Image
14.2.2014 0 Comments

Microsoft vraj uvažuje o možnosti spúšťania androidových aplikácií vo Windows

microsoft-android copy.jpg Zdroje oboznámené s plánmi Microsoftu tvrdia, že spoločnosť vážne uvažuje o umožnení fungovania androidových aplikácií na Windows a Windows Phone. Šepká sa, že niektorí ľudia vo firme podporujú povolenie androidových aplikácií v obchodoch Windows a Windows Phone, iní sú presvedčení, že takýto krok môže viesť k smrti platformy Windows. Každopádne Microsoft bude musieť poriadne zvážiť takýto radikálny krok.

Androidové aplikácie sa objavujú súčasne s ekvivalentmi pre iOS alebo krátko po nich, ale ich alternatívy pre Windows Phone často chýbajú. Fungovanie androidových aplikácií na Windows a Windows Phone by mohlo poslúžiť ako náplasť.

Samozrejme, stále tu máta prízrak BlackBerry a jeho neúspešnej snahy posilniť význam platformy BlackBerry 10 podporou androidových aplikácií. No Microsoft je iná káva - má širokú podporu v oblasti predaja podnikového, serverového a cloudového softvéru, čo by mohlo zmierniť dôsledky takéhoto radikálneho rozhodnutia. Navyše Nokia dodáva na trh podstatne viac smartfónov ako BlackBerry. To neznamená, že umožnenie fungovania androidových aplikácií vo Windows a Windows Phone preto prinesie zaručený úspech, ale môže to byť významný moment, ktorý v prípade BlackBerry chýbal.

Najnovšie zvesti hovoria o tom, že Nokia sa snaží využiť Android na pretlačenie svojich aplikácií a služieb Microsoftu k masám prostredníctvom lacných telefónov, plány Microsoftu nemusia byť také ďalekosiahle. Chce síce umožniť, aby si používatelia mohli sťahovať androidové aplikácie z obchodu Windows, ale sotva chce vziať na plecia zložitú úlohu podpory pre ďalšiu platformu. Pravdepodobne pôjde len o umožnenie predaja aplikácií tretej strany.

Kde bude hľadať Microsoft pomoc? Dobrým začiatkom by mohli byť Intel a softvérová firma BlueStacks. Intel prišiel s vlastnou koncepciou Dual OS, aby výrobcovia PC mohli vytvoriť hardvér, na ktorom beží Windows aj Android. Medzitým AMD v spolupráci s BlueStacks, softvérovou spoločnosťou, do ktorej investoval aj Intel, umožňuje používateľom spúšťať androidové aplikácie v systéme Windows pomocou procesora ARM integrovaného v niektorých jeho čipoch. BlueStacks podpísal dohodu o dodávke svojho softvéru pre počítače spoločností Lenovo a Asus.

Nevedno, či Intel alebo BlueStacks rokujú o spolupráci s Microsoftom. Zástupca BlueStacks odmietol komentovať záležitosť, ale podľa niektorých zdrojov Intel sa snaží tlačiť Microsoft k poskytovaniu androidových aplikácií vo Windows Store.

Každopádne spôsob behu androidových aplikácií vo Windows musí byť dostatočne jednoduchý a zrozumiteľný pre spotrebiteľov, pretože dnešná virtualizácia androidových aplikácií vo Windows zďaleka nie je jednoduchá.

Takéto aplikácie však treba upraviť na beh v novom prostredí. A tu hrozí riziko, že by vývojári úplne zanevreli na aplikácie Metro, veď je ľahšie aplikácie preniesť a trochu upraviť ako budovať od základov nové. Microsoft teda musí zvážiť všetky technické aspekty, partnerov a obchodný model prv, než vykoná akékoľvek rozhodnutie.

Prečo by teda redmondská spoločnosť napriek tomu mohla pristúpiť k takémuto kroku? Okrem toho, že by si zlepšila svoju pozíciu v pretekoch o najvyšší počet dostupných aplikácií, by mohla aj pribrzdiť prílev používateľov smartfónov a tabletov s Androidom a iOS. Navyše používatelia zariadení s OS Android a iOS sa prihlasujú na účet Googlu, resp. iCloud. V porovnaní s nimi je počet používateľov Windows 8 a Windows Phone, ktorí sa prihlasujú na cloudové služby Microsoftu, relatívne malý.

Androidové aplikácie alebo Office, OneDrive a ďalšie služby pre konkurenčné operačné systémy by mohli pritiahnuť zákazníkov k zariadeniam a platformám Microsoftu. Týmto smerom sa orientuje aj Normandy, pripravovaný androidový smartfón Nokie - bude lacný, pobežia na ňom niektoré populárne androidové aplikácie a bude tlačiť spotrebiteľov k službám spoločnosti Microsoft.

Softvérový gigant by teda umožnením behu androidových aplikácií vo Windows zabil dve muchy jednou ranou - odlákal by spotrebiteľov od konkurenčných platforiem a posilnil by používateľskú základňu svojich cloudových služieb. Pravda, zatiaľ ide o číru teóriu.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá