SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Mikropočítač Banana Pi

Archív NXT
0

Lacný mikropočítač Raspberry Pi sme už testovali vo februárovom vydaní PC REVUE. Páčili sa nám na ňom najmä možnosti rôznych úprav a rozšírení, ktoré sú pre šikovného programátora a elektrotechnika prakticky neobmedzené. Mikropočítač je tak vhodný nielen pre laikov, ktorí si na ňom spúšťajú rôzne programy a služby, ale aj pre profesionálov vykonávajúcich rôzne modifikácie podľa svojich predstáv.


Mikropočítač Banana Pi posúva výkonnostné limity a dopĺňa niekoľko vstupno-výstupných portov

Vďaka tomu vzniklo množstvo rôznych projektov, opisujúcich napríklad tvorbu vlastného mobilného telefónu, interaktívneho kalendára či domáceho multimediálneho centra. Zatiaľ čo softvérová časť je vďaka širokej komunite vývojárov skvelo vyladená, hardvérové špecifikácie výrazne zaostávajú. Je priam neuveriteľné, ako skvelo možno zoptimalizovať ovládače a systém do takej miery, že sú schopné plynulo prehrávať nielen full HD video, ale aj 3D hry, ako je napríklad modifikovaný Quake III. Napriek tomu je plynulosť operačného systému a programov značne problematická, keďže jednojadrový procesor so základnou frekvenciou len 700 MHz vôbec nepostačuje na náročnejšiu činnosť alebo prijateľný multitasking.

banana_pi-back.jpg

Možnosti prepojovacích portov Banana Pi sú oproti Raspberry Pi výrazne rozšírené

Banana Pi sa sústreďuje na odstránenie tohto problému a pomocou čipu SoC Allwinner A20 posúva hardvérové limity ďalej. Operačnému systému a aplikáciám je k dispozícii procesor s dvojicou jadier Cortex-A7, taktovaných na frekvencii 1 GHz. Podobným zlepšením prešla aj operačná pamäť s kapacitou zvýšenou až na 1 GB, ktorá je tvorená dvojicou čipov DDR3. Operačná pamäť je zdieľaná medzi procesorom a grafickou kartou, takže podľa nastavenia operačného systému je k dispozícii kapacita približne 850 MB. Na vykresľovanie grafiky je použitá grafická karta Mali 400, známa z rôznych mobilných telefónov a tabletov. Výkon grafickej karty je vynikajúci, ale väčšina potenciálu zostáva nevyužitá. Môžu za to najmä nedokonalé ovládače, ktoré neposkytujú očakávaný výkon nielen v 3D hrách, ale ani pri plynulom prehrávaní videa. To sa asi zlepší v momente, keď open source komunita odladí tieto ovládače. Pre nedočkavých a skúsených používateľov sú dostupné otvorené možnosti úprav a experimentov so zdrojovými súbormi. Pre Banana Pi existuje viacero operačných systémov, ktoré sú vo väčšine prípadov kompatibilné aj s Raspberry Pi. Medzi najpoužívanejšie systémy patrí Android, Debian, Ubuntu a Raspbian. Operačný systém bootuje z karty SD, ktorú možno rýchlo zamieňať a vyberať tak medzi viacerými prostrediami. Nevýhoda dostupných operačných systémov s multitaskingom je oneskorenie, ktoré môže spôsobovať problémy pri zberaní dát alebo ovládaní pinov v reálnom čase.

banana_raspberry.jpg

Rovnako ako Raspberry Pi ani Banana Pi nevyžaduje žiadne aktívne či pasívne chladenie. Všetky komponenty základnej dosky si uchovávajú prijateľnú teplotu, čomu zodpovedá aj minimálna spotreba, ktorá sa pri bežnej činnosti pohybuje na úrovni 1,5 W. Napájanie je zabezpečené pomocou konektora microUSB a vhodného zdroja so špičkovým prúdovým zaťažením minimálne 2 A. Pre rozširujúce periférie, ako napríklad USB, Wi-Fi, je určená dvojica portov USB 2.0 a jeden port microUSB s podporou OTG. Oproti Raspberry Pi pribudla aj trojica ovládacích tlačidiel, indikačných LED diód a očakávaný konektor SATA, ktorý sa dá použiť na pripojenie vysokokapacitných diskov. Zlepšenia sa dočkal aj grafický výstup so štandardom HDMI 1.4 a sieťová karta schopná komunikovať gigabitovou rýchlosťou. Okrem infračerveného senzora je na základnej doske integrovaný aj malý mikrofón a konektor na kameru CSI. Banana Pi nie je prvý mikropočítač s čipom SoC Allwinner A20 a bohatými možnosťami pripojenia periférií, ale prísľub širokej vývojárskej komunity otvára potenciál na ďalšie softvérové zlepšenia.

technicke_specifikacie_banana.jpg

Verdikt PC REVUE

Mikropočítač Banana Pi možno považovať za rýchlejšiu alternatívu k Raspberry Pi, ale softvérová časť stále nedosahuje kvalitu dvojročného vývoja komunity Raspberry Pi. Na bežné domáce použitie je však aj z dôvodu výkonnejšej hardvérovej výbavy vhodnejšie siahnuť po mikropočítači Banana Pi, a to aj napriek súčasnému hendikepu v podobe polofunkčnej grafickej akcelerácie. Možnosti použitia sme demonštrovali aj týmto článkom, ktorý vznikal na systéme Lubuntu a Banana Pi.

Cena: 68,52 EUR
Zapožičal: AGEM Computers

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať