Image
26.10.2012 0 Comments

Milióny stiahnutých androidových aplikácií chybne implementujú SSL

androidphones.jpg Množstvo aplikácií pre mobilný operačný systém Android prináša vážne bezpečnostné riziká aj napriek tomu, že aplikácia nie je malvér. Dokázali to vedci z Leibnizovej univerzity v Hannoveri a Philippsovej univerzity v Marburgu, ktorí svoje zistenia prezentovali pred pár dňami na konferencii Computer and Communications Security.

Počas testov dôkladne preskúmali 41 androidových aplikácií z Google Play, ktoré boli stiahnuté dovedna v rozmedzí 39,5 - 185 miliónov krát. Výskumníci každú aplikáciu testovali na lokálnej sieti proti rôznym druhom útokov proti technológiám SSL/TLS, ktoré by mali zaistiť bezpečný prenos citlivých údajov medzi klientom a serverom.

„Podarilo sa nám získať bankové informácie, prihlasovacie údaje do účtu PayPal, American Express a iné," uvádza sa v správe. Rôznorodosť zraniteľných aplikácií dokazuje to, že sa im podarilo získať aj prihlasovacie údaje a iné prenášané informácie z účtov Facebooku, e-mailových či cloudových služieb, ako aj prístup k IP kamerám.

Ku konečnému počtu zraniteľných aplikácií (41) sa dospelo stiahnutím 13 500 programov zo serverov Google Play a otestovaním spôsobu ich implementácie technológie SSL. Vedcov zaujímalo, ako si budú počínať pri útokoch typu MITM (man-in-the-middle). Po statickej analýze zistili, že až 8 % (1074) aplikácií malo technológiu SSL implementovanú tak, že akceptovala buď všetky certifikáty, alebo akéhokoľvek hostiteľa (hostname) pre certifikát, čo z nich činí potenciálny cieľ na útok typu MITM. Nakoniec z nich vybrali sto, aby ich otestovali na reálnej sieti s SSL proxy.

Výsledky sú zaujímavé, keďže niektoré aplikácie akceptovali certifikáty SSL podpísané samotnými výskumníkmi, iné zas povolili akejkoľvek doméne prístup či akceptovali certifikáty po dátume platnosti. Výskumníkom sa podarili aj útoky typu SSLstrip, pri ktorých dôjde k nahradeniu protokolu SSL vlastnou nešifrovanou verziou. Konkrétne názvy zraniteľných aplikácií výskumníci nemenovali, ale opísali napríklad antivírus, ktorý umožnil stiahnutie falošnej antivírusovej aktualizácie signatúr.

Autori štúdie odporúčajú vývojárom aplikácií na zvýšenie bezpečnosti tzv. certificate pinning. Brániť sa proti podobným útokom môže používateľ najmä tým, že bude využívať len overené a šifrované siete Wi-Fi.

Zdroj: dcsec.uni-hannover.de
techradar.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá