Image
5.5.2014 0 Comments

Migrácia aplikácií a infraštruktúry do privátneho cloudu: Ako na to?

cloud.jpg Spolu s tým, ako firmy využívajú stále viac cloudových služieb, rastie záujem nielen o tie verejné, ale aj o privátne. A to najmä pre aplikácie, ktoré sú vysoko citlivé alebo kritické pre biznis firmy. To sa však nezaobíde bez zásahov do existujúcej IT infraštruktúry organizácie.

Medzi hlavné kroky, ktoré firma musí pri migrácii do privátneho cloudu urobiť, patrí zavedenie štandardizácie, konsolidácia káblového vedenia, optimalizácia úložných systémov a zavedenie sofistikovanej automatizácie a orchestrácie.

Teraz sa na jednotlivé kroky pozrieme detailnejšie, a to aj vrátane prínosov, ktoré pre firmu ich zavedenie bude v prípade zvládnutia migrácie mať.

Štandardizácia a zjednodušenie - znížia náklady a zvýšia flexibilitu

Firma by mala virtualizovať a zjednotiť čo najviac častí svojej existujúcej IT architektúry. To výrazne zjednoduší náklady na správu. Treba sa držať zavedených štandardov, takisto všetky sieťové komponenty, zdroje úložísk a výkonnosti by mali byť zjednotené a vždy pod jednou správou. Okrem poklesu nákladov a zvýšenia flexibility bude pre firmu odmenou aj výrazne lepší prehľad v jej IT prostredí.

Konsolidácia sieťových káblov - zníži výdavky a zvýši využitie

Z typického servera vedie v priemere deväť sieťových káblov, a čím viac serverov firma má, tým sa stáva prepojenie menej prehľadným. Ideálom unifikovanej siete je vždy len jeden kábel na pripojenie servera, ideálne s gigabitovou (prípadne vyššou) rýchlosťou. Vďaka tomu možno obmedziť počet switchov, ktorých prevádzka stojí nielen peniaze za elektrinu, ale opäť komplikuje prípadnú správu.

Zefektívnenie úložných systémov - zníži výdavky a zvýši efektivitu

Vo väčšine prípadov využívajú firmy aktívne len zhruba 5 % zo všetkých svojich dát. Zvyšok zvyčajne leží nevyužívaný, ale prevádzka storage systémov nie je zadarmo a firma tak zbytočne míňa veľa peňazí za to, čo nepoužíva. Nasadenie technológie deduplikácie môže uvoľniť 45 až 95 % úložnej kapacity, pomôcť môže aj tiering storage systémov a provisioning. V rámci tieringu (teda rozdelenia dát podľa dôležitosti na zodpovedajúce úložné systémy) dochádza k optimalizácii úložného priestoru, keď najčastejšie žiadané dáta uchovávajú najrýchlejšie a najmodernejšie systémy a tie nepoužívané sú odsunuté do rôznych lacnejších systémov či archívov, ktoré môžu byť aj v cloude.

Automatizácia - zníži náklady a zrýchli nasadenie

Virtualizácia výpočtovej vrstvy vedie k tomu, že firma má k dispozícii nie jednotlivé servery, ale komplexný výkon, ktorý môže rozdeliť medzi jednotlivé virtuálne stroje. Podľa potreby môže pri niektorých strojoch výkon zvyšovať, ak je to potrebné, alebo naopak, znižovať, keď vidí, že ho nevyužijú naplno. Všetko prebieha automatizovane a na oveľa vyššej úrovni, než keď aplikácie bežali priamo na fyzických serveroch. IT prostredie tak získa na pružnosti, keď nasadenie nových virtuálnych strojov či prerozdelenie zdrojov môže byť len otázkou minút.

Využitie škálovania - zníži náklady a umožní prideliť výkon podľa potreby

S predchádzajúcim bodom súvisí aj tento ďalší. Takmer každý biznis zápasí s obdobiami špičiek či poklesov. A tradičná IT infraštruktúra si s takými situáciami veľmi nevedela dať rady a snažila sa hľadať priemer medzi oboma extrémami - v prvom prípade však potom hrozil kolaps, v druhom, naopak, nevyťaženie. Privátne cloudy umožňujú firmám pružne škálovať podľa momentálnej potreby aj podľa rastu spoločnosti. Všetko prebieha na úrovni nástrojov na správu, obmedzujúcich nutnosť ručných zásahov a možných chýb.

Orchestrácia a správa - na dokonalý prehľad

Orchestrácia umožňuje rýchly provisioning úložných systémov, sietí, výpočtového výkonu aj aplikácií z jednej jedinej konzoly. Ponúka takisto možnosti, ako sú replikácie a zálohovanie. Poskytuje firme skutočne holistický pohľad na dátové centrum a na aplikácie, rovnako aj na využitie infraštruktúry. Jasne potom vidieť, ktoré časti sú vyhovujúce a kde treba inovovať a nasadiť nové riešenia, aby bolo možné dosiahnuť celkovú vyššiu efektivitu.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá