Image
15.11.2016 3 Comments

Ministerstvá vzájomne nedostatočne zdieľajú dáta, vraví Pellegrini

Slovenské ministerstvá by mali medzi sebou viac zdieľať informácie. Ako povedal na konferencii ITAPA 2016 podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, rezorty majú pomýlené myslenie, že dáta, ktoré získajú sú ich a inému úradu ich nedajú. "Alebo im ich dajú len vtedy, ak to prikáže nejaký predpis alebo zákon. Neviem, kde vznikol tento pocit, že dáta patria rezortu, pretože si myslím, že dáta patria štátu," upozornil Pellegrini.

Podpredseda vlády avizoval preto zmenu zákona. "Bude lepšie, ak v krajine uzákoníme, že všetky dáta, ktoré jeden orgán má, musí ostatným dať zadarmo a okamžite, na požiadanie," povedal Pellegrini s tým, že takto by sa mohol odstrániť takzvaný "rezortizmus". Podľa neho nepôjde o nátlak, ale o drobnú úpravu, ktorá umožní voľnú výmenu dát medzi rezortmi. "Ale samozrejme za dodržania prísnych podmienok zachovania bezpečnosti dát," ubezpečil. Pellegrini odhaduje, že zákon by sa mohol dostať budúci rok na prvú jarnú schôdzu parlamentu.

Pellegrini tiež avizuje prípravu zákona o kybernetickej bezpečnosti Slovenskej republiky. Podpredseda vlády uviedol, že treba vážne hovoriť o obrane krajiny a infraštruktúry v kybernetickom priestore. "Sme svedkami kybernetických útokov na letiská, elektrické rozvodné siete, na atómovú elektráreň, na rôzne iné významné veci, ktoré môžu významne ovplyvniť a ohroziť bezpečnosť krajiny," vysvetlil. V zákone bude definovaná úloha štátu a jednotlivých rezortov v prípade napadnutia krajiny kybernetickým útokom.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

3 Comments

 1. Výmena dát na slovensku reakcia na: Ministerstvá vzájomne nedostatočne zdieľajú dáta, vraví Pellegrini
  15.11.2016 12:11
  Pan Pellegrini možno na slovensku pôsobí ako vizionár, ale v ČR už takýto zákon niekoľko rokov majú a o ostatnom svete ani nehovorím... Celý e-gov je oproti svetu 10rokov pozadu, a teraz príde pán zo strany, ktorá tam sedí už 10 rokov a vyrobí fíha efekt. Gratulujem.
  Reagovať
 2. Tupci na uradoch reakcia na: Ministerstvá vzájomne nedostatočne zdieľajú dáta, vraví Pellegrini
  15.11.2016 07:11
  Všetko je to o tom, že na slovenských úradoch sú zamestnaný tupí, leniví hlupáci, ktorí sú neschopní čokoľvek nové sa naučiť. Už tam dávno nemajú, čo hľadať, ale na družstvách vyvážať hnoj. A vyriešili by sa dve veci: na úrady by prišli noví ľudia a v poľnohospodárstve by pribudli chýbajúci ľudia.
  Reagovať
  • RE: Tupci na uradoch reakcia na: Tupci na uradoch
   16.11.2016 07:11
   su tak, pretoze si ich tam dosadili/trpia clenovia vlady.. ryba smrdi od hlavy..
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá