Image
9.4.2014 0 Comments

Microsoft začne blokovať ťažko odstrániteľný adware

26-Microsoft2.jpg Spoločnosť sprísnila svoje kritériá pre označenie programov za adware a dala vývojárom tri mesiace na to, aby svoj softvér prispôsobili novým požiadavkám, inak riskujú jeho zablokovanie.

Najväčšia zmena v pravidlách Microsoftu, ktorou je zablokovanie adwaru, nadobudne platnosť od 1. júla. V minulosti mohli takéto programy normálne existovať až do chvíle, než používateľ pristúpil na niektoré z opatrení odporúčané bezpečnostným softvérom.
Zaujímavé je, že Microsoft sprísnil pravidlá v rovnakom čase, kedy predstavil nástroje, ktoré vývojárom uľahčujú zakomponovanie reklamy do aplikácií pre systémy Windows 8.1 a Windows Phone.

"Spoločnosť prehodnotila svoje kritériá pre označenie aplikácií, ktoré sa správajú ako adware, na základe princípu, že by používatelia mali mať plnú kontrolu nad svojimi počítačmi," povedal Michael Johnson z Microsoft Malware Protection Center.

Aby softvér nebol identifikovaný ako adware, mal by zobrazovať len reklamu s viditeľným tlačidlom pre vypnutie. Reklamy tiež musia obsahovať názov programu, v rámci ktorého sa zobrazujú. Microsoft vývojárom pre tieto účely odporúča použiť klasický symbol "X" alebo slovo "zatvoriť". Podobne stručne by mal byť riešený aj názov zdrojového programu.

"Používať len skratku či logo spoločnosti nestačí. Rovnako tak nestačí uviesť, že reklama nie je súčasťou danej webovej stránky," spresnil ďalej Johnson.

Ďalším dôležitým prvkom má byť existencia štandardnej metódy na odstránenie programu v ovládacích paneloch Windows alebo z rozhrania prehliadača. Program navyše musí vo Windows vystopovať pod jediným názvom.

"Od týchto zmien máme veľké očakávania. Veríme, že vývojári vďaka tomu budú môcť lepšie upraviť svoje reklamy a používatelia zase dostanú väčšiu kontrolu," povedal Johnson.

Adware užívateľa obvykle obťažuje pri surfovaní po internete a je veľkým problémom už veľa rokov. Vývojári totiž užívateľom obvykle výrazne sťažujú odstránenie adwaru z počítača. Často nepomôžu ani rôzne bezpečnostné produkty.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá