Image
12.5.2015 0 Comments

Mikropočítač za 9 dolárov. C.H.I.P. je nová konkurencia pre Raspberry Pi

chip3.jpg Mikrokontroléry ako Arduino či Raspberry Pi sa v posledných rokoch stali veľmi populárnymi, ich funkcie sú však zamerané skôr na nadšencov a vývojárov, nejde o skutočné miniatúrne počítače. Nedávno však bol na portáli Kickstarter predstavený produkt, vďaka ktorému sa myšlienka mikropočítača stáva dosiahnuteľnejšou než kedykoľvek predtým.

Zariadenie sa nazýva C.H.I.P. a vytvorila ho spoločnosť Next Thing Co. Zvládne všetky bežné úlohy, ktoré by ste očakávali od hocijakého iného počítača. Môžete ho použiť na prácu s textom a tabuľkami, kontrolovanie e-mailov, prehliadanie internetu, prehrávanie videa a dokonca aj na hranie nenáročných hier. A pritom stojí iba 9 dolárov.

Za túto cenu dostanete malú dosku, ktorú môžete pripojiť k ľubovoľnému monitoru a klávesnici. Predinštalované je množstvo open source softvéru vrátane LibreOffice, webového prehliadača Chromium a kódovacieho nástroja Scratch. Zariadenie má zabudovanú bezdrôtovú technológiu Bluetooth 4.0, Wi-Fi, obsahuje 1 GHz procesor, 512 MB DDR3 RAM, port USB, microUSB a 3,5 mm audiokonektor jack. K dispozícii sú 4 GB pamäte flash, chýba však čítačka kariet SD na jednoduché rozšírenie pamäte.

chip2.jpg

Chip je teda výkonnejší ako prvá generácia Raspberry Pi, ktorá mala 700 MHz procesor a 256 alebo 512 MB RAM. Raspberry Pi 2 síce už má štvorjadrový 900 MHz procesor ARM Cortex A7, ale stojí 35 dolárov.


Kampaň na Kickstarteri propaguje zariadenie ako prvý deväťdolárový počítač na svete. Ak funguje naozaj tak, ako sa na stránke uvádza, ide o vskutku pôsobivé zariadenie aj napriek tomu, že si k nemu budete musieť dokúpiť ďalší hardvér, prinajmenšom displej a klávesnicu.

Prispievatelia môžu teraz za 49 dolárov získať toto prenosné zariadenie doplnené o 4,3-palcový displej a miniatúrnu klávesnicu QWERTY.

Dodávky by sa mali začať v decembri. Kampaň je veľmi úspešná, za pár dní bola cieľová suma 50 000 dolárov niekoľkonásobne prekročená, v súčasnosti je na konte už viac ako 660 000 dolárov.

Zdroj: digitaltrends.com, pcpro.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá