Image
5.5.2014 0 Comments

Migrácia aplikácií a infraštruktúry do privátneho cloudu: Ako na to?

cloud.jpg Spolu s tým, ako firmy využívajú stále viac cloudových služieb, rastie záujem nielen o tie verejné, ale aj o privátne. A to najmä pre aplikácie, ktoré sú vysoko citlivé alebo kritické pre biznis firmy. To sa však nezaobíde bez zásahov do existujúcej IT infraštruktúry organizácie.

Medzi hlavné kroky, ktoré firma musí pri migrácii do privátneho cloudu urobiť, patrí zavedenie štandardizácie, konsolidácia káblového vedenia, optimalizácia úložných systémov a zavedenie sofistikovanej automatizácie a orchestrácie.

Teraz sa na jednotlivé kroky pozrieme detailnejšie, a to aj vrátane prínosov, ktoré pre firmu ich zavedenie bude v prípade zvládnutia migrácie mať.

Štandardizácia a zjednodušenie - znížia náklady a zvýšia flexibilitu

Firma by mala virtualizovať a zjednotiť čo najviac častí svojej existujúcej IT architektúry. To výrazne zjednoduší náklady na správu. Treba sa držať zavedených štandardov, takisto všetky sieťové komponenty, zdroje úložísk a výkonnosti by mali byť zjednotené a vždy pod jednou správou. Okrem poklesu nákladov a zvýšenia flexibility bude pre firmu odmenou aj výrazne lepší prehľad v jej IT prostredí.

Konsolidácia sieťových káblov - zníži výdavky a zvýši využitie

Z typického servera vedie v priemere deväť sieťových káblov, a čím viac serverov firma má, tým sa stáva prepojenie menej prehľadným. Ideálom unifikovanej siete je vždy len jeden kábel na pripojenie servera, ideálne s gigabitovou (prípadne vyššou) rýchlosťou. Vďaka tomu možno obmedziť počet switchov, ktorých prevádzka stojí nielen peniaze za elektrinu, ale opäť komplikuje prípadnú správu.

Zefektívnenie úložných systémov - zníži výdavky a zvýši efektivitu

Vo väčšine prípadov využívajú firmy aktívne len zhruba 5 % zo všetkých svojich dát. Zvyšok zvyčajne leží nevyužívaný, ale prevádzka storage systémov nie je zadarmo a firma tak zbytočne míňa veľa peňazí za to, čo nepoužíva. Nasadenie technológie deduplikácie môže uvoľniť 45 až 95 % úložnej kapacity, pomôcť môže aj tiering storage systémov a provisioning. V rámci tieringu (teda rozdelenia dát podľa dôležitosti na zodpovedajúce úložné systémy) dochádza k optimalizácii úložného priestoru, keď najčastejšie žiadané dáta uchovávajú najrýchlejšie a najmodernejšie systémy a tie nepoužívané sú odsunuté do rôznych lacnejších systémov či archívov, ktoré môžu byť aj v cloude.

Automatizácia - zníži náklady a zrýchli nasadenie

Virtualizácia výpočtovej vrstvy vedie k tomu, že firma má k dispozícii nie jednotlivé servery, ale komplexný výkon, ktorý môže rozdeliť medzi jednotlivé virtuálne stroje. Podľa potreby môže pri niektorých strojoch výkon zvyšovať, ak je to potrebné, alebo naopak, znižovať, keď vidí, že ho nevyužijú naplno. Všetko prebieha automatizovane a na oveľa vyššej úrovni, než keď aplikácie bežali priamo na fyzických serveroch. IT prostredie tak získa na pružnosti, keď nasadenie nových virtuálnych strojov či prerozdelenie zdrojov môže byť len otázkou minút.

Využitie škálovania - zníži náklady a umožní prideliť výkon podľa potreby

S predchádzajúcim bodom súvisí aj tento ďalší. Takmer každý biznis zápasí s obdobiami špičiek či poklesov. A tradičná IT infraštruktúra si s takými situáciami veľmi nevedela dať rady a snažila sa hľadať priemer medzi oboma extrémami - v prvom prípade však potom hrozil kolaps, v druhom, naopak, nevyťaženie. Privátne cloudy umožňujú firmám pružne škálovať podľa momentálnej potreby aj podľa rastu spoločnosti. Všetko prebieha na úrovni nástrojov na správu, obmedzujúcich nutnosť ručných zásahov a možných chýb.

Orchestrácia a správa - na dokonalý prehľad

Orchestrácia umožňuje rýchly provisioning úložných systémov, sietí, výpočtového výkonu aj aplikácií z jednej jedinej konzoly. Ponúka takisto možnosti, ako sú replikácie a zálohovanie. Poskytuje firme skutočne holistický pohľad na dátové centrum a na aplikácie, rovnako aj na využitie infraštruktúry. Jasne potom vidieť, ktoré časti sú vyhovujúce a kde treba inovovať a nasadiť nové riešenia, aby bolo možné dosiahnuť celkovú vyššiu efektivitu.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá