Image
18.3.2016 0 Comments

Mikroskopické superkondenzátory ukladajú energiu priamo vnútri čipu

Hoci batérie sa stále zlepšujú, majú ešte veľmi ďaleko k dokonalosti. Ich najväčšie problémy sú krátka výdrž a málo dodávanej energie. Teraz však vedci z Drexelovej univerzity prichádzajú s riešením. Podarilo sa im totiž vložiť priamo do mikročipu miniatúrne superkondenzátory. To umožní vyrábať elektronické zariadenia s menšími rozmermi a dlhšou výdržou.

Vedci z tejto univerzity už viac ako 5 rokov pracujú na vývoji malých zásobníkov energie. Rozhodli sa ukladať energiu do mikrosuperkondenzátorov namiesto miniatúrnych batérií. Tie sa im teraz podarilo umiestniť do čipu metódou ľahko integrovateľnou do existujúcich procesov na výrobu kremíkových čipov.

Súčasné superkondenzátory majú energetickú hustotu okolo 6 Wh/kg a vysokú výkonovú hustotu (> 10 kW/kg). Hoci umožňujú ukladať menej ako desatinu energie na jednotku objemu v porovnaní s Li-Ion batériami, poskytujú vyšší výkon  a sú oveľa odolnejšie. Možno ich veľmi rýchlo nabiť a netrpia rýchlym poškodzovaním pri častom nabíjaní ako bežné batérie. Zámerom tímu výskumníkov nie je úplne nahradiť batérie superkondenzátormi, ale skôr spojiť to najlepšie z oboch technológií.

Malé superkondenzátory sú vyrobené z tenkých vrstiev pórovitého uhlíka (konkrétne ide o karbid titánu – TiC), uložených na kremíkovom waferi potiahnutom oxidom kremičitým (SiO2). Vlastnosti, ako je odpor, hrúbka a mechanické namáhanie uhlíkovej vrstvy, možno zlepšovať zmenou výrobných parametrov, aby boli vhodné na konkrétnu aplikáciu a vyhotovenie čipu.

Nová technológia by sa mohla uplatniť najprv v značkách RFID, senzoroch a iných zariadeniach s nízkymi požiadavkami na energiu. Mohla by viesť aj k novej generácii flexibilnej a nositeľnej elektroniky. No tenké vrstvy uhlíka použité na výrobu superkondenzátorov by sa dali aplikovať aj mimo sveta elektroniky,  napríklad pri filtrácii plynov alebo odsoľovaní a čistení vody.

Celá štúdia bola nedávno publikovaná v časopise Science

Zdroj: gizmag.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá