Image
14.2.2014 0 Comments

Microsoft vraj uvažuje o možnosti spúšťania androidových aplikácií vo Windows

microsoft-android copy.jpg Zdroje oboznámené s plánmi Microsoftu tvrdia, že spoločnosť vážne uvažuje o umožnení fungovania androidových aplikácií na Windows a Windows Phone. Šepká sa, že niektorí ľudia vo firme podporujú povolenie androidových aplikácií v obchodoch Windows a Windows Phone, iní sú presvedčení, že takýto krok môže viesť k smrti platformy Windows. Každopádne Microsoft bude musieť poriadne zvážiť takýto radikálny krok.

Androidové aplikácie sa objavujú súčasne s ekvivalentmi pre iOS alebo krátko po nich, ale ich alternatívy pre Windows Phone často chýbajú. Fungovanie androidových aplikácií na Windows a Windows Phone by mohlo poslúžiť ako náplasť.

Samozrejme, stále tu máta prízrak BlackBerry a jeho neúspešnej snahy posilniť význam platformy BlackBerry 10 podporou androidových aplikácií. No Microsoft je iná káva - má širokú podporu v oblasti predaja podnikového, serverového a cloudového softvéru, čo by mohlo zmierniť dôsledky takéhoto radikálneho rozhodnutia. Navyše Nokia dodáva na trh podstatne viac smartfónov ako BlackBerry. To neznamená, že umožnenie fungovania androidových aplikácií vo Windows a Windows Phone preto prinesie zaručený úspech, ale môže to byť významný moment, ktorý v prípade BlackBerry chýbal.

Najnovšie zvesti hovoria o tom, že Nokia sa snaží využiť Android na pretlačenie svojich aplikácií a služieb Microsoftu k masám prostredníctvom lacných telefónov, plány Microsoftu nemusia byť také ďalekosiahle. Chce síce umožniť, aby si používatelia mohli sťahovať androidové aplikácie z obchodu Windows, ale sotva chce vziať na plecia zložitú úlohu podpory pre ďalšiu platformu. Pravdepodobne pôjde len o umožnenie predaja aplikácií tretej strany.

Kde bude hľadať Microsoft pomoc? Dobrým začiatkom by mohli byť Intel a softvérová firma BlueStacks. Intel prišiel s vlastnou koncepciou Dual OS, aby výrobcovia PC mohli vytvoriť hardvér, na ktorom beží Windows aj Android. Medzitým AMD v spolupráci s BlueStacks, softvérovou spoločnosťou, do ktorej investoval aj Intel, umožňuje používateľom spúšťať androidové aplikácie v systéme Windows pomocou procesora ARM integrovaného v niektorých jeho čipoch. BlueStacks podpísal dohodu o dodávke svojho softvéru pre počítače spoločností Lenovo a Asus.

Nevedno, či Intel alebo BlueStacks rokujú o spolupráci s Microsoftom. Zástupca BlueStacks odmietol komentovať záležitosť, ale podľa niektorých zdrojov Intel sa snaží tlačiť Microsoft k poskytovaniu androidových aplikácií vo Windows Store.

Každopádne spôsob behu androidových aplikácií vo Windows musí byť dostatočne jednoduchý a zrozumiteľný pre spotrebiteľov, pretože dnešná virtualizácia androidových aplikácií vo Windows zďaleka nie je jednoduchá.

Takéto aplikácie však treba upraviť na beh v novom prostredí. A tu hrozí riziko, že by vývojári úplne zanevreli na aplikácie Metro, veď je ľahšie aplikácie preniesť a trochu upraviť ako budovať od základov nové. Microsoft teda musí zvážiť všetky technické aspekty, partnerov a obchodný model prv, než vykoná akékoľvek rozhodnutie.

Prečo by teda redmondská spoločnosť napriek tomu mohla pristúpiť k takémuto kroku? Okrem toho, že by si zlepšila svoju pozíciu v pretekoch o najvyšší počet dostupných aplikácií, by mohla aj pribrzdiť prílev používateľov smartfónov a tabletov s Androidom a iOS. Navyše používatelia zariadení s OS Android a iOS sa prihlasujú na účet Googlu, resp. iCloud. V porovnaní s nimi je počet používateľov Windows 8 a Windows Phone, ktorí sa prihlasujú na cloudové služby Microsoftu, relatívne malý.

Androidové aplikácie alebo Office, OneDrive a ďalšie služby pre konkurenčné operačné systémy by mohli pritiahnuť zákazníkov k zariadeniam a platformám Microsoftu. Týmto smerom sa orientuje aj Normandy, pripravovaný androidový smartfón Nokie - bude lacný, pobežia na ňom niektoré populárne androidové aplikácie a bude tlačiť spotrebiteľov k službám spoločnosti Microsoft.

Softvérový gigant by teda umožnením behu androidových aplikácií vo Windows zabil dve muchy jednou ranou - odlákal by spotrebiteľov od konkurenčných platforiem a posilnil by používateľskú základňu svojich cloudových služieb. Pravda, zatiaľ ide o číru teóriu.

Zdroj: theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá