Image
15.11.2016 3 Comments

Ministerstvá vzájomne nedostatočne zdieľajú dáta, vraví Pellegrini

Slovenské ministerstvá by mali medzi sebou viac zdieľať informácie. Ako povedal na konferencii ITAPA 2016 podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, rezorty majú pomýlené myslenie, že dáta, ktoré získajú sú ich a inému úradu ich nedajú. "Alebo im ich dajú len vtedy, ak to prikáže nejaký predpis alebo zákon. Neviem, kde vznikol tento pocit, že dáta patria rezortu, pretože si myslím, že dáta patria štátu," upozornil Pellegrini.

Podpredseda vlády avizoval preto zmenu zákona. "Bude lepšie, ak v krajine uzákoníme, že všetky dáta, ktoré jeden orgán má, musí ostatným dať zadarmo a okamžite, na požiadanie," povedal Pellegrini s tým, že takto by sa mohol odstrániť takzvaný "rezortizmus". Podľa neho nepôjde o nátlak, ale o drobnú úpravu, ktorá umožní voľnú výmenu dát medzi rezortmi. "Ale samozrejme za dodržania prísnych podmienok zachovania bezpečnosti dát," ubezpečil. Pellegrini odhaduje, že zákon by sa mohol dostať budúci rok na prvú jarnú schôdzu parlamentu.

Pellegrini tiež avizuje prípravu zákona o kybernetickej bezpečnosti Slovenskej republiky. Podpredseda vlády uviedol, že treba vážne hovoriť o obrane krajiny a infraštruktúry v kybernetickom priestore. "Sme svedkami kybernetických útokov na letiská, elektrické rozvodné siete, na atómovú elektráreň, na rôzne iné významné veci, ktoré môžu významne ovplyvniť a ohroziť bezpečnosť krajiny," vysvetlil. V zákone bude definovaná úloha štátu a jednotlivých rezortov v prípade napadnutia krajiny kybernetickým útokom.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

3 Comments

 1. Výmena dát na slovensku reakcia na: Ministerstvá vzájomne nedostatočne zdieľajú dáta, vraví Pellegrini
  15.11.2016 12:11
  Pan Pellegrini možno na slovensku pôsobí ako vizionár, ale v ČR už takýto zákon niekoľko rokov majú a o ostatnom svete ani nehovorím... Celý e-gov je oproti svetu 10rokov pozadu, a teraz príde pán zo strany, ktorá tam sedí už 10 rokov a vyrobí fíha efekt. Gratulujem.
  Reagovať
 2. Tupci na uradoch reakcia na: Ministerstvá vzájomne nedostatočne zdieľajú dáta, vraví Pellegrini
  15.11.2016 07:11
  Všetko je to o tom, že na slovenských úradoch sú zamestnaný tupí, leniví hlupáci, ktorí sú neschopní čokoľvek nové sa naučiť. Už tam dávno nemajú, čo hľadať, ale na družstvách vyvážať hnoj. A vyriešili by sa dve veci: na úrady by prišli noví ľudia a v poľnohospodárstve by pribudli chýbajúci ľudia.
  Reagovať
  • RE: Tupci na uradoch reakcia na: Tupci na uradoch
   16.11.2016 07:11
   su tak, pretoze si ich tam dosadili/trpia clenovia vlady.. ryba smrdi od hlavy..
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá