Image
12.5.2015 0 Comments

Mikropočítač za 9 dolárov. C.H.I.P. je nová konkurencia pre Raspberry Pi

chip3.jpg Mikrokontroléry ako Arduino či Raspberry Pi sa v posledných rokoch stali veľmi populárnymi, ich funkcie sú však zamerané skôr na nadšencov a vývojárov, nejde o skutočné miniatúrne počítače. Nedávno však bol na portáli Kickstarter predstavený produkt, vďaka ktorému sa myšlienka mikropočítača stáva dosiahnuteľnejšou než kedykoľvek predtým.

Zariadenie sa nazýva C.H.I.P. a vytvorila ho spoločnosť Next Thing Co. Zvládne všetky bežné úlohy, ktoré by ste očakávali od hocijakého iného počítača. Môžete ho použiť na prácu s textom a tabuľkami, kontrolovanie e-mailov, prehliadanie internetu, prehrávanie videa a dokonca aj na hranie nenáročných hier. A pritom stojí iba 9 dolárov.

Za túto cenu dostanete malú dosku, ktorú môžete pripojiť k ľubovoľnému monitoru a klávesnici. Predinštalované je množstvo open source softvéru vrátane LibreOffice, webového prehliadača Chromium a kódovacieho nástroja Scratch. Zariadenie má zabudovanú bezdrôtovú technológiu Bluetooth 4.0, Wi-Fi, obsahuje 1 GHz procesor, 512 MB DDR3 RAM, port USB, microUSB a 3,5 mm audiokonektor jack. K dispozícii sú 4 GB pamäte flash, chýba však čítačka kariet SD na jednoduché rozšírenie pamäte.

chip2.jpg

Chip je teda výkonnejší ako prvá generácia Raspberry Pi, ktorá mala 700 MHz procesor a 256 alebo 512 MB RAM. Raspberry Pi 2 síce už má štvorjadrový 900 MHz procesor ARM Cortex A7, ale stojí 35 dolárov.


Kampaň na Kickstarteri propaguje zariadenie ako prvý deväťdolárový počítač na svete. Ak funguje naozaj tak, ako sa na stránke uvádza, ide o vskutku pôsobivé zariadenie aj napriek tomu, že si k nemu budete musieť dokúpiť ďalší hardvér, prinajmenšom displej a klávesnicu.

Prispievatelia môžu teraz za 49 dolárov získať toto prenosné zariadenie doplnené o 4,3-palcový displej a miniatúrnu klávesnicu QWERTY.

Dodávky by sa mali začať v decembri. Kampaň je veľmi úspešná, za pár dní bola cieľová suma 50 000 dolárov niekoľkonásobne prekročená, v súčasnosti je na konte už viac ako 660 000 dolárov.

Zdroj: digitaltrends.com, pcpro.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Produkty

Smart okuliare ponúknu cez rozšírenú realitu rovnaké funkcie ako smart hodinky. Uvidíme ich na CES 2017

01.12.2016 00:19

Výrobca Vuzix sa snaží spojiť svet nositeľnej elektroniky s rozšírenou realitou vo svojich inteligentných slnečných okuliaroch Blade 3000. Majú poskytnúť používateľovi priehľadový displej, ktorý v mno ...

Produkty

ASUS ZenFone 3 Max v predaji už aj na Slovensku. S veľkou 4100 mAh batériou dokáže fungovať v pohotovostnom režime až mesiac

30.11.2016 00:07

Spoločnosť ASUS uviedla do predaja nový smartfón ASUS ZenFone 3 Max. Novinka v portfóliu smartfónov ZenFone 3 ponúka 5,2-palcový HD IPS displej, procesor MediaTek a najmä veľkú 4100 mAh batériu, ktorá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá