Image
15.5.2014 0 Comments

Mníchov migroval 15 000 počítačov na Linux, ušetril vraj 10 miliónov eur

linux.png Mestská rada v Mníchove migrovala 15 000 svojich pracovníkov z Windows na Linux. Na projekte LiMux (Linux in Munich) sa pracovalo už niekoľko rokov. Už v roku 2001 predstavitelia mesta zvažovali, koľko by stála modernizácia systému Windows a koľko prechod na linuxovú a open source alternatívu. Z čisto monetárnej stránky vyhral softvér Microsoftu, ale zo strategickej stránky sa zdala open source alternatíva lepšia.

Ostať pri Microsofte bolo lacnejšie - nákup licencií na Windows a Office bol menej nákladný ako prechod na Linux. No kalkulácie v horizonte piatich rokov, ktoré zahŕňali náklady na migráciu (personál, technickú podporu, rekvalifikáciu používateľov), boli nižšie než prevádzkové náklady súčasného riešenia (nákup nového hardvéru, licenčné poplatky atď.).

LiMux bol teda strategicky lepšia voľba. Pri rozhodovaní zavážila aj otázka zabezpečenia. A zaznel aj argument, že prechod na Linux by podporoval miestny IT trh, mesto by totiž platilo za prácu lokálnym firmám.

V máji 2003, keď mala mestská rada hlasovať o prechode na Linux, priletel do Mníchova CEO Microsoftu Steve Ballmer, aby sa porozprával so starostom Christianom Udem. Rozhovor však nemal želaný efekt, hlasovanie dopadlo v prospech Linuxu.

V roku 2004 sa uskutočnili prvé kroky smerujúce k migrácii, vo výberovom konaní sa rozhodlo o Linuxe na báze Debianu. Neskôr sa ukázalo, že Debian nebol pre LiMux ideálna voľba, najmä pre slabšiu podporu nového hardvéru a nepravidelné vydávanie nových verzií. Projekt sa teda preorientoval na Kubuntu. Grafické prostredie KDE sa vybralo pre podobnosť so starším systémom Windows.

Dnes mesto hlási, že sa mu prechod na Linux vyplatil, ušetrilo vraj 10 miliónov eur. Niektoré firmy však s výpočtom neboli spokojné. Spoločnosť HP vypracovala štúdiu, z ktorej vyplynulo, že prechodom na Linux prišiel Mníchov o 60 miliónov eur. Keby mesto zostalo pri produktoch Microsoftu a migrovalo na Windows XP a Office 2003, stálo by ho to len 17 miliónov eur. Firma HP však nenechala nikoho nahliadnuť do svojej dokumentácie, a tak nie je jasné, ako k tejto sume dospela.

Zdroj: linuxvoice.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá