24.10.2012 0 Comments

Mimozemšťania od vedľa

Astronómovia hľadajúci svety podobné Zemi budú musieť hľadať ďalej ako u Alfa Centauri, čo je náš najbližší sused. Planéta s veľkosťou podobnou Zemi bola objavená na obežnej dráhe okolo jednej hviezdy tohto systému. Aj keď táto planéta má hmotnosť podobnú Zemi, jej obežná dráha je k jej hviezde 25-krát bližšie ako je vzdialenosť medzi Zemou a naším Slnkom. Vďaka tomu táto planéta pravdepodobne nemá na svojom povrchu podmienky vhodné pre život.

Astronómka Debra Fisher z Yale University povedala, že kamenná planéta obiehajúca okolo nám najbližšej hviezdy je úžasnou správou. Ak by mala byť niekde vyslaná vesmírna loď alebo sonda, tak je Alfa Centauri hlavným kandidátom. Navyše ak máme dôkazy, že sa v tejto sústave nachádzajú kamenné planéty, bolo by podľa Fisher bláznovstvo túto sústavu v dobývaní vesmíru preskočiť. 

Táto kamenná planéta obieha okolo Alfa Centauri B, hviezdy len málo menšej a chladnejšej ako naše Slnko. Avšak táto planéta nie je dvojča Zeme, pretože rok na nej trvá len 3,236 dňa. Táto jej blízkosť k hviezde znamená, že jej povrchová teplota dosahuje asi 1 200 °C. Avšak nález kamennej planéty tak blízko k Alfa Centauri B naznačuje, že by v tejto slnečnej sústave mohli byť aj ďalšie planéty. Možno by boli kamenné a možno by od svojej hviezdy mohli byť vzdialené tak, aby sa nachádzali v jej obývateľnej zóne. Podľa Grega Laughlina z Kalifornskej Univerzity je šanca, že sa v tejto sústave nachádza potenciálne životodarná planéta, veľmi vysoká. Údaje získané z družice Kepler patriacej NASA, ktorá pátra po planétach v populácii hviezd, z ktorých je väčšina od nás vzdialená viac ako 600 svetelných rokov, ukazujú, že planetárne sústavy s viacerými planétami sú bežné a vyskytujú sa najmä tam, kde bola objavená malá kamenná planéta blízko hviezdy. 

Takisto je vysoká šanca, že aj Alfa Centauri A, ktorá je väčším partnerom Alfa Centauri B, má okolo seba planéty. Avšak pretože je Alfa Centauri A väčšia a jasnejšia, je ťažké nájsť malé kamenné planéty v jej blízkosti. Predchádzajúce merania indikujú, že okolo žiadnej z troch hviezd Alfa Centauri neobiehajú planéty hmotnejšie ako Neptún. Tieto pozorovania však nevylučujú prítomnosť menších planét, ktoré sa pozorujú ťažšie. 

Tím astronómov z Ženevskej Univerzity objavil túto planétu pomocou HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) a vôbec ich neprekvapila. Podľa Stephane Udry z Ženevskej Univerzity vieme, že sa takéto planéty nachádzajú vskutku všade. Otázkou je len ich vzdialenosť od hviezd. Odpoveď na túto otázku im pomôže zistiť, ako sa tieto planéty formujú.
Napriek tomu, že táto planéta nie je skutočnou kópiou Zeme, urobila z Alfa Centauri potenciálne zmysluplnú zastávku vesmírnej sondy skúmajúcu extrasolárne planéty.

Avšak aj vesmírna loď veľkosti mobilného telefónu, zrýchlená na 10 % rýchlosti svetla, by potrebovala na svoju cestu 40 rokov. Takisto by musela zvládať extrémne teplotné výkyvy, musela by zostať funkčná desaťročia a komunikovať so Zemou vzdialenou niekoľko svetelných rokov. Aj cesta na stabilnú obežnú dráhu kamennej planéty, ktorá je tak blízko ku svojej hviezde, by bola pre túto vesmírnu loď problematická.

Zdroj: eQuark


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Biznis

PR: PAM – správa privilegovaných účtov

19.10.2016 00:07

Prečo neukladať heslá v Exceli? Skratka PAM v nadpise znamená Privileged Account Management, čiže správa privilegovaný účtov. Takto sa zvyknú označovať nástroje na zabezpečenie a správu prístupových ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá