Image
15.5.2014 0 Comments

Mníchov migroval 15 000 počítačov na Linux, ušetril vraj 10 miliónov eur

linux.png Mestská rada v Mníchove migrovala 15 000 svojich pracovníkov z Windows na Linux. Na projekte LiMux (Linux in Munich) sa pracovalo už niekoľko rokov. Už v roku 2001 predstavitelia mesta zvažovali, koľko by stála modernizácia systému Windows a koľko prechod na linuxovú a open source alternatívu. Z čisto monetárnej stránky vyhral softvér Microsoftu, ale zo strategickej stránky sa zdala open source alternatíva lepšia.

Ostať pri Microsofte bolo lacnejšie - nákup licencií na Windows a Office bol menej nákladný ako prechod na Linux. No kalkulácie v horizonte piatich rokov, ktoré zahŕňali náklady na migráciu (personál, technickú podporu, rekvalifikáciu používateľov), boli nižšie než prevádzkové náklady súčasného riešenia (nákup nového hardvéru, licenčné poplatky atď.).

LiMux bol teda strategicky lepšia voľba. Pri rozhodovaní zavážila aj otázka zabezpečenia. A zaznel aj argument, že prechod na Linux by podporoval miestny IT trh, mesto by totiž platilo za prácu lokálnym firmám.

V máji 2003, keď mala mestská rada hlasovať o prechode na Linux, priletel do Mníchova CEO Microsoftu Steve Ballmer, aby sa porozprával so starostom Christianom Udem. Rozhovor však nemal želaný efekt, hlasovanie dopadlo v prospech Linuxu.

V roku 2004 sa uskutočnili prvé kroky smerujúce k migrácii, vo výberovom konaní sa rozhodlo o Linuxe na báze Debianu. Neskôr sa ukázalo, že Debian nebol pre LiMux ideálna voľba, najmä pre slabšiu podporu nového hardvéru a nepravidelné vydávanie nových verzií. Projekt sa teda preorientoval na Kubuntu. Grafické prostredie KDE sa vybralo pre podobnosť so starším systémom Windows.

Dnes mesto hlási, že sa mu prechod na Linux vyplatil, ušetrilo vraj 10 miliónov eur. Niektoré firmy však s výpočtom neboli spokojné. Spoločnosť HP vypracovala štúdiu, z ktorej vyplynulo, že prechodom na Linux prišiel Mníchov o 60 miliónov eur. Keby mesto zostalo pri produktoch Microsoftu a migrovalo na Windows XP a Office 2003, stálo by ho to len 17 miliónov eur. Firma HP však nenechala nikoho nahliadnuť do svojej dokumentácie, a tak nie je jasné, ako k tejto sume dospela.

Zdroj: linuxvoice.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá