Image
3.9.2012 0 Comments

Microsoft umožní downgrade z Windows 8 na Windows 7 a Vista

windows8_windows7.jpg Licenčná zmluva dovolí majiteľom edície Windows 8 Pro prechod na staršie verzie Windows 7 a Windows Vista.

Právo na downgrade, ktoré zákazníkom umožňuje nahradiť novšiu verziu Windowsu za staršiu edíciu, bez toho aby museli platiť za dve kópie, dostanú iba používatelia Windows 8 Pro. Rovnako tomu bolo aj v prípade predchádzajúcej verzie Windows, kedy mohli na staršiu verziu prejsť výhradne používatelia Windows 7 Professional.

"Miesto Windows 8 Pro môžete použiť jednu z nasledujúcich starších verzií: Windows 7 Professional alebo Windows Vista Business," píše sa v licenčnej zmluve pre operačný systém Windows 8 Pro, ktorý budú na svoje zariadenia inštalovať výrobcovia počítačov. Edícia Windows XP Professional, na ktorú mohli prejsť používatelia Windows 7 Professional, v licenčnej zmluve spomenutá nie je. Podpora Windows XP pritom končí až v apríli 2014.

Licenčný expert a technologický špecialista z CDW Kenny Chan k tomu dodáva: "Takže nemáme možnosť downgradeu na Windows XP. Za povšimnutie stojí aj to, že ani Office 2013 nebude Windows XP podporovať. Ako vidno, koniec Windows XP je neozvratný. Jediné čo neviem je, ako dlho Microsoft ponechá Windows XP na stiahnutie na VLSC pre multilicenčných zákazníkov po debute Windows 8." VLSC (Volume License Service Center) je webový portál pre spoločnosti, ktoré s Microsoftom podpísali multilicenčnú zmluvu.

Na rozdiel od bežných spotrebiteľov a malých podnikov majú korporácie disponujúce firemnou licenčnou zmluvu, vrátane multilicenčného riešenia Software Assurance, právo na downgrade z akejkoľvek verzie Windows na predchádzajúcu edíciu. Toto právo začali firmy uplatňovať predovšetkým v roku 2007 po vydaní operačného systému Windows Vista, kedy začali hromadne downgradovať na Windows XP.

Bežní spotrebitelia majú právo na downgrade vždy len v prípade, že vlastnia kópiu Windowsu distribuovanú pod partnerskú licenciou OEM. Pri Windows 8 tomu podľa všetkého teda nebude inak. Ako obvykle si však zákazník bude musieť inštalačné médium pre starší systém zohnať sám. Microsoft ani výrobcovia zariadení takúto povinnosť nemajú.

Výrobcovia počítačov budú do svojich produktov ešte nejakú dobu, konkrétne až do októbra 2014, môcť stále inštalovať Windows 7. Prípadný prechod na novší Windows 8 už ale pre vlastníkov takýchto zariadení nebude bezplatný.

Zdroj: Computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá