Image
14.2.2014 0 Comments

Microsoft vraj uvažuje o možnosti spúšťania androidových aplikácií vo Windows

microsoft-android copy.jpg Zdroje oboznámené s plánmi Microsoftu tvrdia, že spoločnosť vážne uvažuje o umožnení fungovania androidových aplikácií na Windows a Windows Phone. Šepká sa, že niektorí ľudia vo firme podporujú povolenie androidových aplikácií v obchodoch Windows a Windows Phone, iní sú presvedčení, že takýto krok môže viesť k smrti platformy Windows. Každopádne Microsoft bude musieť poriadne zvážiť takýto radikálny krok.

Androidové aplikácie sa objavujú súčasne s ekvivalentmi pre iOS alebo krátko po nich, ale ich alternatívy pre Windows Phone často chýbajú. Fungovanie androidových aplikácií na Windows a Windows Phone by mohlo poslúžiť ako náplasť.

Samozrejme, stále tu máta prízrak BlackBerry a jeho neúspešnej snahy posilniť význam platformy BlackBerry 10 podporou androidových aplikácií. No Microsoft je iná káva - má širokú podporu v oblasti predaja podnikového, serverového a cloudového softvéru, čo by mohlo zmierniť dôsledky takéhoto radikálneho rozhodnutia. Navyše Nokia dodáva na trh podstatne viac smartfónov ako BlackBerry. To neznamená, že umožnenie fungovania androidových aplikácií vo Windows a Windows Phone preto prinesie zaručený úspech, ale môže to byť významný moment, ktorý v prípade BlackBerry chýbal.

Najnovšie zvesti hovoria o tom, že Nokia sa snaží využiť Android na pretlačenie svojich aplikácií a služieb Microsoftu k masám prostredníctvom lacných telefónov, plány Microsoftu nemusia byť také ďalekosiahle. Chce síce umožniť, aby si používatelia mohli sťahovať androidové aplikácie z obchodu Windows, ale sotva chce vziať na plecia zložitú úlohu podpory pre ďalšiu platformu. Pravdepodobne pôjde len o umožnenie predaja aplikácií tretej strany.

Kde bude hľadať Microsoft pomoc? Dobrým začiatkom by mohli byť Intel a softvérová firma BlueStacks. Intel prišiel s vlastnou koncepciou Dual OS, aby výrobcovia PC mohli vytvoriť hardvér, na ktorom beží Windows aj Android. Medzitým AMD v spolupráci s BlueStacks, softvérovou spoločnosťou, do ktorej investoval aj Intel, umožňuje používateľom spúšťať androidové aplikácie v systéme Windows pomocou procesora ARM integrovaného v niektorých jeho čipoch. BlueStacks podpísal dohodu o dodávke svojho softvéru pre počítače spoločností Lenovo a Asus.

Nevedno, či Intel alebo BlueStacks rokujú o spolupráci s Microsoftom. Zástupca BlueStacks odmietol komentovať záležitosť, ale podľa niektorých zdrojov Intel sa snaží tlačiť Microsoft k poskytovaniu androidových aplikácií vo Windows Store.

Každopádne spôsob behu androidových aplikácií vo Windows musí byť dostatočne jednoduchý a zrozumiteľný pre spotrebiteľov, pretože dnešná virtualizácia androidových aplikácií vo Windows zďaleka nie je jednoduchá.

Takéto aplikácie však treba upraviť na beh v novom prostredí. A tu hrozí riziko, že by vývojári úplne zanevreli na aplikácie Metro, veď je ľahšie aplikácie preniesť a trochu upraviť ako budovať od základov nové. Microsoft teda musí zvážiť všetky technické aspekty, partnerov a obchodný model prv, než vykoná akékoľvek rozhodnutie.

Prečo by teda redmondská spoločnosť napriek tomu mohla pristúpiť k takémuto kroku? Okrem toho, že by si zlepšila svoju pozíciu v pretekoch o najvyšší počet dostupných aplikácií, by mohla aj pribrzdiť prílev používateľov smartfónov a tabletov s Androidom a iOS. Navyše používatelia zariadení s OS Android a iOS sa prihlasujú na účet Googlu, resp. iCloud. V porovnaní s nimi je počet používateľov Windows 8 a Windows Phone, ktorí sa prihlasujú na cloudové služby Microsoftu, relatívne malý.

Androidové aplikácie alebo Office, OneDrive a ďalšie služby pre konkurenčné operačné systémy by mohli pritiahnuť zákazníkov k zariadeniam a platformám Microsoftu. Týmto smerom sa orientuje aj Normandy, pripravovaný androidový smartfón Nokie - bude lacný, pobežia na ňom niektoré populárne androidové aplikácie a bude tlačiť spotrebiteľov k službám spoločnosti Microsoft.

Softvérový gigant by teda umožnením behu androidových aplikácií vo Windows zabil dve muchy jednou ranou - odlákal by spotrebiteľov od konkurenčných platforiem a posilnil by používateľskú základňu svojich cloudových služieb. Pravda, zatiaľ ide o číru teóriu.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá