Image
28.8.2015 0 Comments

Mladý Slovák vytvoril pre Microsoft mobilný 3D skener, vraj najlepší

Nová univerzálna mobilná aplikácia od Microsoftu, známa pod názvom MobileFusion, dokáže v reálnom čase vytvoriť 3D model snímaného objektu len za pomoci fotoaparátu v smartfóne. Čo je však ešte lepšie, je skutočnosť, že za jej vznikom stojí mladý šikovný Slovák.

Peter Ondrúška vyštudoval odbor počítačové vedy na Karlovej univerzite a v doktorandskom štúdiu pokračoval na univerzite v Oxforde. Za sebou má niekoľko úspešných stáží v spoločnostiach ako Facebook, Google či Microsoft. A práve vo výskumných laboratóriách Microsoft Research sa mu spoločne s tímom podarilo vytvoriť nový softvér, fungujúci na princípe 3D skenera.

peter_ondruska.jpg

Na rozdiel od konkurencie je mobilný 3D skener MobileFusion oveľa presnejší a jednoduchší na obsluhu. Stačí telefónom namieriť na objekt a zosnímať ho kamerou, kráčajúc okolo neho. Aplikácia bola testovaná na iPhone 5, 5s a 6. Softvér beží priamo v mobile bez asistencie cloudu, takže netreba byť on-line.

Mobilné zariadenie má predpoklady na to, aby sa využilo pri vytváraní trojrozmerných fotografií či presných kópií objektov, ktoré by sa následne mohli vytlačiť na 3D tlačiarni. Prípadne by sa aplikácia mohla stať súčasťou rozšírenej reality.


Mobilný 3D skener MobileFusion by mohol byť už čoskoro dostupný aj pre verejnosť. Objaviť by sa mal na zariadeniach s Androidom, iOS či Windows Phone.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá