Image
9.4.2014 0 Comments

Microsoft začne blokovať ťažko odstrániteľný adware

26-Microsoft2.jpg Spoločnosť sprísnila svoje kritériá pre označenie programov za adware a dala vývojárom tri mesiace na to, aby svoj softvér prispôsobili novým požiadavkám, inak riskujú jeho zablokovanie.

Najväčšia zmena v pravidlách Microsoftu, ktorou je zablokovanie adwaru, nadobudne platnosť od 1. júla. V minulosti mohli takéto programy normálne existovať až do chvíle, než používateľ pristúpil na niektoré z opatrení odporúčané bezpečnostným softvérom.
Zaujímavé je, že Microsoft sprísnil pravidlá v rovnakom čase, kedy predstavil nástroje, ktoré vývojárom uľahčujú zakomponovanie reklamy do aplikácií pre systémy Windows 8.1 a Windows Phone.

"Spoločnosť prehodnotila svoje kritériá pre označenie aplikácií, ktoré sa správajú ako adware, na základe princípu, že by používatelia mali mať plnú kontrolu nad svojimi počítačmi," povedal Michael Johnson z Microsoft Malware Protection Center.

Aby softvér nebol identifikovaný ako adware, mal by zobrazovať len reklamu s viditeľným tlačidlom pre vypnutie. Reklamy tiež musia obsahovať názov programu, v rámci ktorého sa zobrazujú. Microsoft vývojárom pre tieto účely odporúča použiť klasický symbol "X" alebo slovo "zatvoriť". Podobne stručne by mal byť riešený aj názov zdrojového programu.

"Používať len skratku či logo spoločnosti nestačí. Rovnako tak nestačí uviesť, že reklama nie je súčasťou danej webovej stránky," spresnil ďalej Johnson.

Ďalším dôležitým prvkom má byť existencia štandardnej metódy na odstránenie programu v ovládacích paneloch Windows alebo z rozhrania prehliadača. Program navyše musí vo Windows vystopovať pod jediným názvom.

"Od týchto zmien máme veľké očakávania. Veríme, že vývojári vďaka tomu budú môcť lepšie upraviť svoje reklamy a používatelia zase dostanú väčšiu kontrolu," povedal Johnson.

Adware užívateľa obvykle obťažuje pri surfovaní po internete a je veľkým problémom už veľa rokov. Vývojári totiž užívateľom obvykle výrazne sťažujú odstránenie adwaru z počítača. Často nepomôžu ani rôzne bezpečnostné produkty.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá