Image
3.9.2012 0 Comments

Microsoft umožní downgrade z Windows 8 na Windows 7 a Vista

windows8_windows7.jpg Licenčná zmluva dovolí majiteľom edície Windows 8 Pro prechod na staršie verzie Windows 7 a Windows Vista.

Právo na downgrade, ktoré zákazníkom umožňuje nahradiť novšiu verziu Windowsu za staršiu edíciu, bez toho aby museli platiť za dve kópie, dostanú iba používatelia Windows 8 Pro. Rovnako tomu bolo aj v prípade predchádzajúcej verzie Windows, kedy mohli na staršiu verziu prejsť výhradne používatelia Windows 7 Professional.

"Miesto Windows 8 Pro môžete použiť jednu z nasledujúcich starších verzií: Windows 7 Professional alebo Windows Vista Business," píše sa v licenčnej zmluve pre operačný systém Windows 8 Pro, ktorý budú na svoje zariadenia inštalovať výrobcovia počítačov. Edícia Windows XP Professional, na ktorú mohli prejsť používatelia Windows 7 Professional, v licenčnej zmluve spomenutá nie je. Podpora Windows XP pritom končí až v apríli 2014.

Licenčný expert a technologický špecialista z CDW Kenny Chan k tomu dodáva: "Takže nemáme možnosť downgradeu na Windows XP. Za povšimnutie stojí aj to, že ani Office 2013 nebude Windows XP podporovať. Ako vidno, koniec Windows XP je neozvratný. Jediné čo neviem je, ako dlho Microsoft ponechá Windows XP na stiahnutie na VLSC pre multilicenčných zákazníkov po debute Windows 8." VLSC (Volume License Service Center) je webový portál pre spoločnosti, ktoré s Microsoftom podpísali multilicenčnú zmluvu.

Na rozdiel od bežných spotrebiteľov a malých podnikov majú korporácie disponujúce firemnou licenčnou zmluvu, vrátane multilicenčného riešenia Software Assurance, právo na downgrade z akejkoľvek verzie Windows na predchádzajúcu edíciu. Toto právo začali firmy uplatňovať predovšetkým v roku 2007 po vydaní operačného systému Windows Vista, kedy začali hromadne downgradovať na Windows XP.

Bežní spotrebitelia majú právo na downgrade vždy len v prípade, že vlastnia kópiu Windowsu distribuovanú pod partnerskú licenciou OEM. Pri Windows 8 tomu podľa všetkého teda nebude inak. Ako obvykle si však zákazník bude musieť inštalačné médium pre starší systém zohnať sám. Microsoft ani výrobcovia zariadení takúto povinnosť nemajú.

Výrobcovia počítačov budú do svojich produktov ešte nejakú dobu, konkrétne až do októbra 2014, môcť stále inštalovať Windows 7. Prípadný prechod na novší Windows 8 už ale pre vlastníkov takýchto zariadení nebude bezplatný.

Zdroj: Computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá