Image
5.5.2014 0 Comments

Migrácia aplikácií a infraštruktúry do privátneho cloudu: Ako na to?

cloud.jpg Spolu s tým, ako firmy využívajú stále viac cloudových služieb, rastie záujem nielen o tie verejné, ale aj o privátne. A to najmä pre aplikácie, ktoré sú vysoko citlivé alebo kritické pre biznis firmy. To sa však nezaobíde bez zásahov do existujúcej IT infraštruktúry organizácie.

Medzi hlavné kroky, ktoré firma musí pri migrácii do privátneho cloudu urobiť, patrí zavedenie štandardizácie, konsolidácia káblového vedenia, optimalizácia úložných systémov a zavedenie sofistikovanej automatizácie a orchestrácie.

Teraz sa na jednotlivé kroky pozrieme detailnejšie, a to aj vrátane prínosov, ktoré pre firmu ich zavedenie bude v prípade zvládnutia migrácie mať.

Štandardizácia a zjednodušenie - znížia náklady a zvýšia flexibilitu

Firma by mala virtualizovať a zjednotiť čo najviac častí svojej existujúcej IT architektúry. To výrazne zjednoduší náklady na správu. Treba sa držať zavedených štandardov, takisto všetky sieťové komponenty, zdroje úložísk a výkonnosti by mali byť zjednotené a vždy pod jednou správou. Okrem poklesu nákladov a zvýšenia flexibility bude pre firmu odmenou aj výrazne lepší prehľad v jej IT prostredí.

Konsolidácia sieťových káblov - zníži výdavky a zvýši využitie

Z typického servera vedie v priemere deväť sieťových káblov, a čím viac serverov firma má, tým sa stáva prepojenie menej prehľadným. Ideálom unifikovanej siete je vždy len jeden kábel na pripojenie servera, ideálne s gigabitovou (prípadne vyššou) rýchlosťou. Vďaka tomu možno obmedziť počet switchov, ktorých prevádzka stojí nielen peniaze za elektrinu, ale opäť komplikuje prípadnú správu.

Zefektívnenie úložných systémov - zníži výdavky a zvýši efektivitu

Vo väčšine prípadov využívajú firmy aktívne len zhruba 5 % zo všetkých svojich dát. Zvyšok zvyčajne leží nevyužívaný, ale prevádzka storage systémov nie je zadarmo a firma tak zbytočne míňa veľa peňazí za to, čo nepoužíva. Nasadenie technológie deduplikácie môže uvoľniť 45 až 95 % úložnej kapacity, pomôcť môže aj tiering storage systémov a provisioning. V rámci tieringu (teda rozdelenia dát podľa dôležitosti na zodpovedajúce úložné systémy) dochádza k optimalizácii úložného priestoru, keď najčastejšie žiadané dáta uchovávajú najrýchlejšie a najmodernejšie systémy a tie nepoužívané sú odsunuté do rôznych lacnejších systémov či archívov, ktoré môžu byť aj v cloude.

Automatizácia - zníži náklady a zrýchli nasadenie

Virtualizácia výpočtovej vrstvy vedie k tomu, že firma má k dispozícii nie jednotlivé servery, ale komplexný výkon, ktorý môže rozdeliť medzi jednotlivé virtuálne stroje. Podľa potreby môže pri niektorých strojoch výkon zvyšovať, ak je to potrebné, alebo naopak, znižovať, keď vidí, že ho nevyužijú naplno. Všetko prebieha automatizovane a na oveľa vyššej úrovni, než keď aplikácie bežali priamo na fyzických serveroch. IT prostredie tak získa na pružnosti, keď nasadenie nových virtuálnych strojov či prerozdelenie zdrojov môže byť len otázkou minút.

Využitie škálovania - zníži náklady a umožní prideliť výkon podľa potreby

S predchádzajúcim bodom súvisí aj tento ďalší. Takmer každý biznis zápasí s obdobiami špičiek či poklesov. A tradičná IT infraštruktúra si s takými situáciami veľmi nevedela dať rady a snažila sa hľadať priemer medzi oboma extrémami - v prvom prípade však potom hrozil kolaps, v druhom, naopak, nevyťaženie. Privátne cloudy umožňujú firmám pružne škálovať podľa momentálnej potreby aj podľa rastu spoločnosti. Všetko prebieha na úrovni nástrojov na správu, obmedzujúcich nutnosť ručných zásahov a možných chýb.

Orchestrácia a správa - na dokonalý prehľad

Orchestrácia umožňuje rýchly provisioning úložných systémov, sietí, výpočtového výkonu aj aplikácií z jednej jedinej konzoly. Ponúka takisto možnosti, ako sú replikácie a zálohovanie. Poskytuje firme skutočne holistický pohľad na dátové centrum a na aplikácie, rovnako aj na využitie infraštruktúry. Jasne potom vidieť, ktoré časti sú vyhovujúce a kde treba inovovať a nasadiť nové riešenia, aby bolo možné dosiahnuť celkovú vyššiu efektivitu.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty 1

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá