanie enzymatického imunitného testu (ELISA) dosahujú asi 18 450 dolárov.

Správa o skúškach nového zariadenia bola publikovaná v časopise Science Translational Medicine.

Zdroj: foxnews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá