Image
28.8.2015 0 Comments

Mladý Slovák vytvoril pre Microsoft mobilný 3D skener, vraj najlepší

Nová univerzálna mobilná aplikácia od Microsoftu, známa pod názvom MobileFusion, dokáže v reálnom čase vytvoriť 3D model snímaného objektu len za pomoci fotoaparátu v smartfóne. Čo je však ešte lepšie, je skutočnosť, že za jej vznikom stojí mladý šikovný Slovák.

Peter Ondrúška vyštudoval odbor počítačové vedy na Karlovej univerzite a v doktorandskom štúdiu pokračoval na univerzite v Oxforde. Za sebou má niekoľko úspešných stáží v spoločnostiach ako Facebook, Google či Microsoft. A práve vo výskumných laboratóriách Microsoft Research sa mu spoločne s tímom podarilo vytvoriť nový softvér, fungujúci na princípe 3D skenera.

peter_ondruska.jpg

Na rozdiel od konkurencie je mobilný 3D skener MobileFusion oveľa presnejší a jednoduchší na obsluhu. Stačí telefónom namieriť na objekt a zosnímať ho kamerou, kráčajúc okolo neho. Aplikácia bola testovaná na iPhone 5, 5s a 6. Softvér beží priamo v mobile bez asistencie cloudu, takže netreba byť on-line.

Mobilné zariadenie má predpoklady na to, aby sa využilo pri vytváraní trojrozmerných fotografií či presných kópií objektov, ktoré by sa následne mohli vytlačiť na 3D tlačiarni. Prípadne by sa aplikácia mohla stať súčasťou rozšírenej reality.


Mobilný 3D skener MobileFusion by mohol byť už čoskoro dostupný aj pre verejnosť. Objaviť by sa mal na zariadeniach s Androidom, iOS či Windows Phone.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá