Image
9.4.2014 0 Comments

Microsoft začne blokovať ťažko odstrániteľný adware

26-Microsoft2.jpg Spoločnosť sprísnila svoje kritériá pre označenie programov za adware a dala vývojárom tri mesiace na to, aby svoj softvér prispôsobili novým požiadavkám, inak riskujú jeho zablokovanie.

Najväčšia zmena v pravidlách Microsoftu, ktorou je zablokovanie adwaru, nadobudne platnosť od 1. júla. V minulosti mohli takéto programy normálne existovať až do chvíle, než používateľ pristúpil na niektoré z opatrení odporúčané bezpečnostným softvérom.
Zaujímavé je, že Microsoft sprísnil pravidlá v rovnakom čase, kedy predstavil nástroje, ktoré vývojárom uľahčujú zakomponovanie reklamy do aplikácií pre systémy Windows 8.1 a Windows Phone.

"Spoločnosť prehodnotila svoje kritériá pre označenie aplikácií, ktoré sa správajú ako adware, na základe princípu, že by používatelia mali mať plnú kontrolu nad svojimi počítačmi," povedal Michael Johnson z Microsoft Malware Protection Center.

Aby softvér nebol identifikovaný ako adware, mal by zobrazovať len reklamu s viditeľným tlačidlom pre vypnutie. Reklamy tiež musia obsahovať názov programu, v rámci ktorého sa zobrazujú. Microsoft vývojárom pre tieto účely odporúča použiť klasický symbol "X" alebo slovo "zatvoriť". Podobne stručne by mal byť riešený aj názov zdrojového programu.

"Používať len skratku či logo spoločnosti nestačí. Rovnako tak nestačí uviesť, že reklama nie je súčasťou danej webovej stránky," spresnil ďalej Johnson.

Ďalším dôležitým prvkom má byť existencia štandardnej metódy na odstránenie programu v ovládacích paneloch Windows alebo z rozhrania prehliadača. Program navyše musí vo Windows vystopovať pod jediným názvom.

"Od týchto zmien máme veľké očakávania. Veríme, že vývojári vďaka tomu budú môcť lepšie upraviť svoje reklamy a používatelia zase dostanú väčšiu kontrolu," povedal Johnson.

Adware užívateľa obvykle obťažuje pri surfovaní po internete a je veľkým problémom už veľa rokov. Vývojári totiž užívateľom obvykle výrazne sťažujú odstránenie adwaru z počítača. Často nepomôžu ani rôzne bezpečnostné produkty.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá