Image
22.8.2012 0 Comments

Microsoft vo Windows 8 sprísnil proces aktivácie

windows-8-metro-apps1.jpg Microsoft v novom Windows 8 zrušil 30-dňovú lehotu na aktiváciu produktu, známu zo starších verzií operačných systémov Windows. Od používateľov sa bude opäť vyžadovať zadanie produktového kľúča zo štítka COA už počas inštalácie, podobne ako to bolo do čias Windows XP s SP2.

Tridsať dní na aktiváciu Microsoft doteraz odôvodňoval tým, že ide o spôsob, ako dať používateľom možnosť operačný systém vyskúšať pred jeho zakúpením. No na webe sa objavili opisy spôsobov, ako tento spôsob aktivácie zneužiť a použiť na aktiváciu len upgradovú licenciu namiesto úplnej. Vďaka tomu mohol používateľ ušetriť nemalé peniaze. Viac o tomto triku nájdete na americkom webe Computerworld.

Teraz Microsoft oficiálne odmieta dôvody zmeny spôsobu aktivácie Windows 8 komentovať. Pravdepodobne ich však je viac.

Možné problémy s produktovým kľúčom Windows 8
Zadanie zlého produktového kľúča znamená definitívne zastavenie inštalácie Windows 8, takže používateľ musí mať už produkt zakúpený, ak chce OS úspešne nainštalovať. Po dokončení inštalácie sa potom systém v prípade dostupnosti internetového pripojenia sám spojí so servermi Microsoftu a overí validitu kľúča, následne je Windows 8 aj aktivovaný. V tejto situácii potom môže nastať problém. Ak totiž Microsoft usúdi, že produktový kľúč je falošný alebo ukradnutý, potom OS automaticky zmení obrazovku na čiernu, začne zobrazovať hlásenia, že operačný systém je nelegitímny, a počítač sa bude vypínať každú hodinu.

Zadávanie produktového kľúča je použité aj na to, aby inštalátor operačného systému vôbec zistil, akú verziu má nainštalovať. V image súbore Windows 8 vo formáte .iso, ktorý je v súčasnosti k dispozícii na stiahnutie zo sietí MSDN a TechNet, sú totiž obsiahnuté obidve hlavné edície operačného systému - Windows 8 aj Windows 8 Pro. Práve podľa zadaného kľúča sa potom následne nainštaluje príslušný produkt, resp. SKU (Stock Keeping Unit), ako Microsoft rôzne edície označuje.

Nové počítače od veľkých dodávateľov sa budú dodávať už predaktivované z výroby, takže so zadávaním produktového čísla zo štítka COA sa stretnú len tí, ktorí budú aktualizovať systém na Windows 8 zo staršej verzie, a tí, ktorí budú inštalovať nový Windows na počítače postavené od tzv. systémových builderov, čo sú zvyčajne malí lokálni predajcovia počítačov zostavených na mieru podľa želania zákazníka.

Pri OEM licenciách Windows 8 sa hovorí aj o prepojení produktového čísla operačného systému priamo s BIOS-om počítača, s ktorým bol predaný, čo definitívne znemožní prevádzku licencie OEM na inom PC.


Aktivácia Windows 8 vo firemnom prostredí

Naopak, edícia Windows 8 Enterprise, ktorá je určená výhradne firmám, ktoré nakupujú veľké objemy licencií, využíva úplne iný spôsob aktivácie a pri inštalácii nebude potrebný produktový kľúč. Táto edícia je totiž firme dodaná spoločne s klientom KMS (Key Management Service), ktorý potom zaisťuje centralizovanú aktiváciu Windows na jednotlivých pracovných staniciach v rámci podnikovej siete. Ďalšia alternatíva je využiť viacnásobný aktivačný kľúč (Multiple Activation Key, skrátene MAK), ktorý vyvolá spojenie s aktivačnými servermi Microsoftu. Obe tieto metódy boli použité aj pri Windows 7 Enterprise, takže nejde o žiadnu novinku.

Pre firemných zákazníkov, ktorí chcú nasadiť Windows 8 Enterprise, navyše Microsoft ponúkne aj špeciálnu 90-dňovú skúšobnú dobu, počas ktorej môžu nový operačný systém ohodnotiť a testovať.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá